anne

101.

anne bak üşüyorum
ısınmak istiyorum
kucağın nerde anne
şefkatin nerde
kucağın nerde anne
şefkatin nerde
ellerin nerde anne
yalnız gecelerimde
sokulduğum göğsün
ve içimde gülümseyen
yüzün nerde
nerde anne
rüyalarınım güzel yanı
yalnızlığım anne
sensizliğim nerde
neden ellerin donmuş
neden gözlerin ölmüş
fakat sen kimsin
anne sen kimsin
anne neredesin
soruyorum bak anne
korkuyorum
şeker karamela istemiyorum
çizgi film oyuncak istemiyorum
anne sana geliyorum
fakat ellerin donmuş
fakat gözlerin ölmüş
anne sen kimsin
anne nerdesin
soruyorum bak anne
korkuyorum
korkuyorum
anne bak üşüyorum
ısınmak istiyorum
kucağın nerde anne
şefkatin nerde
bu yaldızlar
bu yapma kuşlar
bu yalancı memeler
bu naylon bebekler
düşümde bir dağ görüyorum
üstünde çiçekler
anne bak ölüyorum
anne ölüyorum
anne
ölüyorum....


küfür edilemeyecek kadar kutsal olmasına rağmen, ağzımızdan eksik etmediğimiz;
dünyanın en rezil insanı bile olsa evladı tarafından öldürülmeyi asla hak etmeyecek olan varlık.
ayaklarının altında cennet var birde.
birde biz olmalıyız o ayakların altında.

   prometheus   28.05.2008 18:20
   #932006
102.

inanılmaz bir tasarruf mekanizması.
elektrikli eşyaların azılı düşmanı..gördügü fişi çekiyor, iki su bi ekmek.şsald.

   enigmatic   28.05.2008 22:33
   #932201
103.

yanındayken kıymetini bilinmeyen,bırakıp gidince değeri anlaşılan,yanındayken seviyorum diyemediğiniz.sonra söylemediğinize pişman olduğunuz,şaçınızı okşamak istediğin de ben artık büyüdüm anne diyerek kalbini kırdığınız,hep yanızda olacağını sandığınız zamanın onu alamayacağını düşündüğünüz,oysa bir bardak çayı daha sabah içmiştiniz beraber,her verdiğini alır hayat,annenizi bile,toprağının üzerine gözyaşı dökerek hıçkırak ağlarsın,yaşınız kaç olursa olsun siz onun hep minik bebeği olduğunuz bir kere daha gelir aklına,bir avuç toprak alırsın üzerinden...yastığın altına koyarak hep o rüyana girsin ve ona söylemediğin iki kelimeyi söylemek için,oysa yanındayken,ona dokunurken çok mu zor gelirdi sevdiğini söylemek ama söylemezsen de o bilir,onu sevdiğini...

   limitsizlimit   19.06.2008 09:48
   #950631
104.

anne, dünyada karşılık beklemeden börek yapan tek insandır. karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir! ne kadar üzsen de 10 dakika sonra seni affeden zarif bir memeli türüdür, yağlı bile olsa tiksinmeden saçını okşayan, kucağına yatıran, öpüp koklayan tek varlıktır,meleğin süt verebilenidir.
yarasın diye muhallebinin içine ciğer katarak çocuğuna yediren manyaklık derecesinde yaratıcıdır.yemek yemeyen çocuğun dikkatini çekmek için elindeki tencere ve tavalarla maymunluk yapabilen kişidir, kafayı çocuklarıyla bozmuş,göbek bağı kopsa da yürek bağı asla kopmayan, sevgi dolu fedakar insan dişisidir, bulaşık, ütü, vb yaparken bile otomatik olarak çene çalan, kendi kendine konuşan, kadın dırdır denen mereti erkeklere daha küçükten belletendir . yemek uzmanı, düzen insani, bilgili, kültürlü her şeyi bilen şahsiyettir, yavrularını yol tarafından değil, kaldırım tarafından yürütendir, dizi dizi incidir lakin gerektiğinde laf sokma dalında da birincidir, sevgiliden ayrılma haberi verildiğinde, "amaaan ben sana daha güzelini bulurum" diyebilen komik bir karakterdir. 'oğlum aradım yoktun. bende mesaj atayım dedim sana. gelince ara beni emı aslan evladım. şapkasız çıkma o karda.

