ahmet remzi yuregir

1.

(1892- 7 ekim 1951)

türk gazeteci, politikacı. yeni adana gazetesi'nin kurucusudur.

adana öğretmen okulunu bitirdi. mesleğe başladığı sırada ı. dünya savaşı başladı ve silah altına alındı. mondoros mütarekesi imzalandığında adana’da bulunan ahmet remzi bey, yıldırım orduları komutanı mustafa kemal paşa’nın suriye bozgunundan sonra karargahını kurduğunu bu şehirde milli bir mücadele başlatmak için destek toplamak üzere yaptığı toplantılara katıldı. mustafa kemal’in çalışmalarından etkilenen ahmet remzi bey, 1918 yılında öğretmenliğini sürdürürken arkadaşı avni doğan ile birlikte adana gazetesi'ni çıkardı. işgal güçleri matbaayı basarak kuvay-ı milliye’yi destekleyen adana gazetesi'ni kapatınca 5 gün sonra yeni adana gazetesi'ni çıkarmaya başladı. kurtuluş savaşı sırasında tüm güçlüklere karşın gazeteyi çıkarmayı sürdürdü. 8 sayı çıkardıktan sonra fransızların yine matbaayı basıp işçileri tutuklaması ve kendisi için ölüm fermanı çıkarması üzerine kadın kılığına girerek şehirden kaçtı.

sivas’ta başlayan ulusal hareketi desteklemek üzere kayseri’de adana müdafaai hukuk cemiyeti’ni kurdu ve bir dönem için cemiyetin tek üyesi oldu. kuvay-ı milliye’nin alt yapısını oluşturmak üzere yeni adana gazetesini büyük bir inatla önce karaisalı’da, daha sonra pozantı’da çıkarmayı sürdürdü.

ahmet remzi bey, gazeteyi karaisalı’da kullanılmayan bir vagonda tek başına hazırlamıştır. pozantı’nın fransız işgalinden kurtulması üzerine hemen pozantı’ya geçmiş ve cepheden dönen yedek subaylarla güçlenen bir kadro ile yayını sürdürmüştür. ayda 300-500 tane basabildiği gazeteyi hayvan sırtlarında gizlice köylere ulaştıran ahmet remzi yüreğir gazetesini uzun süre yaşatarak bölge gazeteciliğinin başarılı bir örneğini vermiştir.

ahmet remzi bey, 1921’de pozantı’dan adana’ya geçti ve yaşadığı sürece gazetesinin cumartesi hariç her gün düzenli olarak çıkarmayı sürdürdü. gazete, günümüzde de yayınını sürdürmektedir.

1930 yılında serbest cumhuriyet fırkası’na katılan ahmet remzi, partinin adana sorumluluğunu üstlendi. 1940’lı yıllarda chp içinde yer aldı; 1946-1950 yıllarında chp adana milletvekili oldu. chp’nin 1950 seçimlerinden yenilgi ile çıkmasından sonra partinin yeniden yapılanma çabaları doğrultusunda istanbul’da inkılap isimli bir gazeteyi parti adına çıkarmak için çalışmalara başladı, ancak bir trafik kazası sonucu 7 ekim 1951 günü hayatını kaybetti.

aydın remzi yüreğir, çetin remzi yüreğir ve yalçın remzi yüreğir adında üç oğlu vardır.

*

   ghostrider   19.05.2007 03:28
   #406187
 
reklamı kapat

yazdır