allah iniz nerede ulan

1.

islamî bir hikaye vardır hani; ''sizin putlarınızın sesi çıkıyor mu? bak bizim allah'ımız konuşuyor'' mealli laflar ederler müslolar. güzeldir, etkileyicidir. çünkü tanrıları, kitap yollamıştır gerektiğinde ceza kesmiştir.

hatta gönderdiği kitapta; ''allah hesabı çabuk görür'' demektedir. bir ton falan fıstık.

şimdi bu noktada ben de merak ediyorum haliyle. insanız ya.. müslümanlar acı içinde ölürken, sizin allah'ınızı bir puttan ne farkı var? hani? dualarınıza hiç cevap verdi mi kendisi?

siz ''allah'ım neredesin?'' diyemediğinizden kaynaklı çıkan bir sorudur bu. dışarıdan geliyor soru ve merak ediyorum; ''allah'ınız nerede ulan?''

edit:'lemezsem çatlarım. haftanın en berbatlarına sokmanızı temenni ediyorum. en azından burayı okumayıp oradan görüp okuyanlar çıkar.

o değil de, bu soruyu sormaktaki amacımın ne olduğunu anlayamamış olamanızı pek yadırgamıyorum. elbet anlayanlar çıkacaktır. onlar için yazdım zaten siz eksi verip, bolca küfür ederek geçiştirebilrisiniz. sorun değil.

ayrıca; putperestleri eleştirirken, ''sizin tanrılarınızın sesi çıkıyor mu?'' diyenler de sizlerdiniz. ben de o yüzden soruyorum. belki beni çarparda duyarız sesini. üç vakte kadar sesim çıkmazsa, hepiniz müslüman olun lan. *

   oha   04.01.2009 01:44 ~ 01:53
   #1146645
2.

<bkz: öbür tarafta görüşürüz>

   uzun lafin kisasi   04.01.2009 01:45
   #1146647
3.

<bkz: anana sor>

   endirekserbestvurus   04.01.2009 01:58
   #1146686
4.

bu soruyu soran kişinin şundan habersiz olduğunu belirtelim öncelikle,insanlar yaratılmadan önce ruhları yaratılır ve yaşanılacak hayatlar tek tek gösterilir.ruhlara sorulur bu yaşayacağınız hayatı kabul ediyormusunuz diye?ve eğer ruhlar kabul ederse zamanı geldiğinde ruh bedene girer.ve gerçek yaşama kadar-ki o ölümle başlar-insanlar seçtikleri hayatı yaşar.

-ben sizin rabbiniz değil miyim?
-kalu bela!
diye cevap verdik hepimiz.

ayrıca savaşlarda ölen insanların ölümünden zevk almak gibi aşağılık duyguları canlıları yaratan varlığa yakıştırmak da bir nevi şeytanla dansetmektir.allah akıl izan vermiştir insanlara. iyiyi de kötülüğü de gören tercihini ona göre yapan bizlerin yanlışları yüzünden vuku bulan durumlardan tanrıyı sorgulayamayız.tıpkı çalışmadığımız bir dersten zayıf aldığımız için öğretmenimizi sorgulayamadığımız gibi.

   tarpeia   04.01.2009 02:03 ~ 02:04
   #1146700
5.

cevabın ilk enteryde verilmeye calışıldıgı soru kalıplı başlık diyecegim ama yazılanlara göre amaç allah ı yalanlamak mı yoksa putların hakkını savunmamak mı anlayamadım.

''ya sen allah a inanmıyorsan inanma allah ın taşını niye örnek gösteriyorsun bana? ha sen ona inanıyorsan git yoldan topla. hiç degilse bi insanın ayagına falan takılmaz. o da sevap lan valla. küççük sevaplardan. gizliden gizliden hanene sevap gecer. ahaha.''

   uzun lafin kisasi   04.01.2009 02:05 ~ 05.01.2009 01:15
   #1146703
6.

