12 eylul 2010 anayasa degisikligi referandumu

1.

sonucu sabirsizlikla beklenen referandum

   sakincali yazar   13.05.2010 16:00
   #2059811
2.

ysk'nın (yüksek seçim kurulu) 120 gün kararı neticesinde, 1980 darbesinin yıldönümünde yapılacak referandumdur. cilve-i rabbani, 1980 darbesini yapanlara yargı yolunu açacak maddeler darbenin yıldönümünde oylanacak.

<bkz: başlık parsellemek>

ak parti, referandumun sloganını üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne olarak belirlemiş.

   fevrihareketler   26.05.2010 12:02 ~ 12:18
   #2073328
3.

maddeler tek tek refaranduma gitmediği için hayır basmak zorunda kalcam ona üzülüyorum. çoktan seçmek yerine al ben sana yaptım hazırı var uğraşma sen kolpa oldu biraz.

   slaw   26.05.2010 12:10
   #2073332
4.

yüksek seçim kurulu, başlangıç tarihi bugünden itibaren geçerli olacak referandum sürecinde uygulanacak yasakları açıkladı. yasaklar şöyle:

* yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde propaganda çalışması yapılamayacak ve parti bürosu kurulamayacak.
* hoparlörle propaganda, halkın rahatını bozmayacak şekilde yapılabilecek. açık yerlerde güneş battıktan doğuncaya kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.
* izin verilen yerler dışında açık ve kapalı toplantı yapılamayacak.
* partiler, tanıtıcı broşür ve el ilanları dışında hediye dağıtamayacak.
* seçim propagandalarında türkçe’den başka dil ve yazı kullanılamayacak.
* cep telefonlarıyla propaganda yapılamayacak.
halkoylaması propagandasının başlangıcı olan 5 eylül’den itibaren ise şu kurallara uyulacak:
* törenler tertiplemek, nutuklar söylemek, demeçler vermek ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak.
* başbakan ve bakanlar ile milletvekilleri propaganda gezilerini makam otomobilleriyle yapamayacak. bu gezilere hiçbir memur da katılamayacak.

   all in one   31.05.2010 15:42
   #2078779
5.

12 eylül günü yapılacak olan üzerinde uzlaşma problemlerinin olduğu söylenen, bir kesime göre yeşil burjuvaların intikamı bir kesime göre yıllarca devletçe yok sayılmış büyük kitlenin demokrasiye olan açlığı gereğiyle yapılacağı düşünülen referandum. çok kutuplu yorumların olması bir tarafa açık olan ve çoğunluğun mutabık olduğu ortak akıl halen bir darbe anayasası kullanıyor olmamız ve yüzümüzün kızarması hayli ironiktir.

   maximumdrink   11.07.2010 04:19
   #2106126
6.

akp yandaşları evet, akp karşıtları hayır diyecek. bu kadar kesin ve net, en baba profesörlerden, inşaat işçisine kadar, kimsenin bir bok bildiği ve araştırdığı yok.
iki zihniyet var,
madem akp yapıyor, elbette hayır diyeceğim,
madem tayyip babanın elinden çıkmış, oyum evet olacak.

sanatçılara falan sormuşlar, ismine bakıp ne oy vereceğini direk tahmin edebiliyorsun. bir tane bile fire vermedim.

keşke elimde bir sihir olsa, her şeyi ters çevirsem de, aynı paket chp tarafından verilmiş olsa. bire bir ters dönmezse evet ve hayır oyları ben de adam değilim.

neden evet veya hayır dedikleri soruluyor insanlara haberde.
cevaplar şu;

hayır diyeceğim çünkü; mevlüt abinin yeri varken aç kalmak deve kulak abi bence.

evet diyeceğim çünkü; taş düştüğü yerde yuvarlanır ıslak zemine gelirse kambur olabilir tavşanlar.

"yukarıdaki cümlelerin istediğiniz yerine 12 eylül, dikta ve akp koyabilirsiniz."

en az bu kadar anlamsız ve konu hakkında hiç bir malumat vermeyen beyanatlarla harika şeyler yapabiliyorlar.

   prometheus   03.08.2010 13:06
   #2118484
7.

yine türkiye'nin kronikleşen rahatsızlığı gündemde olacak. insanlar bunu da siyasi görüş malzemesi olarak kullanacaklar. oylanan maddelerin neler olduğunu dahi bilmeyen vatandaşlar yüksek askeri şura'ya katılan başbakan'a "eğer gözaltında olan veya aranan kişiler terfi ederse "evet" basmayacağız" demekten dahi çekinmiyorlar. bir türk kahvesi ve bir selama oyunu satan vatandaşa yine kahveler servis edilmeye başlanıyor. düzenlenen mitinglerde "hayır" a bas ben bilmem kimleri sallandırayım diye vaatlerde bulunuluyor. gittikçe mi kirleniyoruz yoksa bu temizlenmek mi bilemedim şimdi ama, bir allah'ın kulu çıkıp da referanduma konu maddeleri irdelemeye kalktığında kimse dinlemiyor. en acısı da bu referandumun 12 eylül 1980'nin karşılığı olarak nitelendirerek söylemlerde dahi kullanılması. nasıl bir ülke haline geldik?

