1972 munih olimpiyatlari

1.

ev sahibi şehir münih, almanya
resmî slogan
katılan ulus sayısı 121
katılan sporcu sayısı 7,170 (6,075 erkek, 1,059 kadın)
karşılaşma sayısı 23 spor dalında 195 karşılaşma
açılış tarihi 26 ağustos 1972
kapanış tarihi 10 eylül 1972
resmen açan gustav heinemann, almanya cumhurbaşkanı
olimpiyat ateşi'ni yakan günther zahn
sporcu yemini eden heidi schüller
hakem yemini eden heinz pollay
olimpiyat stadyumu münih olimpiyat stadı

türk sporcuların yarışma sonuçları

türkiye'nin aldığı tek madalya serbest güreşçi vehbi akdağ'ın aldığı gümüş madalya olmuştur.

atıcılık

* fettah güney (trap yarışmasında 177 puanla 57 yarışmacı arasında 40. oldu.)
* güneş yunus (skeet yarışmasında 187 puanla 63 yarışmacı arasında 30. oldu.)
* mehmet dursun (yatarak küçük karabin atışta 592 puanla 103 yarışmacı arasında 35. ve üç pozisyon atışta 1078 puanla 69 yarışmacı arasında 58. oldu.)
* osman giraud (atıcı ekip şefi olarak gittiği münih'te yarışmalara da katıldı, skeet atışta 187 puanla 63 yarışmacı arasında 28. oldu.)

atletizm

* [[mehmet tümkan]] (800 metre serisinde 1.49.50 ile 6. ve 1500 metre serisinde 3.44.00 ile 7. olarak elendi.)
* hikmet şen (5000 metre yarışında 14.26.00 ile serisinde 11. ve 10.000 metre yarışında 29.51.8 ile serisinde 15. olarak elendi.)
* ismail akçay (maratonda 22. kilometrede ayağına kramp girerek yarışı terk etti.)
* hüseyin aktaş (sakatlığı nedeniyle maraton yarışına katılamadı.)

boks

* arif doğru (48 kiloda ilk maçında amerikalı armstrong'a 1-4 yenilerek elendi.)
* kemal sonunur (51 kiloda ilk maçında romen gruescu'ya 0-5 yenilerek elendi.)
* mehmet kumova (54 kiloda ilk maçında nijeryalı seydou'ya 2-3 yenilerek elendi.)
* seyfi tatar (57 kiloda ilk maçında italyan morbidelli'ye 0-5 yenilerek elendi.)
* eraslan doruk (60 kiloda ilk maçında venezüellalı luiz rodrigez'i 5-0, ikinci maçında moğol altankhuigi'ı 3-2 yendikten

sonra kolombiyalı perez'e 2-3 yenildi ve sikletinde beşinci oldu.)

* hakkı sözen (67 kiloda ilk maçında ispanyol fernandez'e 1-4 yenilerek elendi.)
* nazif kuran (75 kiloda ilk maçında yunanlı giamnopoulos'u 2. raundda teknik nakavtla, ikinci maçında bahamalı

knowles'i 2. raundda nakavtla yendikten sonra üçüncü maçında sovyet lemechev'e teknik nakavtla yenilerek sikletinde beşinci oldu.)

bisiklet

* mevlüt bora (yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında 110. oldu ve 100 kilometre takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat 19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)
* ali hüryılmaz (yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında 73. oldu ve 100 km takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat 19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)
* rıfat çalışkan (yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında 111. oldu.)
* haluk güngören (yol mukavemet yarışında 163 yarışmacı arasında 112. oldu.)
* erol küçükbakırcı (100 km. takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat 19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yarıştı.)
* seyyit kırmızı (100 km. takım yarışında 36 rakip arasında 2 saat 19 dakika 56 saniye ile 24. olan ekibimizde yer aldı.)

eskrim

* özden ezinler (flörede isveçli palm'e 1-4, polonyalı franke'ye 0-4, amerikalı white'e 0-4, avustralyalı mc dougll'a

3-4 yenilerek elendi.)

* bülent erdem (flörede fransız ravenu'ya 0-5 , amerikalı freemann'a 1-5, sovyet kotescev'e 1-5 , ingiliz breckin'e 4-5 yenildi kanadalı wong'u 5-2 yenmesine rağmen elendi.)
* ali yayla (epe müsabakalarında isveçli eding'e 2-5, danimarkalı muenster'e 4-5, finli hurme'ye 4-5, isviçreli kauter'e 2-5 yenildi, italyan francesconu'yi 5-1 yendi ama elendi.)
* mehmet akpınar (kılıç müsabakalarında macar maroth'a 0-5, italyan rigoli'ye 1-5, amerikalı morales'e 2-5, kübalı de la torre'ye 1-5 yenildi, isviçreli kulesar'ı 5-2 yenmesine rağmen elendi.)

halter

* salih suvar (67,5 kiloda yarışmalara sakatlığı nedeniyle katılamadı.)
* ismail bayram (75 kiloda toplam 412,5 kiloluk derecesiyle 26 halterci arasında 16. oldu.)
* mehmet suvar (82,5 kiloda sakatlığı nedeniyle yarışmalara katılamadı.)
* osman mert (89 kiloda 455 kiloluk derecesiyle 23 halterci arasında 16. oldu.)

