anitkabir

1.

mustafa kemal atatürk'ün mezarının bulunduğu, ankara'daki anıt-binadır. 1 mart 1941 tarihinde anıtkabir’in yapımı için serbest proje yarışması düzenlenmiş ve yarışmaya türkiye, almanya, italya, avusturya, isviçre, fransa ve çekoslovakya’dan toplam 47 adet proje katılmıştır. 18 kasım 1943 tarihinde prof. emin onat ve doç. orhan arden’in projelerinin uygulanmasına karar verilmiştir. 9 ekim 1944 tarihinde törenle temeli atılan anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir süre içinde dört aşamalı olarak yapılmıştır. anıtkabir, türk mimarlığında 1940-1950 yılları arasında ıı. ulusal mimarlık dönemi olarak adlandırılan dönemin özelliklerini taşımaktadır. yaklaşık 750.000 m2’lik bir alanı kaplamakta olup barış parkı ve anıt bloku olarak iki kısma ayrılır.

<bkz: yaşasın copy-paste>

   ugokhan   25.09.2006 10:59
   #52970
2.

15 nisan'da bütün türk gençliğinin buluşacağı yerdir anıtkabir. birlik ve beraberliğimizin pekişmesi ve dosta düşmana bir kez daha gücümüzün gösterilmesi için orada olacağız.

   1 milyar dolar   15.03.2007 21:18
   #266000
3.

ulu önder mustafa kemal atatürk'ün etnografya müzesinden sonraki ikametgahidir.aslanlı yolu tasarlayan mimar,yürüyü$ yolundaki derzlerin arasındaki mesafeyi geni$ tutmu$tur ve insanların takılıp dü$ebileceği bir yol yaratmayı amaçlamı$tır.bundaki amaç,insanların yürürken ba$larını eğerek çukurlara basmamaya çabalaması,böylece atanın huzuruna kadar ba$ı öne eğik çıkmasıdır.

ataya saygi duru$unda sap gibi ayakta durmaya gerek yok diyen saplara selam olsun.

   ikiekmekbimaltepe   19.03.2007 12:27 ~ 12:27
   #273390
4.

başkomutanın ebedi ofisi.

   resesiff   19.03.2007 12:28
   #273392
5.

türk milletinin kalbinin attığı yer olan anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır derinliklerinde saklıyor.
yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü..

anıtkabir komutanlığı'ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 ekim 1944'de başlanan ve 1 eylül 1953'de tamamlanan anıtkabir'in yerini ilk olarak aydın milletvekili mithat aydın önerdi.

ata'nın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon etnoğrafya müzesi, tbmm'nin arkasındaki tepe (kabatepe), ankara kalesi, altındağ ve gazi orman çiftliği seçeneklerini eleyerek tam çankaya'da karar kılacağı sırada, aydın milletvekili mithat aydın daha sonra ''anıttepe'' olarak adlandırılacak olan rasattepe'yi önerdi. komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra aydın'a hak vermeleri üzerine anıtkabir'in rasattepe'ye yapılması kararlaştırıldı.

türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan atatürk'ün yıllar önce bir gezi sırasında rasattepe'yi gezerken ağzından dökülen ''bu tepe ne güzel bir anıt yeri...'' sözleri de bugün için çok anlamlı...

anıtkabir için 1941'de açılan yarışmaya, ikinci dünya savaşı'nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen türkiye, almanya, italya, avusturya, isviçre, fransa ve çekoslovakya'­dan toplam 49 proje katıldı. ancak en çok beğenilen üç proje arasında prof. emin onat ile doç. orhan arda'nın ''25'' numaralı projesi kabul edildi. <>


vatan toprağında yatıyor
750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı,mozole ve on kuleden oluşan anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor.

ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.
türk milletinin kalbine gömdüğü atatürk, selçuklu-osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında ''vatan toprağında'' yatıyor.

