ahmet kaya dinleyen bireylerin ak parti ye sicak bakmasi

1.

ahmet kaya'yı severek dinleyen kişilerin ak parti gibi cumhuriyet tarihinin en başarılı siyasal partisine meyledeceği yönünde cereyan eden kendi içinde son derece iler tutar bir fikir.

ahmet kaya'yı ahmet kaya yapan onun müzisyen kimliği midir sadece? asla... müziğine kattığı hayatıdır. ptotest duruşu, solcu kimliğidir. bu anlamda bir fenomendir, devrimcidir. ahmet kaya'nın bakışları, şarkıları söyleyiş tarzı, hatta yakın arkadaşlarına, sevenlerine "gözüm" diye hitap etmesi bile onu hayranlarının gönlünde bambaşka bir yere oturtmayı başarmıştır. bu kadar popüler olup, bu kadar çok insana hitap edip de saçma sapan şarkılarla kendini çar çur etmeyen tek popüler kültür ikonudur ahmet kaya...

şüphesiz yaşadığı zorluklar mesleğine yansımış, müzikalite olarak o'nu çok çok yukarılara taşımıştır. sarsak, sakallı görüntüsü duruşunun, hayatının bir özetidir sanki. ahmet kaya'nın sakalları için bile tuğla gibi romanlar yazılabilir. sakalları çarıpıcıdır. hele o aradaki kırlaşmış olanlar... onlar asi bir hayat defterinin yapraklarına atılmış cesur çiziklerdir. hepsinin bir yaşanmışlığı, ahmet kaya'nın yüreğinde kanattığı derin yaraları vardır. bu yaşanmışlık samimi bir biçimde şarkılarına yansıyınca bu kadar çok sevilmesi kaçınılmaz olmuştur.

ben böyle bir insan daha tanıyorum efendiler! dikkat buyurun o insan recep tayyip erdoğan'ın ta kendisidir... o da tıpkı ahmet kaya gibi tehlikeli şiirler okuyup dünyaya sataşmıştır zamanında. o da halkının vicdanında mahkum edilmeye çalışılmış ancak yenilmemiştir. onun sakalı yok bıyığı vardır. ahmet kaya'nınki kadar görkemli değildir belki ama onun da yüzündeki kırışıklıkları yaşanmışlıklarını dışa vurur. tam bir halk adamıdır. vaktiyle grev sözcülüğü yapacak, fenerbahçe tutkunu olacak kadar hem de... ahmet kaya ne kadar devrimci ise tayyip erdoğan da en az onun kadar devrimcidir.

tayyip erdoğan demek akp demektir. ayrılmaz bir bütün olmuştur partisiyle. işte hayatı benzerlikler gösteren bu iki insandan biri yaşamıyor diğeri ise bugün başbakanımız. birini sevip bağrına basan, onun şarkılarıyla kah kendinden geçen, kah hüzünlenen bir insanın ak partiye sıcak bakmaması, dolayısıyla ak parti seçmeni olmaması neredeyse imkansızdır. ahmet kaya dinleyen insan basbayağı ak parti seçmenidir dersek yanılmış olmayız sanırım bu bağlamda.

   faysal   03.10.2008 18:02
   #1046719
 
reklamı kapat

yazdır