27 nisan 2007 genelkurmay basin aciklamasi

1.

kısa bir süre önce yayınlanmış ve çok sert bir ifadenin kullanıldığı açıklamadır;

türkiye cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir. uygun ortamlarda ilgili makamların, sürekli dikkatine sunulmakta olan bu faaliyetler; temel değerlerin sorgulanarak yeniden tanımlanması isteklerinden, devletimizin bağımsızlığı ile ulusumuzun birlik ve beraberliğinin simgesi olan milli bayramlarımıza alternatif kutlamalar tertip etmeye kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

bu faaliyetlere girişenler, halkımızın kutsal dini duygularını istismar etmekten çekinmemekte, devlete açık bir meydan okumaya dönüşen bu çabaları din kisvesi arkasına saklayarak, asıl amaçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar. özellikle kadınların ve küçük çocukların bu tür faaliyetlerde ön plana çıkarılması, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yürütülen yıkıcı ve bölücü eylemlerle şaşırtıcı bir benzerlik taşımaktadır.

bu bağlamda;

ankara’da 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlamaları ile aynı günde kuran okuma yarışması tertiplenmiş, ancak duyarlı medya ve kamuoyu baskıları sonucu bu faaliyet iptal edilmiştir.

22 nisan 2007 tarihinde şanlıurfa’da; mardin, gaziantep ve diyarbakır illerinden gelen bazı grupların da katılımı ile, o saatte yataklarında olması gereken ve yaşları ile uygun olmayan çağ dışı kıyafetler giydirilmiş küçük kız çocuklarından oluşan bir koroya ilahiler okutulmuş, bu sırada atatürk resimleri ve türk bayraklarının indirilmesine teşebbüs edilerek geceyi tertipleyenlerin gerçek amaç ve niyetleri açıkça ortaya konulmuştur.

ayrıca, ankara’nın altındağ ilçesinde “kutlu doğum şöleni” için ilçede bulunan tüm okul müdürlerine katılım emri verildiği, denizli’de il müftülüğü ile bir siyasi partinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ilköğretim okulu öğrencilerinin başları kapalı olarak ilahiler söylediği, denizli’nin tavas ilçesine bağlı nikfer beldesinde dört cami bulunmasına rağmen, atatürk ilköğretim okulunda kadınlara yönelik vaaz ve dini söyleşi yapıldığı yolunda haberler de kaygıyla izlenmiştir.

okullarda kutlanacak etkinlikler, milli eğitim bakanlığı’nın ilgili yönergelerinde belirtilmiştir. ancak, bu tür kutlamaların yönerge dışı talimatlarla yerine getirildiği tespit edilmiş ve genelkurmay başkanlığınca yetkili kurumlar bilgilendirilmesine rağmen herhangi bir önleyici tedbir alınmadığı gözlenmiştir.

anılan faaliyetlerin önemli bir kısmının bu tür olaylara müdahale etmesi ve engel olması gereken mülki makamların müsaadesi ile ve bilgisi dahilinde yapılmış olması meseleyi daha da vahim hale getirmektedir. bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

cumhuriyet karşıtı olan ve devletimizin temel niteliklerini aşındırmaktan başka amaç taşımayan bu irticai anlayış, son günlerdeki bazı gelişmeler ve söylemlerden de cesaret almakta ve faaliyetlerinin kapsamını genişletmektedir.

bölgemizdeki gelişmeler, din ile oynamanın ve inancın siyasi bir söyleme ve amaca alet edilmesinin yol açabileceği felaketlerin ibret alınması gereken örnekleri ile doludur. kutsal bir inancın üzerine yüklenmeye çalışılan siyasi bir söylem veya ideolojinin inancı ortadan kaldırarak, başka bir şeye dönüştüğü, ülkemizde ve ülke dışında görülebilmektedir. malatya’da ortaya çıkan olayın bunun çarpıcı bir örneği olduğu ifade edilebilir. türkiye cumhuriyeti devletinin çağdaş bir demokrasi olarak, huzur ve istikrar içinde yaşamasının tek şartının, devletin anayasamızda belirlenmiş olan temel niteliklerine sahip çıkmaktan geçtiği şüphesizdir.