ölümünden 15 yıl sonra etnoğrafya müzesi'ndeki geçici istirahatgahı­ndan anıtkabir'e nakledilen ata'nın naaşı, tahnit işlemi çözülerek, suriye'deki caber kalesi, kore'deki türk şehitliği, selanik'teki doğduğu evin bahçesi, kktc ve illerden getirilen toprakların harmanlandığı ''vatan toprağına'' islami usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedildi. <>

ata'nın kabrinin yer aldığı mezar odasına, genelkurmay başkanı'nınizniyle girilebiliyor.

aslanların sırrı

türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan anıtkabir'deki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor.

ata'nın kabrine ulaşan 262 metrelik aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, ''24 oğuz boyunu'' temsil ediyor. türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin ''birlik ve bütünlüğünü'' vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün ''barışseverliğ­ini'' sembolize ediyor.
ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiğ­i aslanlı yolda, taşlar ata'nın huzuruna çıkanların ''başlarının öne eğik'' olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.
depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen anıtkabir'de mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı italyan mozaikleriyle süslenmiş.

milli değerleri temsil eden isimler verilen ve selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule anıtkabir'in siluetine ayrı bir değer katıyor.

bayrak direği abd'den geldi

anıtkabir'in diğer unsurlarında olduğu gibi bayrak direği de çok özel...

anıtkabir'in 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında nazmi cemal adlı bir türk vatandaşı abd'den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor.müzedeki eserler

anıtkabir'deki atatürk müzesi de ata'nın doldurulmuş köpeği foks'tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya ev sahipliği yapıyor.

ata'nın anne ve babasının fotoğrafları, türkiye cumhuriyeti'­nin verdiği eski yazı ve latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917'de sultan 5. mehmet reşat'ın verdiği altın imtiyaz madalyası, sovyet mareşali voroshilov ve iran şahı pehlevi'nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında...

atatürk'ün hem baston hem de tüfek olarak kullanılabilen özel silahı, manevi kızları sabiha gökçen ve afet inan'a hediye ettiği çok özel tabancaların da sergilendiği müzede, manevi kızı rukiye erkin'e hediye ettiği, ancak bir mercek yardımıyla okunabilen mahfazası içinde mini bir kuran dikkati çekiyor.etiyopya kralı'nın ilginç çelengi...
milletvekili mazbataları ve 1927 yılında yaklaşık 5 günde okuduğu nutuk'un orijinal metninin de yer aldığı müzede, etiyopya kralı haile selasiye'nin 1967 yılında anıtkabir ziyaretinde mozoleye bıraktığı iki büyük gül dalıyla sembolize edilen gümüş çelenk de en ilginç parçalardan birisi...


anıtkabir'deki atatürk müzesi'nde ayrıca okumaya büyük önem veren atatürk'ün özel kitaplığında bulunan türk ve islam tarihi, dil, edebiyat, sosyal bilimler, bilim ve teknik konularındaki türkçe, osmanlıca, fransızca, ingilizce, almanca, rusça, arapça, farsça, slav dillerindeki toplam 3 bin 118 kitap da sergileniyor.­.

   prefactus   25.01.2008 07:56
   #832766
6.

gitmek icin gotveren olunmasi gerekmeyen yerdir.

   pencu yek   16.10.2008 23:52
   #1058103
7.

sadece mimarisi merak edilerek bile gidip görülebilecek 360 derece ankara manzaralı , ulu önderın mekanı.

   qwerty is here   16.10.2008 23:53
   #1058104
8.

http://www.360tr.com/anitkabir/

   hypatia   16.10.2008 23:57
   #1058107
9.

hayatımın en ayrıntılı tarih dersini aldiğim yerdir.
ayrıca bu ülkeyi yönetme görevini üzerine almiş veya alacak kişilerin, üstlendiği "gerçek" sorumluluklar, ve alabilecekleri tüm ögütlerin bulundugu yer.
pardon böylesi çok eksik olur, tüm türk halkının görmesi, öğrenmesi gereken yerdir. ayrintilara girmiyorum, çünkü anıtkabir yeterince ayrintiyi barindiriyor sade bir şekilde.

   bitter_harwey   17.10.2008 00:08
   #1058112
10.

gelen herkesi sağ alt merdivenlerde resim çektirmeden gitmediği * ve nöbet değişim törenlerine denk gelindiğinde kendini şanslı hissettigin mimari yapı. bu mimari yapıdanda öte bir özelligi olan atamızın mekanı.

   dangerous   17.10.2008 02:27
   #1058180
11.

yer yüzünde duaların en çok kabul edildiği mekanlardan biri. (yersenkirşen)

   muselem   17.10.2008 02:32
   #1058182
12.

üşüdüğüm,sevemediğim,kendimi yabancı hissettiğim beton yapı..

