ana dili anayasaya koyunca karniniz doyacak mi

1.

eski bir yeşilçam filmi vardı. genç bir kadın, kocası erken yaşta ölünce çocuğuyla birlikte yalnız kalıyordu. eve para girmeyince bir süre sonra kasaba, manava, bakkala olan borç bini aşıyor tabi. kahpe gözlü bakkal da bu durumu marjinal faydaya tahvil etmeye çalışıyor. kadın ilk başta "olmaz" falan diyor ama bir gün açlıktan ağlamaya başlayan çocuğunu doyurmak için son bir ümit bakkala koşunca bakkalın "bırak şimdi şerefi, namusu; şeref ve namus karın doyurmuyor" şeklindeki emposizyonuna son defa maruz kalıyor ve yelkenleri indiriyor.

kürtler, kimlik ve ana dil taleplerine namus gözüyle bakıyor. bahçeli ise gelmiş "boş verin ana dili falan. ana dil karnınızı doyurmaz. cebinizi doldurmaya bakın. namusunuzu, şerefinizi boş verin" demeye getiriyor.

öte yandan bir kaç sene önce, dokuz eylül üniversitesi tıp fakültesini son sınıfta bırakıp pkk'ya katılan altı öğrenciyi unutmayalım. onlar ki bir sene sonra mezun olup 6.000-7.000 tl maaş alabilecek çocuklardı. yanisi, kürt sorunu, ekonomi ve yoksulluk bazlı bir sorun değildir. bahçeli öyle söyleyerek kürtlere hakaret ettiğinin de farkında değil mi?

   paulie gualtieri   07.06.2011 19:30
   #2369529
 
reklamı kapat

yazdır