18 ekim 2007 tezkeresi

1.

türk silahlı kuvvetleri'ne kuzey ırak ve gerekirse diğer sınır komşularımıza asker gönderme yetkisi verebilmesi için hükümete bir yıl süreyle izin verilmesini öngören tezkeredir. genel kurulda 19'a karşı 507 oyla kabul edilmiştir.

1950'den bu yana yurtdışına asker göndermeye izin veren 21.tbmm tezkeresi olmuştur.

türkiye'nin hortlayan pkk terörüne karşı tavrının geldiği noktayı anlatması açısından önemli bir adımdır. tezkereden önce ırak başbakanı maliki, erdoğan'ı ve babacan'ı bizzat arayarak pkk'yı engelleme noktasında adımlar atılacağına söz vermiş, tezkerenin geçmemesi için ricada bulunmuşsa da işe yaramamıştır. tezkerenin geçişi abd'nin de hiç hoşuna gitmemiş görünmektedir.

genel kurulda onaylanışı ile beraber uluslararası basından temsilciler türkiye'nin güneydoğu sınırına yerleşmeye başlamışlardır. sonuçları, getirileri, götürüleri görünüşe göre kısa bir zamanda anlaşılacaktır.

   ilelebetmuhalefet   19.10.2007 02:24
   #680617
2.

tbmm genel kurulunda kabul edilen, sınır ötesi operasyon için hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören başbakanlık tezkeresinin oylamasında, chp ankara milletvekili eşref erdem, ödp genel başkanı ufuk uras, bağımsız hakkari milletvekili hamit geylani ve dtp’li 16 milletvekili, ret oyu verdi.

chp ankara milletvekili eşref erdem, ödp genel başkanı ufuk uras ve bağımsız hakkari milletvekili hamit geylani ile dtp’li milletvekilleri akın birdal, selahattin demirtaş, gültan kışanak, aysel tuğluk, emine ayna, sebahat tuncel, ahmet türk, sırrı sakık, nuri yaman, osman özçelik, şerafettin halis, ibrahim binici, özdal üçer, sevahir bayındır, mehmet nezir karabaş ve hasip kaplan, ret oyu kullandı.

oylamaya, chp’den antalya milletvekili osman kaptan, aydın milletvekili mehmet fatih atay, bursa milletvekili onur öymen, çanakkale milletvekili ahmet küçük, edirne milletvekili rasim çakır, istanbul milletvekili birgen keleş, izmir milletvekili canan arıtman, malatya milletvekili ferit mevlüt aslanoğlu katılmadı.

   witchorexia nervosa   19.10.2007 13:02
   #680929
3.

fazlasıyla geç kalınmış, geç olsun güç olmasın sözünün zerre kadar değer taşımadığı tezkeredir.

   yadigar ucanpehlivan   19.10.2007 13:07 ~ 13:10
   #680935
 
reklamı kapat

yazdır