   2 ekim 2009   06.10.2009 23:09
   #1650169
13.

mustafa kemal atatürk adına yapılan anıttır. çok büyüktür. iki tarafı çimenli yoldan ve sonra da iki tarafı aslanlı yoldan geçilerek gidilir büyük anıta. sonrasında kitaplık, müze ve çanakkale ile kurtuluş savaşlarının panaromalarının olduğu yerlerden geçilir. sonra da en son atatürk'ün asıl ikametgahına gelinir. öyle bir yerdir işte. en yukarıya çıktınız mı ankarayı uçsuz bucaksız görebileceğiniz bir yükseklikte olduğunuzu anlarsınız.
buraya siz diyin 15 ben diyim 20 kere gitmişimdir. aslında ankara'da oturmuyorum ama orayı her ziyaret ettiğimde buraya da mutlaka uğrarım. ne biliyim hem ankara'da çok sayı'da gezecek yer (alışveriş merkezleri haricinde) olmamasından hem de hoş bir yer olduğundan güzel oluyor buraya gelmek. ayrıca öldü sanılan türk milletin şahlandıran atatürk'e dua etmek de var işin içinde.
eskiden atatürk ve türkler hakkında söylenmiş olan sözlern yer aldığı bir bölüm yer alırdı bu aslanlı yolun başında. sonra kaldırdılar galiba. yabancı turistler en çok hitler'în türkler hakkındaki bir nevi (şimdi hatırlamıyorum tam olarak) "türkler en olumsuz en kısıtlı en imkansız şartlarda bile zafer kazanılacağını göstermişlerdir" mealindeki yazısına ilgi gösterip fotosunu çekmekteydiler. bence burası güzel bir bölümdü. kapatılmasaydı iyi olurdu.
o alt kısımdaki (yer altı) sözlerin ve çeşitli eski eşyaların bulunduğu yer de sonradan yapıldı sanırım. ilk gittiğimde zaten şu ankinden farklıydı bayağı ki ilk gitmem 95 yılına tekabül edebilir.
şimdiki en güzel yenilik de toletini daha ferah bir yer haline getirip beleş bir sebil koymuşlar. buz gibi suyu yaz sıcağında (bu yaz) soğuk soğuk içmek çok güzeldi.

   raindrop   22.09.2010 15:55 ~ 15:57
   #2179389
14.

bir kere de 10 kasım'da ziyaret etmeyi istediğim ata'mın ebedi istirahatgahıdır. ne zaman ziyarete gitsem içimde bin bir çeşit duygu patlamasına sebebiyet verir. ayrıca soğuk ankara'yı sevmemin tek sebebidir.

   antigone   08.11.2010 19:30
   #2230548
15.

kemalizm dininin kutsal yapısı ve ibadethanesi. yılda 3 defa ziyaret edilmesi vacip. 1 defa da farzdır. önce nisan ve mayıs aylarında birer defa eğlenmeye gidilir. sağ el ile hatıratlar yazılır. ekim de kutlama yapmak için gidilir ve dini görevin vacip kısmı burada tamamlanır. en son olarak da kasım ayında gidilir ve yas tutulup af istenir. böylece vaftiz işlemi tamamlanarak kemalizim dinine kesin geçiş sağlanmış olur.

   meydani bos buldum geldim   06.08.2012 12:34
   #2541834
16.

atatürk'ün mezarının bulunduğu yapıt. oruç baba, gazihan dede, çıplak baba gibi türbelerden daha saygı duyulası bir kabir olduğu kesin...

   ironusain   06.08.2012 12:38
   #2541839
17.

genelkurmay başkanlığı'nın 9 kasım öğleden sonra, 10 kasım günü saat 10.00’a kadar ziyarete kapatılacağını bildirdiği yerdir.

genelkurmay başkanlığı’ndan yapılan açıklamada atatürk’ün 74. ölüm yıl dönümü anma törenleri kapsamında 10 kasım cumartesi günü anıtkabir’de cumhurbaşkanı başkanlığında “çelenk sunma töreni” icra edileceği bildirilmiş.

genelkurmay, bu nedenle emniyet tedbirlerinin kontrolü ve tören hazırlıklarının yapılabilmesi amacıyla, anıtkabir’in 9 kasım cuma günü saat 14.00’ten 10 kasım cumartesi günü saat 10.00’a kadar ziyarete kapatılacağını açıklamış.

sanki "vatandaş anıtkabire gelmesin" mi! diyorlar nedir.

   yenitara   07.11.2012 12:28
   #2567303
 
reklamı kapat

görseller

yazdır