adolphe adam

1.

(24 temmuz, 1803 - 3 mayıs, 1856), fransız besteci ve müzik eleştirmenidir. kendisi çok üretken bir opera ve bale bestecisi oldu. bugün en ünlü balesi "giselle" ve "le consaire"dir. en son bestesini 1856'da tamamlamıştır.

hayatı

adolphe adam parisde doğmuştur. babası da kendisi gibi bestekar ve paris konseravtuarında profesördü. annesi de bir fizikçinin kızıdır. çocukken,müzik üzerine daha fazla eğitim görme yerine kendi kendine çalışmayı seçmiştir. ardından paris konservatuarına girmiştir. burada org ve armoniyum üzerine çalışmalar yapmıştır. adolphe adam ayriyetten ritim üzerine daha fazla tecrübe kazanmak için triangle çaldı. buna karşın grand prix de romeda bir başarı yakalayamamıştır. babası da onu müzik üzerine kariyer yapması için desteklememiştir aslında.

20 yaşına geldiğinde paris vodvili evi için şarkı yazıyor ve gymnasie dramatique de orkestrada çalıyordu ki daha sonra da burada koro şefi oldu. diğer fransız bestekarlar gibi, daha çok enstüman çalarak yaşamını devam ettiriyordu. 1825 de boïeldieu'e yardım ederek la dame blanche için bir piano parçası oluşturdu. biriktirdiği parasıyla avrupayı dolaştı ve eugène scribe ile tanıştı. daha sonra birlikte çalıştırlar. 1830 da toplamda tiyatro için 28 beste yapmıştı.

adolphe adam, montmartre mezarlığı'na gömülmüştür.

   exnihilo   31.12.2006 22:50
   #163318
 
reklamı kapat

yazdır