bu tür davranış ve uygulamaların, sn. genelkurmay başkanı’nın 12 nisan 2007 tarihinde yaptığı basın toplantısında ifade ettiği “cumhuriyet rejimine sözde değil özde bağlı olmak ve bunu davranışlarına yansıtmak” ilkesi ile tamamen çeliştiği ve anayasanın temel nitelikleri ile hükümlerini ihlal ettiği açık bir gerçektir.

son günlerde, cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. bu durum, türk silahlı kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. unutulmamalıdır ki, türk silahlı kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur. ayrıca, türk silahlı kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir.

özetle, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder atatürk’ün, “ne mutlu türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes türkiye cumhuriyeti’nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır.

türk silahlı kuvvetleri, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir.

kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.mil.tr/


edit: eksilenmiş.. ilahi...

   standartnormlbunalim   27.04.2007 23:26 ~ 30.07.2007 21:41
   #355977
2.

<bkz: rap rap>

   kechi   27.04.2007 23:37
   #356002
3.

genelkurmay'dan gelen, sürpriz olmayan, gayet açık ve yerinde uyarıdır.

günlerdir tartışılan laikliğin savunucusu olarak bir avuç insan gördüklerini söyleyen ve çankaya'ya çıkmak için gün sayanlardan buna ne tepki gelecek, erken seçim sürecine girilecek mi, sanırım pek yakında göreceğiz.

askerin hangi durumlarda devlet yönetimine karıştığını ve kimleri vatan hainliği ile yargıladığını bu ülke tarihi gayet iyi biliyor. umarım bu açıklama ile cumhuriyetin temelini oluşturan 6 ilkenin bölünmezliği fikri küf tutmuş beyinlere yerleşir.


eksilerle gelen edit: karışık ortam içinde ben konuşamam eksi vereyim de hoş olsun zihniyetine sahip sevgili yazarımlar, konuşmaktan korkmayın, eksi vererek ne benim düşüncemi değiştirirsiniz, ne de kendi düşüncenizi savunursunuz. buraya yazar olarak geldiyseniz, yazarlığınızı yapın.

   matarama su ko   27.04.2007 23:40 ~ 30.04.2007 13:21
   #356009
4.

<bkz: muhtıra>*

   standartnormlbunalim   27.04.2007 23:40 ~ 23:41
   #356010
5.

dikkat dikkat, şuan itibariyle ordu yönetime elkoymuşt.....diye devam edecek sandım bir an.
militarist düşünce tarihin hiçbir döneminde hiçbir toplumu ihya etmemiştir.
tecrübeyle sabittir.

   ironick   27.04.2007 23:45
   #356018
6.

siyasal islamın 12 eylül'ün ürünü olduğu sabitken akla tek bir soru geliyor :

<bkz: insan sevdiğini siker mi ?>

   mezarbekcisi   27.04.2007 23:54
   #356029
7.

türkiyenin acınacak durumudur. cumhurbaşkanını seçmek için yargı yoluna başvuran, ülkeninin siyasi rejiminden şüphe eden, şüphe ettikleri halde şüphe ettirenleri başa getiren bir toplum var ve daha da tartışma...
bunca şeyden sonra askerin bu açıklamayı yapması çok da normal. malatya, yök, hrant dink suikastleri, 23 nisanda yapılan alternatif(!) etkinlikler sayesinde oldu herşey. bunlar sayesinde barzani gibi salaşlar meydan okudu türkiyeye. darbe yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. zira bunu zamana bırakmak lazım. muhalefet olunacaksa da iyi olunması lazım.

edit: fakat yazı da ciddi anlamda indir elini lan havası seziliyor yahu.

edit 2: yalnız askeri darbeyede karşıyım. çözümü de düşündüm düşündüm bulamadım.

