anlayis

1.

hoşgörü gösterme olayı.karşıdakinin duygularını anlayabilme ve yorumlayabilme yetenegi.çoğu zaman dargınlıkların önleyicisi,empati.herkeste bir miktar vardır da o miktar hadisesi bozar çogu şeyi.dozunu arttırmayı gerektiren insani duygulardan en asili en güzeli.

   enigmatic   28.01.2007 00:20
   #194752
2.

bir şeyi kavrama, öğrenme, değerlendirme, karar verebilme, kavramları kullanma ve kavramlar, olaylar, vb. arasında ilişkiler kurabilme, bunları anlamlandırabilme, olayları, ilişkileri yöneten ilkeleri, kuralları belirleyebilme yetisi; ve bütün bunları yapma eylemi.

başka bir insanın duygularını, içinde bulunduğu durumu, bakış açısını, vb. görebilme, hissedebilme, değerlendirebilme yetisi, hoşgörü.

   synthetic   26.11.2007 22:19
   #742446
3.

<bkz: mantalite>

   tsigalko   26.11.2007 22:23
   #742457
4.

bir örnekle pekiştirilebilir.

"bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için,bunu hacı bektaş veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

o zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. durumu hacı bektaş veli'ye anlatır ve hacı bektaş veli,'helal değildir. ' diyerek bu kurbanı geri çevirir.

bunun üzerine adam mevlevi dergâhına gider ve aynı durumu mevlana'ya anlatır. mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. adam aynı şeyi hacı bektaş veli'ye de anlattığını,ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve mevlana'ya bunun sebebini sorar.

mevlana şöyle der:

- biz bir karga isek,hacı bektaş veli bir şahin gibidir. öyle her leşe konmaz. o yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz.ama o kabul etmeyebilir.

adam üşenmez kalkar,hacı bektaş dergâhı'na gider ve hacı bektaş veli'ye, mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de hacı bektaş veli'ye sorar.

hacı bektaş da şöyle der:

- bizim gönlümüz bir su birikintisi ise,mevlana'nın gönlü okyanus gibidir. bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir,ama onun engin gönlü kirlenmez. bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."

   2012   24.06.2009 23:58
   #1461212
 
reklamı kapat

yazdır