<bkz: cemaat aldı>

   miskimit   04.01.2009 02:11
   #1146719
7.

siddhartha gautama' nın* hinduist' lere zamanında sorduğu sorudur. hinduizm' deki vishnu, brahma, shiva, shakti vs. gibi tanrıların varlığını yok sayarak sormuştur bu soruyu. m.ö. 600' lü yıllarda o zamana kadar asya' da egemen olan en büyük dini sorgulamıştır, büyük cesaret ister bu davranış. zira tanrıya belirttiği öğretileri yerine getiren herkesin ulaşabileceğini vurgulamıştır.*

   limon   04.01.2009 02:19 ~ 02:20
   #1146745
8.

kime yöneltildiği önemli olan soru. eğer;
yahudilere* yöneltiliyorsa cevapları muhtemelen "yanımızda" olacaktır.
müslümanlara yöneltiliyorsa cevabı muhtemelen "her yerde" olacaktır.
afrikadaki kaydurugubbak kabilesine yöneltiliyorsa cevabı muhtemelen "aha şuradaki kaya" felan olacaktır.
bir hinduya yöneltiliyorsa "aha şu giden inek" olacaktır.
ateistlere yöneltiliyorsa...

   abbasabuzer   04.01.2009 02:25 ~ 02:29
   #1146761
9.

yaratıcının kendisini göstermemesini allah yok diye kestirip atmanın manası yoktur. zaten yaratıcının amacı göstermeden kendisine iman edilmesini sağlamaktı.. allah-u teala kendisini gösterse (ki görecek güce sahip gözlere sahip değiliz o ayrı konu) zaten inanmayan kimse kalmayacaktı. ve insanlar arasında hiçbir fark olmayacaktı. bu bir sınavdı insanlık için, sınavı böyle dü$ünenler geçemeyecek kalacaktı. o yüzden allah nerede sorusu inanmayanlar için gayet mantıklı bir soru.

$u da önemli ki zaten sorunun amaç kısmı da budur. allah bu dünyada yanlı$ olan günah ve haram olan $eylerin cezasını direk bu dünyada kesse veya yanlı$ olan $eyi durdursa, müslümanların veya o' na inananların bu dünyada olması gereken her duasını her isteğini kabul etse zaten öbür dünyanın amacı kalmazdı. haramın günahın sevabın yanlı$ın doğrunun çizgisi birle$ir hayat dümdüz insanlık tam birlik olurdu. ama dünya' nın yaratılı$ amacı bu değildi. en normal örneği efendimizin amcası hz. hamza hz.vah$i tarafından öldürülmezdi..

bu iman sırlarını, bilgi birikimlerini, inancı ve en önemlisi tarihi bir kenara bırakmı$ inanmayan insanın bu soruyla beraber yapacağı ve dü$üneceği tek $ey olabilir.o da $u; ben inanmayarak elime hiç bir$ey geçmiyor. üstüne toplumun tepkisini çekiyorum. kazancım sıfır. yaratıcı çıkmazsa öldüğümde kar$ıma zaten haberim bile olmaz,silindim. ya peki varsa?

   citlembik   04.01.2009 02:57 ~ 03:03
   #1146853
10.

müslümanların başına gelenleri açıklayamayacak, sığ bir ifadedir. şöyle ki;
-allah'ın sopası yok, daha doğrusu sopaya ihiyacı yok.
-diyelim ki manevi anlamda bir sopası var. bu durumda allah müslümanlara kötü davrananları sopasıyla kovalayacak diye bir şey de yok. yeri gelir sopayı müslümanlara indirir, ders alsınlar diye. yeri gelir zalimlere indirir, adam olsunlar diye...

   abbasabuzer   04.01.2009 03:04
   #1146874
11.

soru tam anlaşılamamış. yavaş yavaş akıtalım..