güreş

* sefer baygın (48 kilo serbest güreşte bulgar nikolov ile berabere kaldı. macar latok'u 0,45'te tuşla yendi, iranlı javadpour'a sayıyla yenildi, romen arapu'yu sayı hesabıyla yendi, sikletinde dördüncü oldu.)
* ali rıza alan (serbest güreş 52 kiloda hindli sudesh kumara sayı hesabıyla yenildikten sonra d.almanyalı bock'u 1 dakika 45 saniyede tuşla, koreli kim'i sayı hesabıyla yendi, kuzey koreli hyong'a sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
* kazım yıldırım (serbest 57 kiloda bulgar chavov'a ve macar klinga'ya

sayı hesabıyla yenilerek elendi.)

* vehbi akdağ (serbest güreş 62 kiloda portekizli goncalves'i 2 dakika 35 saniyede tuşla, hintli satbalsingh'i 7 dakikada 26 saniyede tuşla finli limatainen'i sayıyla, kanadalı bolger'i sayı hesabıyla yendikten sonra japon abe’yi de sayıyla yendi. sovyet abdulbegov'a 2 dakika 57 saniyede tuşla, bulgar krastev'i sayı hesabıyla yenerek sikletinde ikinci

oldu.)

* mehmet ali demirtaş (serbest güreş 74 kiloda amerikalı wells'e 5 dakika 59 saniyede tuşla yenildi, ingiliz shacklady'yi sayı hesabıyla yendi, d.almanyalı nitschke'ye 8 dakika 18 saniyede tuşla yenilip elendi.)
* hayri polat (serbest güreş 82 kiloda moğol artag'a sayı hesabıyla yenildi, senegalli diop'u 5 dakika 58 saniyede tuşla yendi, d.almanyalı stottmeiser'e sayı hesabıyla yenilip elendi.)
* mehmet güçlü (serbest güreş 90 kiloda moğol munkbat'ı sayı hesabıyla yendikten sonra bulgar petrov'a sayı hesabıyla macar bajko'ya 8.26'da tuşla yenilerek elendi.)
* alaeddin yıldırım (serbest güreş 100 kiloda bulgar todorov ile yapacağı ilk güreşe yetişemediğinden hükmen yenilerek elendi.)
* gıyasettin yılmaz (serbest güreş 110 kiloda çek vlasak'ı 1 dakika 17 saniyede tuşla yendikten sonra sovyet medvet'e

8 dakika 31 saniyede tuşla yenilerek elendi.)

* hızır sarı (greko-romen 48 kiloda iranlı abadi'ye 6 dakika 4 saniyede tuşla yenildikten sonra amerikalı holmes'i

sayı hesabıyla yendi, d.almanyalı dreschell'e 5 dakika 55 saniyede tuşla yenilerek elendi.)

* ahmet tren (greko-romen 52 kiloda meksikalı jimenez'i sayı hesabıyla yendikten sonra yunanlı genolts ile berabere kaldı, italyan bognanni'ye sayı hesabıyla yenilerek elendi.)
* metin (hızır) alakoç (greko-romen 62 kiloda sovyet megrevishvili'ye 4 dakika 52 saniyede tuşla, bulgar markov'a sayı hesabıyla yenilip elendi.)
* seyyit hışırlı (greko-romen 68 kiloda avusturyalı brötzner'i 8 dakika 26 saniyede tuşla, amerikalı buzzard'ı 5 dakika

32 saniyede tuşla yendikten sonra sovyet khisamutdinov ve italyan ranzi'ye sayı hesabıyla yenildi, sikletinde altıncı oldu.)

* mehmet türüt (greko-romen 75 kiloda arjantinli gonzales'i 2 dakika 20 saniyede tuşla yendikten sonra bulgar kolev'e

sayı hesabıyla yenildi. çek macha'ya sayı hesabıyla yenildi ve elendi.)

* ali yağmur (greko-romen 82 kiloda arjantinli blanco'yı 2 dakika 42 saniyede tuşla yendikten sonra polonyalı ostrowski'ye sayı hesabıyla yenildi, amerikalı robinson'u 2 dakika 40 saniyede tuşla yenip sovyet nazarenko'ya 1 dakika 48 saniyede tuşla yenildi ve sikletinde yedinci oldu.)

yüzme

* faruk morkal (200 metre kurbağalama yarışında 2.43.69'luk derecesiyle serisinde 6. olup, 100 metre kurbağalama yarışında ise 1.13.86'lık derecesiyle serisinde 7. ve genel sıralamada 45 yarışmacı arasında 42. oldu.)
* feridun aybars (100 metre kelebek yarışmasında 1.04.46'lık derecesiyle erisinde 6. oldu. genel sıralamada 40 yüzücü arasında 36. sırayı aldı. 100 metre serbestte 59.32'lik derecesiyle serisinde 6. ve genel sıralamada 52 yüzücü arasında 46. oldu.)

   l for lafmacun   23.04.2009 05:41
   #1332661
2.

<bkz: black september>

   ceres   19.02.2010 21:24
   #1949382
 
reklamı kapat

yazdır