ali efendi camii

1.

ali efendi camii, bağdat'da, bab-ül muazzam mahallesi, cumhuriyet caddesi üzerinde bulunur.

1711 yılında osmanlı defterdarı ali efendi tarafından yaptırılmıştır. 1963 yılında cadde genişletilmesinde yıkılmış, ırak vakıflarınca betonarme olarak yeniden yaptırılmıştır.

bugün camiye, doğudan, üzerinde yeni yapım kitabesi bulunan bir cümle kapısıyla girilmektedir. dikdörtgen avlunun sağında minare, sol tarafında abdestlik bulunmaktadır. betondan 8 sütun üzerine düz örtülü son cemaat yeri vardır.

harime, ortadan yuvarlak kemerli, üstü pencereli çift kanatlı ahşap bir kapıyla girilmektedir. harim 4 sütunla mihraba paralel 2 nefe ayrılmıştır. defterdar ali paşa’nın yaptırdığı harim yerinde düz örtülü dikdörtgen bir mekân mevcuttur. duvara oyulmuş yarım yuvarlak nişli mihrab, minber gibi sade bir yapıya sahiptir. mekân, yuvarlak kemerli 6 pencere ile aydınlatılmıştır.

kuzeydoğu köşesinde bulunan tuğla minare kare kaideli, silindirik gövdelidir. mukarnaslı şerefesi ve tamamen mozaik çinilerle süslenmiş gövdesiyle, osmanlı döneminde yapılan bağdad minarelerinin klâsik bir örneğini teşkil eder.

*

   metallicblack   27.08.2007 12:09
   #636294
 
reklamı kapat

yazdır