afrika korps

1.

general erwin rommel komutasında almanya adına kuzey afrika harekatını yürüten birlik.

eylül 1940.
italyan ordusu, libya üzerinden mısırda konuşlanan ingilizlere karşı hücuma geçer. amaç, iskenderiye ve süveyş kanalını ele geçirerek dost nazi almanya'sına avantaj sağlamaktır.

ingilizlere oranla sayısal açıdan (piyade) oldukça üstün olan italyanlar 80 km ilerlerler. ancak lojistik dezavantajlardan dolayı harekatı sonlandırmak lazımdır. bunca asker ne yer ne içer değil mi?

ingilizler bu durumdan faydalanıp iyice geri çekilirler. 3 aylık duraklama, ingilizlere büyük avantaj sağlar. iki ordu arasında 130 km mesafe vardır.

aralık ayında "ingiliz nil orrdusu" hızlı ve ani hücuma başlar. kısa zaman içinde italyanlar ne olduklarını anlayamadan bozguna uğrarlar. tobruk, bingazi gibi önemli ikmal ve lojistik noktaları ingiltereye geçer. ingiliz ordusu, çok kısa bir sürede 1000 km den fazla kıyı şeridini işgal etmiş, italyan ordusu (!) nun elinden almıştır. italyan ordusu büyük ölçüde dağıtılmıştır.

italyan kayıpları; 130000 piyade ölür, yaralanır veya teslim olur., 400 tank ve 1300 top kullanılmaz haldedir.

ingilizler ise 500 civarı ölü ve 1200 yaralı verirler. (!)

italya, her zaman ki gibi; almanya'yı yardıma çağırır.

1941 ocak ayında "das wustenfuchs" general rommel, ikinci sınıf zırhlı birliklerle donatılmış afrika korps ile birlikte bölgeye intikal eder. asker sayısı ingilizlerden 5 misli az iken çok seri biçimde taarruza başlar. çeşitli taktiklerle şok haldeki ingiliz ordusunu darmadağın eder. çöl tilkisi lakabını hakkıyla kazanır. ingilizleri 900 km geri çekilmeye zorlar. tabiki ingilizler geri çekilirken bölgeyi yakıp yıkmış, çok çok önemli olan lojistik ve ikmal bölgelerini imha etmişlerdir.

en yakın ikmal noktasının tobruk olduğunu iyi bilen general rommel, tanklarının yakıtsız kalmamaları için operasyonu durdurur. bir müddet direndikten sonra da lojistik sebeplerden dolayı teslim olmak zorunda kalır. böylece almanya'nın mısır’ı alma rüyaları sona erer.


edit: kafam kadar entry girip başlığı yanlış yazan kendimi ayrıca kutluyorum.

edit2: iyi ki infinitedreams var. pulcu ile zibidi ye kalsak düzelmezdi bu başlık...

   raphael   26.09.2009 21:26 ~ 28.09.2009 18:50
   #1630827
 
reklamı kapat

görseller

yazdır