analiz duzeyi

1.

türkiyede -ki cahilliğin olduğu her toplumda olur bu- ciddi bir insan grubunun tartışırken önem vermesi gereken ama vermediği, aşıramadığı düzeydir. şöyle ki, bir konunun muhakemesi yapılırken, bir tartışma sürdürülürken, bir açıklama yapılırken; o konuya dair düzey doğru şekilde belirlenmelidir. ve yürütülecek fikri çatışmalar o düzlemde yürütülmelidir. tüm disiplinler için geçerli bir husustur bu.
konunun genelinden mi yoksa tek bir örneğe has özel bir bölümünden mi söz ediliyor, tarihinden mi geleceğinden mi söz ediliyor vs. iyi anlaşılmalıdır. aksi halde sağlıksız, tutarsız, işlevsiz bir beyin cimnastiğinden öteye gidemez.
konular arasında bağıntı olması -ki bu konu siyaset ise bu konuların arasında zincir olması kesindir- konuların birbirine sokulmasını gerektirmez. anlatan ve anlayan taraflar hangi tanımın, savın; konunun hangi kesimine ait olduğunu ayırt edebilmelidirler.
özet olarak belirttiğim analiz düzeyi meselesinin gerekliliğinden ötürü anlaşılacaktır ki önemli konular üzerinde her önüne gelenin yorum yapamaması, yapmaması gerekmektedir. bu bir sorumluluktur her şeyden evvel. ve maalesef ki bugün televizyon kanallarına baktığımızda anlayan taraf pozisyonunda olan halkımıza acımamak elde değil.

   mka   01.07.2010 20:49 ~ 31.07.2010 12:12
   #2099820
 
reklamı kapat

yazdır