<bkz: sıçtık mı şimdi>
<bkz: öyle de olmuyor böyle de>

   delikli masrafa   27.04.2007 23:57 ~ 28.04.2007 00:43
   #356034
8.

an itibariyle hasan mutlucan'ı hatırlatan olay.

   ugokhan   27.04.2007 23:58
   #356038
9.

kanlı bir geçmi$e sahip ülkenin evlatları olarak, bir ürperti içerisinde okuduğumuz; lakin geç bile kalındı diyerek yürekten destek olduğumuz metindir. ki birileri artık haddini bilmeli, oturduğu yerde oturmalıdır.

ayrıca, olası bir yönetime el konulması durumunda, sözlük yönetimi deği$meyecektir, burdan bildirilir.*

   ikiekmekbimaltepe   28.04.2007 00:04
   #356047
10.

gayet güzel mesajlar içeren açıklamadır, ne kastedildiği açıkça ortadadır. kısaca bakarsak, adam olun, aklınızı alırız şeklinde bir tepki mevcuttur.

gelelim neler denilmiş üzerinde duralım ;

"gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir."

"unutulmamalıdır ki, türk silahlı kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur."

"türk silahlı kuvvetleri, bu niteliklerin korunması için kendisine kanunlarla verilmiş olan açık görevleri eksiksiz yerine getirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını muhafaza etmektedir ve bu kararlılığa olan bağlılığı ile inancı kesindir."

burada açıkça görebildiğimiz gibi, türk silahlı kuvvetleri, duruma müdahele edebileceklerinden bahsetmektedir. farklı bir şekilde duruma bakmak pek mümkün değildir, çünkü sözler gayet nettir ve yerini bulmuştur.

   ghostrider   28.04.2007 00:14
   #356067
11.

türkiye'deki askeri darbeler her zaman sağ gösterip sol vurmuştur dedirten ve postal sesleri eşliğinde daha güzel hissedilebilecek açıklama.

   caddy   28.04.2007 00:18
   #356079
12.

akla "hitler'e karşı bir darbe yapılsaydı 2. dünya savaşı çıkmazdı" lafını getiren açıklama;

demokrasi pastasından istediği dilimi yiyip geri kalanını gömenlere, gömmek isteyenlere mesaj olacağını umduğum açıklama;

tsk'nın bu ulkede neden en çok güvenilen kurum olduğunu gösteren açıklama;

rönesans sürecinden geçmemiş bir toplumdaki demokrasi bilincinin, demokrasiyi araç olarak görüp, "istediği durakta inmek" isteyenlere karşı nasıl yetersiz kalabileceğinin altını dolaylı olarak çizen açıklama.

   standartnormlbunalim   28.04.2007 00:37 ~ 00:43
   #356114
13.

macera heveslisi gençliğimizi acaba sonunda darbe olur da biz de görür müyüz diye heyecana boğan açıklamadır. umarım açıklamalardan herkes payına düşeni anlar ve böyle bir maceraya gerek kalmaz.

   humbaba   28.04.2007 00:45
   #356139
14.

darbe geliyorum mu der. * tarihe 27 nisan muhtırası veya 12 nisan muhtırası şeklinde geçecek olan açıklamadır. demokrasi nerede diye insana soru sordurtasıdır. irtica tehlikesinden dem vurmaktadır, irtica geriye dönüş demektir, bu şekildeki çıkışların ülkemi geriye götürmesi istenilmeyesidir, irtica bundan ibarettir, herşeyin bir üslubu vardır, niyetler halis ise yapılacak olanlar ona göre belirlenip ortam gerilmemelidir.
<bkz: haddini bilmek>

   zyucel   28.04.2007 03:48 ~ 04:16
   #356437
15.

ne şeriat ne darbe yaşasın eşit, özgür ve demokratik türkiye mottosuyla karşısında durulması gereken açıklamadır.