   truly madly deeply   03.08.2010 13:30
   #2118494
8.

tüm ülkenin bihaber olduğu anayasaya evet veya hayır diyeceği tarih. allah aşkına gidip yoldan geçen bir vatandaşa sorun bakalım bir maddeyi, bakalım ne diyecek?

biri diyor tayyip varsa varım, biri diyor tayyip varsa yokum. bunun ortası yok mu peki? maalesef. varın gerisini siz düşünün.

   shytex   03.08.2010 13:38
   #2118497
9.

ali kıran baş kesen olan, yargıtay ve danıştay arasında "al gülümü ver gülüm" ile idare edilen hsyk'nın yapısını değiştirmek, kürsü hakim ve savcılarının üye seçme ve seçilmeleri için evet.

mahkemde görüşülen davaların müzakerelerini seyfi oktay ve hurşit tolon'la yapan anayasa mahkemesi üyelerinin saltanatına son vermek için evet.

anayasa mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı için evet.

genelkurmay başkanı, kuvvet komutaları ve meclis başkanı'nın görevleri ile ilgili suçlardan dolayı yargılanabilmeleri için evet.

hsyk ve yaş kararlarıyla meslekten ihraç edilenlere yargı yolunu açmak için evet.

disipli suçları ve kınama cezalarına yargı yolunu açmak için evet.

yargıya gitmeden kamu denetçisine (obdusmanlık) gitmeye evet.

memurlara toplu sözleşme hakkı için evet.

   eser   03.08.2010 13:49 ~ 13:53
   #2118504
10.

henüz doğru düzgün analizlerin yapılmadığı referandum..
her şeyi çok çabuk unutuyor olmamızdan olsa gerek, son haftaya bırakılıyor sanırım bütün tahliller..
ama hükümet, kampanyalarına başladı bile.. broşürler basıldı, mitingler programlandı..
geçenlerde başbakan'ın istanbul'da ilçe belediye başkanları ile toplantısı da hep bu kampanya sebebiyleydi..
kampanyada en çok vurgu yapılan şey, mevcut anayasa'nın darbe anayasası olması üzerine.. parti grubundaki konuşmada, başbakan'ın göz yaşı dökmesi de bunun bir parçası.. hükümet'e yakın medya kuruluşları da çok güzel yansıtıyor bu görüntüleri..
referandumun darbenin yıl dönümüne denk getirilmesi de cabası.. hükümet bu oyunu çok akıllıca oynuyor..
başbakan'ın mitinglerdeki konuşmalarına bakınca, konuşmasının büyük bölümünü darbe ve yaşanan acılara ayırdığını görüyoruz.. darbenin hiç iyi bir şey olmadığını herkes de bildiğine göre, evet bilinci bu açıdan yaklaşarak oluşturuluyor..
özellikle 80'li yılllar ve sonrasında doğan seçmenler de o dönem hakkında çok fazla bir şey bilmediğinden hedefe ulaşmak daha kolay olacaktır hükümet için..
sonra da konuyu muhalefet partilerine getirip, "bakın hayır diyorlar, onlar da darbeci" ana fikrinde cümleler kuruyor..

bir diğer husus da, hükümet'in uyanıklığı..
anayasa değişikliğine bir paket halinde referanduma sunma uyanıklığı.. yargı'ya müdaheleyi öngören maddelerin yanına, çocuk istismarı, özel hayatın gizliliği gibi maddeler koyması.. yargı reformu ile ilgili maddeden dolayı hayır demek isteyenleri, bu açıdan değil de, "bakın, biz ne yapsak hayır diyorlar, çocuk istismarına bile" demeye getiriyorlar..
bir diğer konu, zaten var olan yasaları, sanki yeni bir şeymiş gibi anlatmaları..
örneğin devlet memurlarına demokratik haklar getirdiklerinden bahsediyorlar.. demokratik hak diye yuvarlak konuşuyorlar ama memurların yıllardır istediği grev hakkı yasa da yine yok.. sendika kurma hakkı tanınıyor.. ama sendika kurma hakkı yıllar önce çıkarılan bir yasa ile memurlara zaten tanınmış ve bir çok da memur sendikası var zaten..

esas amacı, anayasa mahkemesi başta olmak üzere yargı organlarını ele geçirmek olan bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız.. ama bunu bilmiyoruz.. bilmek için okumuyoruz.. konuşmalardaki göz yaşlarına, mahalle üslubuna kanıyoruz.. uyuşmuşuz, uyuşturulmuşuz ki umursamıyoruz..

son olarak şunu söyleyebilirim, bu referandumun arkası genel seçimdir.. tabi evet oyu çıkarsa.. bu güveni arkasına alıp, hükmetme süresini uzatacaktır hükümet..

allah yardımcımız olsun..

   ayazizm   03.08.2010 13:52
   #2118507
11.

