20 nisan 2003 besiktas fenerbahce maci

1.

<bkz: oradaydım>

beşiktaş ilk 11

1- oscar cordoba
4- ahmet yıldırım
5- ronaldo guiaro
19- ibrahim üzülmez
30- zago
3- tayfur havutçu
10- sergen yalçın
17- kaan dobra
9- gabriel pancu
21- pascal nouma
26- ilhan mansiz


beşiktaş' ın 100. yılı.

şampiyonluğa gidiyoruz. bir hafta evvel diyarbakır deplasmanında namağlup şampiyon olma hayallerimiz gitmiş, o hırsla derbiye gelmişiz. maçtan önce kimsenin beklemediği bir şekilde rüştü reçber tribünlere çağrılmış , alkışlanmıştır ki güzel bir anı oldu her iki taraf için bu durum . aslında rüştü' yü tribüne çağırıp bir muzurluk yapacaklarını bekliyordum o esnada ama beklentim gerçekleşmedi. iyi ki de gerçekleşmedi. herhalde rüştü için de değişik bir tecrübe olmuştur. unutmamak gerekir ki aynı durum ergün penbe içinde gerçekleşmişti bir beşiktaş- galatasaray derbisinde. hatırlatmak isterim. efendi adam elbet alkışlanır bu memlekette, neyse. ( pascal hariç . gülücük. o başka, bambaşka, dur geleceğim )

2-0 aldık maçı.

epey de iyi oynadık, pascal nouma kaan dobra' nın sağdan kestiği ortaya dokunmuş durumu 8. dakikada 1-0 yapmış, ardından ikinci yarının ortalarında sergen yalçın rüştü' nün üzerinden epey şık bir aşırtma ile avlamış maçın skorunu belirlemiştir.

ki zati, beşiktaş' ın yeneceği maçtan önce de açık idi, fenerbahçe o sezon için erken havlu atmış, ligi de malatyaspor' un ardından 6. bitirmiştir. bütün bunlar detay aslında bu maçın tek ve en büyük özelliği şu idi ;

<bkz: pascal nouma>

pascal nouma ilk golü atıyor, numaralı tribüne doğru sevinmeye giderken bir yandan elini şortunun eline sokuyor, birilerine mesaj iletiyordu. kimse beklemiyordu, hatta maçı tekrar seyrettiğimde yamulmuyorsam tayfur havutçu durumu çakıp '' napıyorsun '' gibilerinden şortun içindeki eli çıkarmaya çalışıyordu. ama o el çoktan girmişti o şortun içine ve yaklaşık 15 gün boyunca ülkenin tek gündemi olmuştu.

sonuç malum, gelen tepkiler ve beşiktaşlı duruşu kavramı yüzünden pascal nouma' nın beşiktaş ile ilişiliği kesiliyordu. bir efsane pipi yüzünden gümbürtüye gidiyordu, o zamanlar da içten içe tepkiliydim bu gönderilmeye, şimdi geçen onca zaman bir şeyleri değiştirmemiş, yine tepkiliyim.

durum o zamanlar maçları anamız bacımız seyrediyor tepkisine doğru son sürat çekildiği için vaziyet epey körüklenmişti, fakat nedense kimse de çıkıp '' ya kardeşim sokakta malafatını kaşıyan adam görmüyor musunuz '' diyememiştir. gerek spor yazarları gerekse diğer kulup yöneticilerinden gelen baskılar sonucu pascal' a güle güle denmiş, ikinci beşiktaş seferi için pascal henüz daha yeni yeni form tutmuşken , takımdan gönderilmiştir. kimilerine göre serdar bilgili' nini başarısı olarak görülse de zaten her takım taraftarının sembolu olmuş bir futbolcu bana kalırsa yanlış olmuştur, türk futbol tarihinin en büyük para cezası verilebilirdi ama olmadı. tamam adam serseri mayın, tamam adam deli, tamam adam terbiyesiz de denilebilirdi ama ne bileyim, çok sevdik be abi. hak edene haka dansı yaptığı için belki de, ya da mizacından dolayı küfür bile etse ters gelmiyordu hareketleri beşiktaş taraftarına. bilemiyorum, bambaşkaydı, çok başkaydı. napalım kısfmet böyleymiş.

biz o sezon 100. yılımızda 85 puan ve tek mağlubiyetle şampiyon olduk ama pascal nouma' nın gidişine kahrolduk. hala da kahrolurum, geceleri usul usul ağlarım.

   zibidigibi   02.02.2009 18:39
   #1182220
2.

fener camiasının pek de tepkisini çekmeyen hareketin çekildiği maç idi, pascal ,delidir ne yapsa yeridir karizmasını sağlamladığından belki de..

fakat bjk başkanı fırsat bilip şutladıydı afrofrengistanlı zatı, yazık olduydu.

   sipa   02.02.2009 19:17
   #1182272
3.

bir rivayete göre pascal o elini hiç yıkamamıştır.
hatıra olsun diye.

   the last tiger   02.02.2009 20:15
   #1182355
4.

pascal a yapılan ayıptan sonra efsaneler arasına girmiştir. bilgilinin baskılara dayanamaması, federasyonun pascal a 6 ay ceza vermesinin de etkisi vardır.

ancak sonraları çok gördük benzer hareketlerini. hakan şükürün milli formayla kulubede sikiyle oynaması, emre aşıkın parmaklamaları, tirübünlere çekin hareketler nedense ne basında nede federasyonun gündemine hiç gelmedi. sanırım pascal ın yabancı olması ve üstelik beşiktaşlı olup fenerbahçe maçında bu hareketi yapması hareketten daha önemliydi.

   analog   05.08.2010 18:28
   #2119732
 
reklamı kapat

yazdır