allahi kavramaya calismak

1.

matematiğin insan icadı olduğunu hepimiz biiyoruz. buna rağmen matematikte dahi birçok "tanımsızlık" yani "aklım yetmiyor" demenin cebircesi var. mesela bir sayıyı sıfıra bölersek sonucun ne oalcağını bilmiyoruz. "tanımsız" diyoruz ki karizmamız zedelenmesin.

şimdi merakım şu ki; daha kendi geliştirdiği bir sistemde bile (matematik) çözemediği şeyler olan insan, hangi aklını kullanarak allah'ı bütün olarak kavramaya çalışıyor? buna nasıl cesaret ediyor?

bir kere allah benim zekama, kavrama kapasiteme sığsaydı ben o'nu allah olarak kabul etmezdim zaten. benim allah'ım benim algılayabileceğim kadar ufak olamaz. çünkü ben, daha bir sayıyı sıfıra bölersem kaç elde edeceğimi bile bilmiyorum.

allah akıl yoluyla bulunabilir. fakat akıl yoluyla kavranamaz. en büyük gücümüz olan aklımızla kavrayamadığımıza göre başka hiçbir yolla da o'nu kavramayı başaramayız.

tutup da "kavrayamayacağın şeye niye tapıyorsun, mal mısın sen?" diye muhalefet edilebilir. ama bütün insanlık da kavrayamadığı bir şeyle teknolojisini geliştiriyor. tanımlayamadığı matematikle...

   yogunbazli   24.08.2009 16:28
   #1556785
 
reklamı kapat

yazdır