1988 avrupa futbol sampiyonasi

1.

1986 yılında eleme maçlarının oynanmaya başladığı şampiyonanın ev sahipliğini batı almanya yaptı. ev sahiplerinin turnuvaya otomatikman katılmasını sağlayan yeni kurallardan sonra aynı bir önceki turnuvada olduğu gibi finallerde oynayacak diğer yedi takım, düzenlenen eleme gruplarıyla belirlendi. çıkan takımlar şu şekildeydi;

1.grup; ispanya (son finalist ülke, romanya, avusturya ve arnavutluğun olduğu gruptan tek malubiyetle grup lideri olarak ayrıldı)

2.grup; italya (84’de hayal kırıklığı yaratan çizme, isveç ve portekiz’in de bulunduğu zorlu grubu lider bitirerek almanya yolunu tuttu)

3.grup; sovyetler birliği (grubun favorisi son şampiyon fransa’ydı. sovyetler, uzun süreli uykusundan uyanıp rakiplerini deplasmanda da yenmiş olmanın avntajıyla lider oldular)

4.grup; ingiltere (8-0’lık hezimetin yaşandığı grup. yugoslavya’nın liderliği son ana kadar kovalamasının yanında not olarak düşebileceğimiz diğer bir şey turnuvayı 2 puanla bitirmiş olmamız)

5.grup; hollanda (portakallar çok rahat bir grup çıkardılar. bu grubun ikicisi yunanistan oldu)

6.grup; danimarka (elemelerin en keyifli iki grubundan biriydi. finlandiya’nın erken havlu attığı yarışta kıyası danimarka’yla kıyasıya çekişen diğer iki takım çekoslavakya ve galler’di)

7.grup; irlanda (akıl almaz sürpriz sonuçlar ve kıran kırana geçen maçlarla liderin ismini almanya listesine yazdırmak için son düdüğe kadar beklendi. iskoçların akıl almaz bir şekilde lüksemburg’a puan vermesi ve belçika’nın son maçta iskoçya’ya yenilmesi her iki takım için de kritik puan kayıpları oldu. en az yarayla grubu lider bitiren irlanda’da adını son sekize yazdırdı)


finallerde, yine bir önceki turnuvada olduğu gibi 8 takım iki ayrı gruba ayrıldı. grup maçları tamamlandığında ikişer takım yarı finale çıkacak ve eleminasyon usülüyle final bileti için ter dökeceklerdi.

ilk grupta danimarka sıfır puanla evine dönerken italya ve ev sahibi batı almanya ilk iki sırayı paylaşan takımlar oldu. grubu üçüncü bitirip evine dönen diğer takım ise ispanya’ydı.

ikinci grupta ilerleyen günlerde final oynayacak iki takım vardı; hollanda ve sovyetler birliği. bu iki takımın arkasında grubu üçüncü bitiren isim irlanda olurken elemelerde bize sekiz gol atan ingiltere evine puansız döndü.

yarı finalde dünyaya malolmuş ve bitmek bilmeyen bir rekabetin iki ayağı, almanya ve hollanda birbirleriyle eşleşirken sovyetler birliği de italya’yla oynuyordu. bu maçlar sonucu hollanda ve sovyetler birliği rakiplerini 2-0’lık skorlarla geçip turnuvada ikinci kez, bu kez final adı altında karşılaşmaya hak kazandılar.

final maçında hollanda’nın bariz bir oyun üstünlüğü vardı. 90 dakika boyunca kontrolü elinde tutan portakallar, gullit’in ve o hala anlatılan van basten’in golüyle mutlu sona ulaşıp 20 senedir gözlerimden silinmeyen ve hala dün gibi hatırladığım kupa seramonisine çıktılar.

hollanda, yıllardır süren ve bir türlü sonu gelmeyen yükselişini nihayet bir kupayla taçlandırmıştı.

<bkz: 1960 dünya futbol şampiyonası>
<bkz: 1964 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1972 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1976 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1980 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1984 avrupa futbol şampiyonası>
<bkz: 1992 avrupa futbol şampiyonası>not: derlemedir.

   infinitedreams   16.05.2008 11:27 ~ 24.07.2008 11:10
   #921948
 
reklamı kapat

yazdır