çağrı filmini hatırlar mısın canım kardeşim? hah. düşün bi' canım o filmi. ne diyordu müslümanlar, putperestlere? söyleyeyim;''sizin tanrılarınızın sesi çıkıyor mu?'' sonra ne diyorlardı? yine söyleyeyim;''bak bizim allah'ımız konuşuyor!''.. sonra da kur'an gösteriliri kanıt olarak, değil mi? öyle.

peki allah ne diyor bu konu da?

''kim allah'ın ayetlerini inkâr ederse, (bilsin ki) gerçekten allah, hesabı pek çabuk görendir. (al-i imran suresi, 19)''

yani neymiş? allah hesabı çabuk görürmüş. aynı surede allah şöyle der bir de;

''(178) inkar edenler, kendilerine vermiş olduğumuz mühletin, sakın kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. biz onlara ancak günahları artsın diye mühlet veriyoruz. onlar için alçaltıcı bir azap vardır.''

yani allah hesabı çabuk görür mü görmez mi? allah bile tam emin değil. ha bir de, kullarının günahları artsın diye zaman veriyormuş falan filan. saçma tabi.

her neyse. ben bu soruyu ortaya atarken şunu vurgulamak istiyordum, sevgili saldırgan kardeşim;''gazze'deki müslümanları, yahve'leri için öldüren yahudilere siz kızarken; sizin allah'ınız nerede?'' yahudilerin günahları artsın diye mühlet mi veriyor?

ha?

eh bir kerede anlaşılmayınca böyle ayrıntılara girmek gerekiyor. algı dünyanızı genişletin biraz. 9 yaşındaki kız şeyi kadar dar çünkü.

   oha   04.01.2009 20:19
   #1147911
12.

puta tapanların tanrılarını gösterip burda diye cevap verebileceği bir soru çeşididir. lakin müslümanlar böyle bir soru ile muhatap olduklarında allah ıslah etsin şeklinde cümle kurmalarına sebebiyet veren soru kimliğine bürünmüş kemkirmedir.

   mezarkazici   04.01.2009 20:29 ~ 20:30
   #1147947
13.

-cengiz
-burda.
-nimet
-burda.
-selin
-burda.
-allah
-
-allah?
-allah gelmedi hocam. cennete hurilerler şey ahmm..
-anladım tamam. son günlerde fazla boşladı okulu.

   pedesa   04.01.2009 20:29
   #1147951
14.

nette sorulabilecek sorulardandır.ha varsa götüne güvenen. orasını bilemem.

   tampon bolgesi   04.01.2009 20:53 ~ 20:54
   #1148061
15.

ateistim diyip ortalıkta dolaşanların kur'an-ı kerim'i sırf içinden bazı ayetler bulup çarpıtmak için okuması ve allah (c.c.) rasulü hz. muhammed (sav) in yaşantılarından kesitlerini kafalarına göre yorumlamak amacıyla yaptıkları çalışmaların bir dışa vurumudur.

söyleyenlere allah'tan (c.c.) acil hidayet dilenir. biz müslümanların onlara "sizin tanrınız yok yüzünüze vuruyor muyuz ha canımmmm?" dediğimizi bir kez daha hatırlatırız.

zira allah (c.c.) her şeyi bilendir. ona itimat sonsuzdur ve sorgusuzdur, çünkü her işin en hayırlısını da "o" bilir!

   betyl   04.01.2009 20:56
   #1148071
16.

bugün kullanan kişinin sırat köprüsü nde de kullanmasını dilediğim soru cümlesidir. çünkü orda bu soru pek bi değişikliğe uğrayacakmış gibi geliyor.
"allah'ım neredesin" gibi.
hani çok rahat konuşuluyor ya burda "müslo" falan diye bence orda böyle olmaz. çok sancılı olucak gibi.

   az pilav az kuru   04.01.2009 21:09
   #1148126
17.

