anaksimandros

1.

yunan doğa filozofudur (m.ö. 610-545). miletos'da doğmuş olan anaksimandros, astronominin kurucusu ve ilk kez bir kozmoloji ya da dünya üzerine sistematik felsefe görüşü getiren filozof olarak kabul edilmiştir.

thales gibi dünya tarihinde ilk kez doğayı; metafizik, mistik ya da mitolojik düşüncelere sapmadan, akılcı ve objektif bir yöntemle araştırmıştır. güneş ekseninin eğriliği, özellikle güneş saati gibi birçok keşif ona mal edilir. bilinen ilk dünya haritasının onun yaptığı, göklerin kutupyıldızı etrafında döndüğünü onun belirttiği söylenir.

thales'den sonra miletos okulunu yöneten, karadeniz kıyılarında, apollonia'da bir koloni kuran aniksimandros, evreni açıklamaya çalıştı ve onu sonsuz (apeiron) diye tanımladı. anaksimandros'un sonsuzu belirsiz bir maddedir; içinde çeşitli karşıtlar bulunur (soğuk ve sıcak, kuru ve yaş gibi). bu karşıtlar, ancak ortaya çıktığı zaman birbirlerinden ayrılır. her doğumun karşıtların ayrılışı, her ölüm karşıtların sonsuzda birleşmesidir.

anaksimandros'a göre insan, balıktan gelir; çünkü balığın kökeni insanlarınkinden daha kolay açıklanabilmektedir. bu bakımdan anaksimandros, evrim kuramlarının öncülerinden sayılabilir.*

   pul koleksiyoncusu   17.07.2007 12:25
   #549759
 
reklamı kapat

yazdır