bugün cumhurbaşkanlığı seçimiyle bir kez daha gördük ki çürümemiş yer kalmamış, bir hükümet düşünelim ki kendi adayını cumhurbaşkanı seçtirmek için siyasi rüşvet verebiliyor yüzü kızarmadan, bir muhalefet düşünelim ki erken seçimden kendisine gelecek kararsız oyları için her türlü oyunun içinde yer almaya razı solculuk adına orduculuk yapıyor, şovenizm batağına saplanmış boğazına kadar. türlü türlü kirli kirli pazarlıklar dönüyor en olmadık yerlerde.

ordu gelecek dertler bitecek sananlar yukarıda bir hükümet düşündük, bir muhalefet düşündük. götü yiyen varsa bir ordu düşünelim ki ülkesindeki abd üslerine sesini çıkarmayan, şirket kurup trilyonlar cukkalayan, yıllarca mehmetçik edebiyatıyla faşizme kitle tabanı oluşturup ırak'ta gencecik mehmetlerin kafasına çuval geçirildiğinde büyük abisine hoop akıllı ol diyemeyen.... daha gider bu canlar daha gider.

oligarşinin iç klikleri, pastadan pay kapma yarışları nedense bizim gündemimiz oluverdi. bu yarış hep vardı, kapitalizm var oldukça da var olacak. derin devlet diye birşey yok devletin kendisi zaten derin. cumhurbaşkanlığı üzerine ya da laiklik üzerine kopartılan fırtınaların hepsi sadece birilerinin arpadan olma korkusundandır.

bugünün ilericilerine düşen görev üçüncü bir yol, devrimci bir yol açabilmektir. oligarşinin iç hesaplaşmaları kendilerini bağlar, halk olarak bizi bağlayan şey oligarşinin kendisiyle hesaplaşacağımız günün zeminini oluşturabilmektir.

   meursault   28.04.2007 05:14 ~ 05:16
   #356466
16.

<bkz: ayar nedir nasil verilir>

   masaimara   28.04.2007 06:37
   #356482
17.

özetle, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder atatürk’ün, “ne mutlu türküm diyene!” anlayışına karşı çıkan herkes türkiye cumhuriyeti’nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır.

bu açıklama gerçekten çok haklı ve sert. eğer bazıları akıllarını başına devşirmezse bundan sonraki açıklama trt ekranlarından izleyeceğimiz ordu yönetime el koydu olacaktır. atatürk ilkelerinden uzaklaşıp şeriat kanunlarıyla yaşamaktansa postal sesleri eşliğinde yaşamayı tercih ederim.

   diken   28.04.2007 08:16
   #356491
18.

ee şimdi ne olacak diye düşünmeye iten muhtıra gibi açıklama.

   crow   28.04.2007 09:17
   #356510
19.

aleni bir darbe tehdididir.kendi büyüttükleri canavarın şimdi onları tehdit eder hale gelmesinden dolayı hizaya getirme çabasıdır ki,beyhude bir çabadır.yıllarca tarikatleri dini cemaatleri teşvik eden,koruyup kollayan onlar değilmiş gibi davransalar da gerçeği değiştiremezler.imam hatipleri babaannem açmadı değil mi?sırf demokrat,devrimci,,solcu bir gelişmenin önüne geçmek için yeşil bir kuşak gerildi.ironik biçimde şimdi bu yeşil kuşak onları geriyor.ne mi olur darbe olursa canlı bir gerilim filmi izleyeceğiz,kim bilir belki bir kısmımızı bir kaç aylığına işkence tezgahında misafir ederler.bizi adam etmek için en şoven marşları söyletirler.bok yedirirler.kıçımıza cop sokarlar.biz de adam oluruz.

   nagual   28.04.2007 09:45
   #356525
20.

muhtıra.askeri yönetimin idareyi ele almasının belirtileri.

   sirguard   28.04.2007 09:55
   #356530

1234  

 

sayfa

 / 4 

reklamı kapat

yazdır