28 haziran 2008 genelkurmay aciklamasi

1.

taraf gazetesinin gizli yollardan ( ki arkasını nereye dayadıgı basım evinden ve gazetenın sahibi kitapevinden bile bellidir) ele geçirdiği belgeler ile ankarayı karıştırmasının ardından gelişen süreci de inceleyen genelkurmayın yaptıgı sert açıklamalardır;


1.türk silahlı kuvvetlerine karşı bazı çevreler tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan yıpratma kampanyası, son zamanlarda internet dahil, basın ve yayın organları vasıtası ile yapılan saldırılarla şiddetini artırmış bulunmaktadır. türk silahlı kuvvetleri aleyhindeki bu çok boyutlu ve sistematik faaliyetlerin gelecekte de devam edeceği değerlendirilmekte ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.

2.bu kapsamda, bir günlük gazetenin 20 haziran 2008 tarihli baskısında, genelkurmay başkanlığınca hazırlanan bilgi destek planı olduğu iddia edilen bir belge ile ilgili haber yayımlanmıştır.

3.söz konusu haber genelkurmay başkanlığınca aynı gün yapılan basın açıklamasında kesin bir dille yalanlanmasına rağmen, bazı basın ve yayın organlarının “kayıtlarda komuta katı tarafından onaylanmış böyle bir resmi evrak veya plan bulunmadığı” ifadesini, “komuta katı bilgisi dışında böyle bir plan var” şeklinde yorumlamaları ilginçtir. bu şekilde bir yorum yapabilmek, ancak türk silahlı kuvvetlerini hiç tanımamakla mümkündür. köklü bir disiplin geleneği ve karargah çalışma kültürüne sahip olan türk silahlı kuvvetlerinde, kurum adına planların nasıl hazırlanacağının usül ve yöntemleri bellidir.

4.türk silahlı kuvvetlerinde böyle bir plan kesinlikle mevcut değildir. bu sözde planı üreten, genelkurmay başkanlığına mal eden veya kendilerine ulaşan her belgeyi doğru kabul ederek yayımlayan anlayışın; ne kadar etik, demokratik ve yasal olduğu ortadadır.

5.diğer taraftan, başka bir gazetenin 25 haziran 2008 tarihli haberinde yer alan; “yoksa bu plan genelkurmay başkanı’nın bilgisi dışında kara kuvvetleri tarafından mı hazırlandı?” şeklindeki soru, tam bir sorumsuzluk örneğidir ve tsk’ne ve onun komutanlarına karşı mesnetsiz bir saldırı özelliği taşımaktadır. konunun dayanakları ile açıklığa kavuşturulmadan yayına konulmasının, basın etiği ile ne kadar uyuştuğu kamuoyunun takdirine bırakılmaktadır.

6.sözde bilgi destek planını gündeme getiren gazete, ayrıca 25 haziran 2008 tarihli nüshasında, bir komutanlığın pkk-kongra-gel terör örgütünün olası eylemlerine ilişkin “gizli” gizlilik dereceli mesajını yayımlamış ve dağlıca’ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunmuştur.

yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, türk silahlı kuvvetlerinde kullanılan standart bir uygulamadır. nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve dağlıca’da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir. konu ile ilgili yargı süreci devam ederken, bu tür kışkırtıcı yaklaşımlar sergilenmesi kaygı verici bir durumdur.

“gizli” gizlilik dereceli askeri evrakın sızdırılması ve basın yoluyla yayımlanması tamamen yasa dışı bir eylem olup, konu yargıya intikal ettirilmiştir. kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

7.türk silahlı kuvvetleri; belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkındadır. başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı, türk silahlı kuvvetlerinin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir. bu tür saldırılara karşı türk silahlı kuvvetlerinin en önemli güvencesi, yasal organlar ve türk yargısının yanılmaz adaletidir. her zaman olduğu gibi, aziz milletimizin türk silahlı kuvvetlerine duyduğu sonsuz sevgi ve güven ise, en büyük desteğimizdir.

kamuoyuna saygı ile duyurulur.

   1 a   28.06.2008 23:09 ~ 23:10
   #960053
2.

birkez daha, türk silahlı kuvvetlerini kimsenin yıpratamayacığını, yıpratmanın sadece kendilerine mahsus olduğunu gösteren açıklama.

   apeas   28.06.2008 23:29
   #960072
3.

taraf gazetesinin nasıl bir boka saplandıgını göstermeye yeten beyanat.

   siyah turk   28.06.2008 23:49
   #960101
4.

içindeki bazı bölümlerle ilgili kendi fikirlerimi yazmak istediğim bir bildiridir.

"yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, türk silahlı kuvvetlerinde kullanılan standart bir uygulamadır. nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve dağlıca’da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir."

şimdi ben sorarım adama bu saldırıda 12 asker şehit olmuş 8 asker terör örgütü’nün eline geçmiş sen bana "terör örgütünün asıl amacı" diyorsun daha ne olacak?senin o kadar askerin şehit olmuş,yaralanmış, terör örgütü’nün eline düşmüş bunun sorumlusu kim ?
hizbullah bir israil askerini kaçırdı, israil genelkurmay başkanı istifa etti.

   eser   28.06.2008 23:54 ~ 23:55
   #960110
5.

genelkurmayın daözeleştiri yapması lazımdır ama belirtildiği üzere askeri bir evrakı çalan taraf gazetesinin durumu artık pek iç açıcı gözükmüyor.

   jeremies   29.06.2008 12:55
   #960529
6.

içeriği çok da önemli değil, nihayetinde beklendiği gibi bir üslup.
benim taktığım nokta genelkurmay'ın bu türden yazıları hep aynı türden cümlelerle bağlaması.

bu aralar şekilden çok esasa bakmak moda ya; biz de tersinden bakalım dedik.

mesela;
----------------
bu tür tsk'yı yıpratmaya bla bla eden, bik bik yapan, vıdı vıdılarken, homurganan odaklar vs vs vs... (aslı önemli kısım şimdi geliyor) aziz türk milletinin sonsuz güven duyduğu
türk silahlı kuvvetlerini yıpratamayacaktır
.
----------------

anahtar kelimeler tam damar;
aziz+türk+millet+tsk
hatırlatılmak istenen;
<bkz: her türk asker doğar>

bir de şu var tabii; aziz türk milleti sonsuz güven duyuyormuş!
öyledir tabiiii, neden olmasın da; bunu zırta pırta belirtmek niyedir?
arkadaki (millet) desteğini bu şekilde belirtme gereği, "biz millet böyle istedi diye böyle yaptık" demenin yatırımı mı?

sonsuz saygı duyduğu türk silahlı kuvvetleri
bir de emirle olur ya hep;

sonsuz saygı duyulacak! duy!!

höörrğğğ hörğğğğ hörrrğğğğ..

   ironick   29.06.2008 20:26
   #960835
 
reklamı kapat

yazdır