andreas brehme

1.

1960’da hamburg’da doğdu. onunla beraber doğan hastalığı nedeniyle hayatının büyük bölümünü hastane ve futbol sahaları arasında geçirdi. babası, büyük futbolcu olması için iki ayağını da çok iyi kullanması gerektiğini bildiği için her gün sağ ayağına özel programlar uygulardı. bu çalışmalar neticesinde brehme’nin birbirinde farklı meziyetlere sahip iki farklı ayağı oldu. sol ayağını mükemmel bir defans oyuncusu gibi kullanırken sağ ayağı daha çok işin teknik kısmını üstleniyordu.

1981 yılında kaiserslautern’de profesyonel olarak futbola başladı. bir sol bek oyuncusu olarak 5 sezonda tam 34 gole imza attı. ertesi sene bayern munih’e transfer oldu ve o sezon bundesliga’yı lider bitirerek ilk kupasını kaldırmış oldu. daha sonra almanya kariyere ara vererek inter milan’a geçti. klinsmann ve matthaus’la birlikte inter milan’a italya lig kupasını kazandırdı. aynı sezon italya’da yılın futbolcusu ödülüne layık görüldü.

tüm zamanların en keyifsiz dünya kupası olarak kabul görülen italya 90’da da ülkesine kupayı kazandıran mezkur üç oyuncudan biriydi brehme. o sıra futbolun kurallarını yeniden yazmakla meşgul olan maradona’nın karşısın futbol oynamak bir yana, koşmak bile ciddi anlamda yürek isterdi ama tartışmalı penaltının verildiği arjantin – almanya finalinde takımlar o kadar savunma ağırlıklı oynuyorlardı ki, maradona bile brehme karşısında bekleneni veremedi. derken 85. dakikada çalınan düdükle top penaltı noktasına dikildi. arkasındaki isim andreas brehme’ydi ve takımına kupayı getiren gole imza attı.

bugünlerde sol bek olarak tanınan tek isim olan roberto carlos’un teknik anlamda önünü açan brehme, kupadan sonra italya’ya döndü ve o sene inter’le bu sefer uefa kupasını kaldırdı. 4 yıllık italya serüveninden sonra ise real zaragoza’ya transfer oldu. inter o günden beri tam 24 sol bek değiştirdi ama brehme tadında bir oyuncuya asla kavuşamadı.

bir yıllık ispanya turundan sonra ilk evine, kaiserslautern’e döndü. son beş sezonunu orada geçirirken bir almanya kupası ve bir de bundesliga şampiyonluğunu ekledi kariyerine. dünya futbolunun unutulmazları arasına adını yazdırıp yeşil sahalara veda etti.
not: derlemedir.

   infinitedreams   04.04.2008 15:31
   #886268
 
reklamı kapat

yazdır