altunizade

1.

istanbul anadolu yakası'nda bir mahalle. tarihine gelince:

altunizade mahallesi, 19.yy'ın 2.yarısında altunizade ismail zühdi paşa tarafından yaptırılmıştır. ismail zühdi paşa semtin camisini 1866 da inşa ettirmiştir. camii'nin minaresinde ve kubbesinde bulunan altın hilaller altunizade'den kırım savaşına gidenlerin anısı üzerine sultan tarafından semte hediye edilmiştir. altunizade 19. yy sonunda küçük çamlıca'nın mesire yeri olması üzerine yol üzerinde kaldığı için hareketlenmişitr. bu dönemde kalfayan manastır ve yetimhanesi semtin sınırıdır. 1898 yılında semte arnavutluk'tan gelen kuka ailesi semtin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. ayrıca semtte doğmuş ve yaşamış ünlüler arasında selahattin taşpınar, nazım hikmet bulunmaktadır.mahallenin ismi, günümüzde istanbul boğaz köprüsü'nün anadolu yakası çıkışı olmasıyla meşhurdur.

üsküdar ilçesine bağlı olan altunizade mahallesi, büyük ve küçük çamlıca'yı, kısıklı'yı, koşuyolu ve acıbadem'i, üsküdar merkez ve sahile bağlayan bir ara geçiş görevide üstlenmiş durumdadır. avrupa yakasından gelen birçok şehir otobüsü altunizade durağını yoğun şekilde kullanırlar.

özellikle son 15 sene içinde çehresi çok hızlı değişen altunizade, mahalleye açılan birçok işmerkezi ve alışveriş merkezleri nedeniyle kalabalıklaşmış ve her sene altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyar hale gelmiştir. bu nedenle üsküdar ve büyük şehir belediyelerinin her sene yatırım yaptığı ender mahallelerdendir. ayrıca mahalle, sabahları avrupa yakasına geçmek isteyen araçların geçiş noktası olduğu için trafik keşmekeşinin yaşandığı yerlerden de biridir.

istanbul anadolu yakasında ilk açılan büyük alışveriş merkezi olan capitol, altunizedede bulunmaktadır.*

   ilelebetmuhalefet   14.09.2007 05:48
   #668995
2.

altunizade ismail zühtü paşa'nın yaptırdığı cami, semtinde bu adla anılmasına sebep olmuşştur. zühtü paşa'nın babası altın alım satımı ile iştigal ettiğinden zühtü paşa'ya da altunizade denmiştir.

   hicbisee   02.11.2007 01:01
   #703785
 
reklamı kapat

yazdır