3310 olduruldu

1.

gaffar okkan'ın şehit edilmesinin ardındaki sır perdesini araştırmak ve gerçekleri ortaya çıkarmak için yazılmış kitap. söz konusu suikastin saatinin önceden saptandığını, o sırada bölgedeki elektriğin kesildiğini ve bunların yanı sıra yapılan bir çok ince hesap düşünüldüğünde, suikasti hizbullah'ın "sözde müslüman" militanlarının kendi kafalarında planlayıp gerçekleştirmesinin mümkün olmadığı, söz konusu suikastin arkasında * * gizli servislerin parmağı olduğu apaçık ortada. araştırmalar ve soruşturmalar sonucunda üzerinde karar kılınan sonuç "örgütün gövde gösterisi" olarak tanımlansa da gaffar okkan'ın güneydoğu anadolu sınırındaki milyarlarca dolarlık silah-uyuşturucu trafiği ile ilgili teorisi, söz konusu suikast için "gövde gösterisi" olasılığını ortadan kaldırıyor. söz konusu kitap da bir anlamda buna değiniyor. kitapla ilgili kısa bir tanıtım:

- neden, "çok şey biliyorum. adeta canlı arşivim," diyordu?
- neden, "beni bir hendek'de bir de diyarbakır'da kimse öldüremez," iddiasındaydı?
- neden, halk tarafından çok sevilmesine rağmen, kendi teşkilatının bir kısmı tarafından sevilmiyordu?
- neden, kamuoyunda bilinenin aksine sadettin tantan'la arası bozuktu?..
- neden mesut yılmaz'ın bile "hayırlı olsun" demesine rağmen, tek hedefi olan istanbul emniyet müdürlüğü'ne getirilmedi?
- neden, hiç tarzı olmadığı halde ölümünden bir ay önce hizbullah'ın 26 tetikçisinin ismini açıklamak zorunda kaldı?
- "engelleniyorum" derken neyi kastediyordu?..

gaffar okkan, cumhuriyet tarihinin en organize suikastinin hedefi oldu. türkiye'yi sarsan bu suikast ardında şimdiye kadar yanıtı bulunamayan çok sayıda soru işareti bıraktı.

kimdi gaffar okkan ve neden hedef seçilmişti?

bu çalışma, son günlerde örneklerini sıkça gördüğümüz salt bir "arşiv" derlemesi değil. ve "kes-yapıştır" kolaycılığıyla da hazırlanmadı. gazeteci emrah gürkan, sıra dışı emniyet müdürünün çocukluğunun geçtiği ve görev yaptığı illerde 100'den fazla canlı tanıkla yüzyüze görüştü. yakın çevresi, iş arkadaşları, ailesi ve suikastin tanıkları, bize a. gaffar okkan'ı gerçek hayatın "yaşayan" bir kahramanı olarak sunuyor...

   yadigar ucanpehlivan   19.11.2007 19:42 ~ 31.12.2007 13:05
   #731893
 
reklamı kapat

yazdır