adim adim eurovision sarkisi hazirlama kilavuzu

1.

evveeett arkadaşlar, daha önce apaçiler*, rock grupları*, diziler*, ek$i yazarı olmak* gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştığım gibi şimdi de adım adım bir eurovision şarkısı nasıl hazırlanır ondan bahsedeceğim.

öyle adım adım dedim de "adım adım"lık bi' olayı yok lan. basit aslında. öncelikle şarkı ingilizce olacak. sonra belirli anahtar kelimeler var; "you, me, i, together, with, without, baby, love, feel" gibi. sonra bu kelimelerin arasına çeşitli -ingilizce- fiil ve yüklemler serpiştirip farklı kombinasyonlar deneyerek temelde birbirinin aynı olan yüzlerce şarkı yapabiliyoruz. ya bildiğiniz sikindirik türkçe pop şarkılarının yabancı versiyonu işte. tabi ki bunların "oynak" bir müzik, ritm üzerine söylenmesi, parçanın hareketli olması şart. yeri gelmişken eurovision'a "slow şarkı" ile katılan tüm ülkelerin "kafasını skiim" diyorum. lan mallar, daha ben şu çeyrek asırlık ömrümde önde bir kişinin ultra-bayıcı şekilde şarkı söylediği, arkada da 3-5 kişinin kah kendi etraflarında dönerek kah skimsonik hareketler yaparak sevgi pıtırcıkları gibi şarkıya vokal yaptığı hiç bir ülkenin birinci olduğunu görmedim. siz daha neyin peşindesiniz, mal mısınız amına koyayım? neyse nerde kalmıştık. evet, am, göt, meme combosu da önemli. insanlar sırf şarkıyı söyleyenin göğüsleri güzel diye oy verebilmeli mesela.

son olarak türkiye veya yunanistan gibi bir ülkeyseniz şarkıya kendinize özgü enstrümanlarınızı eklemeyi sakın unutmayın; saz, buzuki, kemençe, darbuka, klarinet gibi.

şimdilik eyyorlamam bu kadar.

   beyaz zenci   05.06.2010 17:07
   #2082968
 
reklamı kapat

yazdır