121.nci jandarma egitim alay komutanligi

1.

antakya'ya bağlı serinyol beldesinde bulunan 3 tabur, 12 bölükten müteşekkil bir eğitim alayı..

337. ksd olarak birliğe katılmamızın ilk gününde dağıtım olacağımız yerler açıklandı. yaklaşık % 80 hakkari, şırnak, van gibi şehirlere dağıtım olurken diğer kısım serinyol'da kaldı. bu dağıtım oranından dolayı serinyol "sürgün yeri" olarak bilinir.

kısa dönemlerin 35 gün acemilik süresi vardır. ilk iki hafta temel eğitim, kalan 3 hafta branş eğitimi olarak belirlenmiştir. biz de 2. hafta sonunda yemin töreni yapılmıştı.

imkanlar hakkında bilgi vermek gerekirse yemekhane, tuvalet ve duşlar idare eder, ne iyi ne de kötü. yani çok daha kötüleri olduğu için böyle diyorum.
bizim karşılaştığımız teknik aksaklıkların en önemli nedenlerin biri de 337. ksd ile birlik kısa dönem kapasitesinin bir anda 3 katına çıkması idi. nerede çokluk orada bokluk biliyorsunuz.
ek bir bilgi koğuş binaları ihaleye çıkarılmış, ocak 2011'den itibaren komple elden geçirilecekmiş. fakat biz göremeyeceğiz o ayrı.
alayda bir iş bankası atm'si, bir ptt şubesi, bir mescit, 155 ankesörlü telefon, 9 kahve otomatı ve 7-8 kadar farklı amaçlara hizmet eden kantin vardır.
kantinlerde tost falan bulunmaz, yemek beğenmezseniz ya soğuk poğaça ya da bisküvi yemek zorundasınız. internette biri döneri var diye yazmış, onu yazanın ağzını sikeyim afedersin.
bir tane de internet cafe'si var. henüz giremedik ama var olduğunu bilmek huzur veriyor. *
ha, halı sahası olduğunu söylemeden geçmeyelim. rütbelilerden zaman kalırsa oynarsınız.

rütbelilerin tavrı ya da eğitimler konusunda yaşadıklarımı anlatabilirim ama tamamen münferit olur, fakat belirteyim biz iki konuda da oldukça rahattık.
ha kesin birşey, hemen hergün silah alırsınız ve kısa dönemseniz bolca atış yaptırırlar, hatta biz uzun dönemlerin iki katı kadar mermi yakmıştık. atış eğitimleri de oldukça keyiflidir.

hatay'ın havasından bahsedeyim biraz da. yaz sıcağını görmüş olanlar yatarken yanlarından su bulundurduklarını gece serinlemek için kendilerini ıslattıklarından bahsetiler. yani gece bile öyle dayanılmaz bir sıcakmış. fakat serinyol kış döneminde mevsim şartları bakımından askerlik yapılacak en ideal yerlerden biri. son derece ılıman bir hava, karı bırak don bile görmek zor.

çarşılarda antakya'yı gezersiniz, küçük ama hoş bir yerdir. sabah kahvaltı yapın, hamama gidin. hatta birkaç saatliğine otel odası bile tutup orada duş falan alabilirsiniz, mozaik müzesi ki dünyanın en büyüklerinden biridir, st. pierre kilisesi, habib-i neccar camii gibi tarihi yerlere gidebilirsiniz, müzelere asker ücretsiz girebilir, güzel dürüm ve künefe yiyebileceğiniz bir dolu mekan vardır. nargile için, internette takılın, asi nehri manzaralı özsüt'te güzel bir kahve için. merkeze 20 dk. mesafe harbiye isimli ünlü muhite de uğrayabilirsiniz orası merkeze göre daha sakindir, orada şelaleyi mutlaka görün, hoş cafe'leri vardır.
hatay'ın arap fizikli, esmer, iri dudaklı hatunları da fena değildir, gönlünüz açılır.


bu kadar bilgi az değil heralde..


neyse, baba gider yüksekova'ya...

   muhittin bosat   24.12.2010 17:42 ~ 16.01.2011 00:59
   #2261361
 
reklamı kapat

yazdır