adil serif

1.

adil şerif, 1928 yılında kerkük’te doğmuştur. ilk okul tahsilini burada tamamlamıştır. ilk okul tahsilini bitirdikten sonra eğitimini yarıda bırakarak, iş hayatına atılmıştır. iş hayatında yaptıklarıyla çok başarılı olmuştur. iş hayatındaki başarıların yanında, milli dava da büyük özveriler göstermiş ve yaptıklarıyla burada da başarılı olmuştur. milli dava uğruna her türlü çalışmayı yapmıştır. bu uğurda gerek maddi gerekse manevi her türlü fedakarlığı yapmaktan asla geri kalmamıştır. bu konuda her türlü fedakarlığı yapmıştır. ırak türklüğünün ve kerkük’ün yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden birisidir. tüm maddi ve manevi imkanlarını milleti uğruna sarf etmekten çekinmemiştir. sevilen, sayılan ve sözü dinlenen birisiydi. halk içinde yetiştiği için halkın büyük sevgisini ve saygısını kazanmıştır. halkı için her türlü çalışmayı yapan ve yapacak birisi olduğu için halkın güvenini tam anlamıyla kazanmıştı.

1959 yılında yapılan katliamın intikamını almak için çalışmalara başlandı. bu çalışmalarda en aktif görevleri alarak mücadele timlerinin kurulmasında öncülük edenlerden birisidir. kurulan mücadele timlerinin başına geçip, milletine her şeyini verebilecek birisi olduğunu kanıtlamıştır.

bu olaylardan kısa bir süre sonra kerkük’ten ayrılmış ve bağdat’a yerleşmiştir. burada milli davaya elinden gelen her türlü yardımı yapmaya devam etmiştir. mart 1979 tarihinde tutuklanmış ve 16 ocak 1980 günü diğer dava arkadaşları ile birlikte idam edilerek şahadet mertebesine ulaşmıştır.

   witchorexia nervosa   15.09.2007 14:37
   #672087
2.

<bkz: red kit>*

   kechi   15.09.2007 14:38
   #672090
 
reklamı kapat

yazdır