"ulan" ile kuvvet kazandırılmış feryatvari, yanlış soru cümlesi.

ben yokum ki allah ım olsun
sen yoksun ki allah ın olsun
o yok ki allah ı olsun

dolayısıyla soru yanlış. şimdi senin paran yoksa ben "paran nerde?" diye sorsam paranın nerede olduğuna dair cevap alamam. soru yanlış sorulmuştur. "param yok" cevabı başka soruların cevabı, başka baharların adamıdır.

   dediydi dersin   04.01.2009 21:35
   #1148233
18.

birisi sana ateistsin diye tecavüz mü etti, nasıl bu kadar gaddar olabiliyorsun anlamıyorum. ''beni anlamamanız doğal, kınayacaksınız tabi'' şeklinde bir önveri ile benim gibi tepki verenlere önceden yanıtını vermişsin ama sen klavyenin önünde poponu gram gram büyütürken insanlar gazze'de ''inansınlar veya inanmasınlar'' ölüyor. anasını babasını, çocuğunu ''baştakilerin'' rant kavgası uğruna yitiriyor be bu masumlar! sen göbeğini kaşıyıp sıcak yemeğini yerken insanlar kafalarının tepesine düşen bir bombayla liğme liğme olmaktan korkuyorlar. ölüm korkusu nedir bilir misin sen?! ironiyi yapacaksınız adam gibi yapın, sonra höt! dendi mi vay ironiden anlamıyor dar kafalılar diye hayıflanmayın. bıktırdınız artık şu türbanlı - türbansız, ateist - müslüman, bakire, yahudi, uzun - kısa diye iki üç ''monoton'' genellemeyle kendinizi ''ironi uzmanı'' görmenizden, eleştirmeye çalıştıklarınızın ta içine gömülmenizden!..

   madeleine   04.01.2009 22:45 ~ 22:47
   #1148445
19.

abesle iştigali belirten soru cümlesidir. şöyle ki;

ön bilgi olarak;
soyut kavramlardan somut etkiler beklemek tarihin her döneminde insanların derdi olmuştur. bu yüzdendir ki peygamberlere mucizeler verilmiştir. pek tabi bu riskli bir iştir. çünkü bazı insanlar bunu, peygamberlerin kendi meziyetleri sanmış ve onların insan olduğu gerçeğini unutup, onlara allah'ın oğlu, kankası gibi benzetmeler yapmışlardır.

konuya bağlıyacak olursak;
bu soru cümlesi de soyut bir varlığın somut etkisini sorgulamaktadır. elbette her insanın, her düşüncenin somut bir allah'ı olabilir. mesela yahudilere allah'ınız nerde ulan diye soruyorsanız, size somut allah'larının adresini abd olarak gösterebilirler. gelelim müslümanlara soruyorsak ne derler. bazı müslümanlarda da elbette somut allah inanışı vardır. işte o müslümanlar dün çemkirdiğiniz noeli kutlarsanız böyle olur veya 7.4 yetmedi mi gibi konuları ortaya atarlar ki; işte allah sizi böyle yapar diyerek, allah'ın somut etkisinden bahsederler. bu konulara çemkirdiniz çünkü haklıydınız. ama iş filistin'de ölen insanlara gelince olaylar değişiyor tabi. eğer yok çemkirmedik diyorsanız alın size bir kaç tane allah'ın somut etkisi daha;

amerikada her yıl kasırga oluyor allah evlerini başlarına yıkıyor...
japonya beşik gibi sallanıyor allah onları depremle imtihan ediyor...


gibi. burda tabi iki düşünce devreye giriyor. ya piaget'in dediği gibi soyut işlemler dönemine girmemiş zekamızı kullanarak allah'ın somut etkilerini bekleyeceğiz ve allah'ınız nerde ulan diye müslümanlara giydireceğiz. ya da aklı başında insanlar gibi boş işlerle uğraşmayacağız, abesle iştigal etmeyeceğiz.

son olarak;
abesle iştigal demişken söylemeden edemiyeceğim;
selam olsun tüm fabrikatör kızlarına...

   abbasabuzer   05.01.2009 00:46
   #1148804
20.

<bkz: ilkokul düzeyinde başlık açan yazar>

   tsigalko   07.01.2009 17:32
   #1152563

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır