1980 avrupa futbol sampiyonasi

1.

6.sı düzenlenecek olan bu avrupa futbol şampiyonasında diğerlerinden farklı olarak final turnuvasına katılacak takım sayısı 4’ten 8’çıkartılmıştı. diğer bir değişiklik ise ev sahibi ülkenin finallere direk katılacak olmasıydı. bundan ilk nasiplenen ev sahibi ülke italya oldu ve hiç yapmadan, turnuvaya çeyrek finalden giriş yaptı.

eleme gruplarında yapılan maçlar sonucu finallere gitmeye hak kazanan sekiz lider ülke şu şekilde oldu;

1.gup; ingiltere (5 takımın bulunduğu gruptan namalup ayrıldı. tek puan kaybı ise irlanda beraberliği oldu)
2.grup; belçika (72’nin sürpriz ekibi belçika, grubu avusturya’nın 1 puan önünde tamamladı)
3.grup; ispanya (4 takımdan oluşan bu grubun devleri yugoslavya ve ispanya’ydı. talihsiz bir romanya malubiyeti yugoslavya’yı turnuvadan eledi)
4.grup; hollanda (liderliği en çok zorlayan ekip polonya oldu. doğu almanya grubun sürpriz ismiydi)
5.grup; çekoslovakya (tek fransa malubiyetiyle kupaya ikinci kez niyetli olduklarını ispatladılar)
6.grup; yunanistan (şampiyonanın en iddialı isimlerinden olan sovyetler birliği’nin sonunculuğu kadar yunanistan’ın grubu lider bitirmesi de büyük bir sürprizdi)
7.grup; almanya (türkiye’nin finallere en çok yaklaştığı yıldı bu. almanya karşında kazanılamayan maçlar yüzünden bu rüya gerçekleşemedi)

7 grup lider ülkeleri ev sahibi 8. ülke italya’nın yolunu tuttular.

bu turnuva için yapılan son değişiklik ise final turnuvasının grup halinde oynanması oldu. 4’erli iki gruba ayrılan takımlar birinci olup final oynamak için mücadele edeceklerdi. bana kalırsa bu bir final turnuvası için olabilecek en dandik sistemdi. çünkü yarı final heyecanı yaşanmamış bir final hiçbir futbol severe tam bir doyum yaşatamaz. avrupa’nın sözde en büyük kupası olan süper kupa buna harika bir örnek mesela.

her neyse..
ikiye ayrılan gruplar şu şekilde oldu;
1.grup; almanya, hollanda, çekoslovakya, yunanistan
2.grup; italya, ingiltere, ispanya, belçika

ilk grupta almanya iki iddialı rakipi hollanda ve çekoslovakya’yı yenerek adını finele yazdırdı. tek puan kaybı ise yunanistan beraberliği oldu.
diğer bir finalistse ikinci grubu lider bitiren belçika oldu. aslında belçika’yla italya grubu aynı puanla bitirmişti ve iki takımın birbiriyle oynadığı maçtan beraberlik sonucu alınmıştı. bu durumda gol averajına bakıldı ve italya evinde düzenlenen turnuvada finali görememiş oldu.

roma olimpiyat stadındaki finalde belçika’nın tek golüne almanya hrubesch’in iki golüyle karşılık vererek kupayı ikinci kez müzesine götürdü.


<bkz: 1960 dünya futbol şampiyonası>
<bkz: 1964 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1972 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1976 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1984 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1988 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1992 avrupa futbol şampiyonası>
not: derlemedir.

   infinitedreams   07.04.2008 13:55 ~ 24.07.2008 11:10
   #888256
2.

darısı nicelerinin başına diyebilecek kadar mükemmel bir şampiyonaydı. katılımcıların hepsi ayak bileklerinin hakkını vererek dişe diş gözü göz mücadele ettiler. alkışlar onlar için..

not:derlememelidir.

   2besh2   07.04.2008 14:06 ~ 14:11
   #888262
 
reklamı kapat

yazdır