akkus

1.

ordu ilinin bir ilçesidir. yüzölçümü 636 km², 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 49.800'dür. kuzeyinde ünye ve samsun, güneyinde niksar ve tokat ile çevrili bir alanda yeralmaktadır. yüzölçümü gözönüne alındığında ordu'nun en büyük ilçesidir.

* akkuş topraklarında çağlar içinde tibaren ve kalip kavimlerinin yaşadığı, sonraki dönemlerde pont krallığının egemen olduğu bilinmektedir. danişmendliler ve hacıemiroğlu beyliği'nin yönetiminde de kalan akkuş, 15. yüzyılda fatih sultan mehmet tarafından osmanlı egemenliğine alınmıştır. 1954 yılına kadar karakuş adıyla bilinen ilçe, bu yılda akkuş adını almıştır.

* ilçe orta karadenizin iç kısımlarında canik sıradağları üzerinde argan tepesi eteklerinde kurulmuştur. ünye-niksar karayolu üzerinde ünye'ye 62 kilometre mesafede yer almaktadır. ilçenin denizden yüksekliği 1340 metredir.
* ilçenin iki önemli akarsuyu tifi ve karakuş çaylarıdır. tifi çayı, irili ufaklı derelerin birleşmesi ile oluşmuştur ve yeşilırmakla birleşmektedir.
* iklim yaylaların tipik karakteristikleri ile uyumludur. ilçe yılın 4-5 ayı karlar altındadır. yılın kalan aylarında sis ve yağmur dönüşümlü olarak ilçenin iklim yapısını şekillendirmektedir. yaz aylarında nadiren yüzünü gösteren güneşli günlerde ilçenin sık gürgen ve çam ormanlarından kaynaklanan temiz havasına ve tabiat güzelliklerinin seyrine doyum olmaz.
* yayla ve kış turizmi için çok uygun koşullara sahiptir. ilçe maküs kaderinin değişebilmesi için bu koşulları değerlendirebilecek yatırımcı ve girişimcileri beklemektedir.
* akkuş halkının başlıca geçim kaynağı tarım, orman, hayvancılık, el sanatları ve ticaretdir. halıcılık son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

* 40.79 derece doğu boylamı, 39.01 derece kuzey enlemi koordinatlarında bulunmaktadır.

köyler

alanköy, anbargürgen, ceyhanlı, çaldere, çamlıca, çavdar, çökek, çukurköy, dağyolu, damyeri, düğencili, esentepe, gedikli, gökçebayır, gürgenliyatak, haliluşağı, karaçal, kargı, kemikgeriş, ketendere, koçcuvaz, kurtboğaz, kuşçulu, külekçili, meyvalı, muratlı, ormancık, ortabölme, şahin, tuzakköy, yeniköy, yeşilgüneycik, yeşilköy, yolbaşı, y.düğencili

mahalleler

merkez beldesi merkez, subaşı, yazlıkbelen, yenimahalle

akpınar beldesi düzmeşe, elicek, eminli, hamzalı, karlıtepe, merkez, ortaköy

salman beldesi çakırlar, çamalan, elmalık, güveluşağı, merkez, şehit kerim, taşoluk

çayıralan beldesi belalan, çayıralan,

seferli beldesi aliimamlar, boğmalık, göğmele, merkez, tepe

yenikonak beldesi çubuklu, kışla, kızılelma

   exnihilo   01.01.2007 08:02
   #163859
2.

şanlıurfa ilinin, harran ilçesine bağlı bir köy.

   gooky   16.08.2009 11:33
   #1541959
 
reklamı kapat

yazdır