1984 avrupa futbol sampiyonasi

1.

bu kupanın en iddialı (favori değil, iddialı) iki ismi 70’lere damgasını vuran almanya ve suskunluğunu ev sahibi olmanın avantajını kullanarak bozmak isteyen fransa’ydı.
eleme grupları yine birbirinden çekişmeli maçlara sahne olmuştu. bu maçlar sonucunda fransa’ya gitme hakkını elde eden takımlar şu şekilde oldu;

1.grup; belçika (son finalist, grubundaki altı maçından 4 galibiyet 1 beraberlik çıkarttı)
2.grup; portekiz (sovyetler birliğiyle girdikleri müthiş yarışı son maçtaki 1-0’lık galibiyetle kazandılar)
3.grup; danimarka (favori ingiltere’ydi. yunanistan yine sürpriz peşindeydi ama altın vuruş danimarka’dan geldi)
4.grup; yugoslavya (galler’le oynadıkları ve 4-4 berabere biten maç turnuva tarihinin unutulmazları arasına girdi)
5.grup; romanya (italya ve çekoslovakya gibi takımları geride bırakarak tek malubiyetle grubu lider bitirdiler)
6.grup; almanya (türkiye’nin de içinde bulunduğu bu grubun sürpriz ismi k.iralanda’ydı. grubu almanlarla aynı puanda bitirmişler, üstelik bu süreçte almanya’yı iki maçta da yenmişlerdi. lideri averaj belirledi)
7.grup; ispanya (hollanda’yla beraber aynı puan ve averajda bitirdiler grubu. aralarında yaptıkları maçlarda da birer galibiyet elde etmişlerdi. grubu 24 gol atarak tamamlayan ispanya fransa biletini cebine koyarken 22 golde kalan hollanda yaz aylarını tatil yaparak geçirdi)

ev sahibi fransa’yla beraber 8 takım yine bir önceki turnuvada olduğu gibi iki gruba ayrıldı. liderlerin finale çıktığı yarı finalsiz bir turnuvanın yavanlığı hissedilmiş olacak ki bu sefer gruplardan iki takım çıkartma kararı alındı.

ilk grupta fransa oynadığı 3 maçı da kazanarak grubu lider bitirirken adını yarı finale yazdıran diğer isim danimarka oldu. grubun mağlupları belçika ve yugoslavya’ydı.

diğer grupta ise ispanya ve portekiz eşit puanla yarı finalist olurken fransa’nın rakibi averajla ikinci olan portekiz oluyordu. bu grubun mağlupleri ise romanya ve almanya’ydı.

ilk yarı final maçı fransa ve portekiz arasında oynandı. normal süresi 1-1 biten maçın uzatma dakikalarında fransa, domergue ve platini’nin ayağından iki gol bularak finale çıktı.
danimarkaispanya düellosunun galibi ise penaltı atışları sonucu belirlendi ve ispanya, fransa’yla beraber final oynamaya hak kazandı.

fransa ev sahibi olmanın avantajı değerlendirmeye baya bir niyetliydi. elemelerden gol farkıyla çıkan, grubu gol farkıyla lider bitirip yarı finalde danimarka’yla eşleşen ispanya ise şansının devam etmesini istiyordu.
derken paris’teki final oynandı ve fransa, platini ve bellone’nin ayağından kazandığı iki golle tarihindeki ilk avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

<bkz: 1960 dünya futbol şampiyonası>
<bkz: 1964 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1972 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1976 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1980 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1988 avrupa futbol şampiyonası>
not: derlemedir.

   infinitedreams   10.04.2008 11:39 ~ 16.05.2008 11:36
   #890467
 
reklamı kapat

yazdır