<bkz: hayır'da hayır var>

   king of the tawn   03.08.2010 13:53
   #2118508
12.

ilk kez oy kullanacağım referandumdur. hayır oyu vereceğimdir.

   erkekfatma   03.08.2010 14:23
   #2118517
13.

toplumun %100 ünü ilgilendiren bir durumun % 51 in evet demesi ile geri kalan %49 nolcak önerisine cevap bulunamayan. maddelerin ne oldugunun hiç bir şekilde halaka yansıtılmasının istenmemesi hep darbe hukukundan gem vurulması , ağlamalar zıklamalar...

ama hiç birisi dokunulmazlıktan bahsetmiyor. hiç birisi paket içeriğini bilmiyor,bilmezden geliyor umursamıyor, umursamak istemiyor.

korkuyorum aziz nesinin söylediği doğru çıkacak ;

türk halkının yarısı aptaldır

   dartagnan   03.08.2010 15:36
   #2118562
14.

türkiye'nin yüzde kaçının mal olduğunu gösterecek referandumdur. aziz nesin yaşasaydı da görseydi. allah bu referandumdan sonra da "onu bosver de nasil koyduk ama" demeyi nasip etsin. amin.

   seryoga   03.08.2010 17:03
   #2118583
15.

çevremde en statülüsünden tut, en gereksiz oksijen israfçılarına kadar kime vereceği oyun sebebini sorduysam;

''tayyip abi çıkardıysa vardır bir bildiği''

ve ya;

''tayyip' in elinden çıktıysa kakadır''

gibi açıklamalarla karşılaşıyorum.bir kere olsun paket şu maddeyi içeriyor ben bunun milli görüş açısından, laiklik açısından, ab süreci açısından vs. iyi bir etken olacağını düşünüyorum diyen yok.hatta idda ediyorum ülkenin yarısından çoğu bir kez dahi olsa değişiklik yapılacak maddeleri gözden geçirmemiştir.babası ''hayır'' diyeceği için hayır diyor çoğu ve ya ''evet'' diyor.bu kadar şuursuz, bu kadar gelişmelerden ve ya anayasadan bi haber bir millete referandumu sunmak bile lüks geliyor bana açıkçası.

işin garibi, milleti bilgilendirmek için yapılan herhangi bir çaba da yok.maddeleri okuyan çoğu kesim okuduğunu yorumlayamazken, yine aynı kesimin verebilecekleri oylarla prestij sağlamaya çalışılıyor.

birileri çıkmış kürsülerde ''hayır oyu kahverengi, bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır, hayırı basın kırk yıl unutmasınlar'' diye aptalca, siyasi bile denilemeyecek sözler sarfediyor.. bu adam chp'nin genel başkanı ya, şaka gibi!! (bir mhp saçmalatması alternatifi daha)

nitekim sonuç ne olur bilinmiyor tabi ama halk bilgilendirilmedikçe çıkacak kararın saçmasapan bi'şey olacağı aşikar.üzülüyorum, hiç mi yaşadıklarından ders almaz bu türk halkı!hep mi aptaldı? hep mi aptal kalacak?

   limoon   03.08.2010 17:43 ~ 18:06
   #2118596
16.

ideolojik sebeplerden dolayı evet ya da hayır denecek referandumdur.
bunu aşıp gerçekten kendi düşüncesiyle oy verecek olan bizden değildir, insandır.

   philosophus teytanus   03.08.2010 17:56
   #2118600
17.

oy pusulalarının rengi de belli oldu. ysk başkanı ali em'in açıklamasına göre 'evet' beyaz 'hayır' somon rengi olacak.

   all in one   03.08.2010 20:26
   #2118649
18.

artık herkesin dile getirdiği gibi akp yandaşları ve karşıtları arasında geçiceğini ele alsak bile en az %40 evet çıkacağı söyleniyor. bu bile akp nin hala ne kadar güçlü oldugunu gösteriyor.

bunlar gerçekler. biraz acı olabilir ama böyle.

   bilinen biri   03.08.2010 23:57
   #2118750
19.

49 milyon 446 bin küsür seçmenin, 9 milyon 446 bin küsürü; sempatizanı olduğu partinin etkisinde kalmadan neden evet, neden hayır diyeceğini biliyorsa bende bu bilekleri bunca yıl boşuna taşımışım.

   jakuzilicekyat   03.08.2010 23:58 ~ 04.08.2010 00:02
   #2118751
20.

yargı hükümete bağlansın mı bağlanmasın mı oylamasıdır. gerisi de göz boyamaca, aldatmacadır.

   gerekirse yazarim   08.08.2010 15:23
   #2121724

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

görseller

yazdır