kara börülcem benim öptüm annen , şeklinde mesajlar atabilen, teknolojiyi ısrarla reddeden, kabullenemeyen, kafasına göre yorumlayan bilişim düşmanıdır .. *** ama ... ama dünyanın en güzel kucağına sahip, en güzel kokan, harikulade bir varlıktır , olmadık yerlerde iyi ki doğurmuşum ulen seni!" diyen ve benim hatırıma benimle freddy mercury dinleyen bir sabır ağacıdır,evlatlarını asla ayırmayan, aynı zamanda birbirinden koruyan güç abidesidir evde bir yere uzandığınız an orada temizlik yapacağı tutan, temizlik konusunda kayışı kopardığından temizlikçi gelecek diye evi temizleyen balans ayarı kaçmış temizlik kaynağıdır,mutfakta yasayan, evde herkesi idare eden bir tür canlıdır. sevginin güçlerini birleştirdiği sonsuz bakiredir !! oğlunun damat - kızının gelin olduğunu görünce, çocuğu mezun olunca,çocuğu gol atınca,çocuğu hasta olunca, çocuğu askere gidince, asmalı kabağı seyredince, dolar yükselince velhasil buna benzer bir sürü şeye ağlayabilen, bumesajı okurken duygulanıp - gözleri dolabilen,ağlamaya meyilli bir yapısı olan duygu pınarıdır, son kiiii üç dört; uzakta dursa da yakın hissedilen, canı hep istenen, asla vazgeçilmeyen, dizinin dibinde olmak istenen, evlatların varlığını varlığına armağan edebileceği, *** ıslak - kuru ama heeeep duygulu*** en önemlisi; kıçı başı oynamayan tek kadın modelidir...

*

   yavanna   02.07.2008 20:24
   #964060
105.

çocuk doğurarak iyi birşey yaptığını sanan kişilik.aslında çocuğu da kendine de yaptığı en büyük kötülük.ne var kardeşim doğruyorsun ki, madem doğurdun illerki yıllarda karışma yavrucağa da iyi bi annem vardı diyebilsin.

   razon   10.07.2008 12:03
   #970718
106.

bir bedirhan gokce siiri.

merhaba anne,yine ben geldim.merak etme okuldan çıktımda geldim.annelerde babalar gibi merak eder mi bilmiyorum amaali "okula gitmezsem annem çok kızar, merak eder" demişti deonun için söylüyorum.geçen hafta öğretmen,sağ elimde sarımsak, sol elimde soğan dedirte dedirteöğretti sağımı solumu.ben biliyorum artık anne sağım neresi, solum neresiağrıyan yanımın neresi olduğunuşimdi iyi biliyorum anne.hani geçen geldiğimdeşuram acıyor işte şuram demiştim debir türlü söyleyememiştim ya acıyan yanımı annebak şimdi söylüyorumşuram işte,sol yanım çok acıyor anne.hem de her gün acıyor anne her gün.dün sabah annesi ayşe'nin saçlarını örmüştü.elinden tutup okula getirdi.yakası da danteldi.zil çalınca öptü, hadi yavrum sınıfa dedi.bende ağladım,ağladım hiç de utanmadım.öğretmen ne oldu dedi.düştüm dizim çok acıyor dedim.yalan söyledim anne..dizim acımıyordu ama sol yanım çok acıyordu anne.bugün bende saçım örülsün istedim.babam ördü ama onunki gibi olmadı.dantel yaka istedim.babam "ben bilmem ki kızım" dedi.bari okula sen götür dedim."kızım, iş" dedi.bende banane dedim, ağladım."kızım, ekmek" dedi babam.sustum ama okula giderken yine ağladım anne.ha bide sol yanım yine çok acıdı anne.herkesin çorapları bembeyaz, benimkiler gri gibi.zeynep "annem beyazlara renkli çamaşır katmadanyıkıyormuş" dedi.babam hepsini birlikte yıkıyor.babam çamaşır yıkamasını bilmiyor mu anne?uff babam, her gün domates peynir koyuyor beslenmeme.üzülmesin diye söylemiyorum amaarkadaşlarım her gün kurabiye, börek, pasta getiriyor.biliyorum babam pasta yapmasını bilmez anne.hava kararıyor, ben gideyim anne.babam bilmiyor kaçıp kaçıp sana geldiğimi.duyarsa kızmaz ama çok üzülür biliyorum.kim bozuyor toprağını,çiçeklerini kim koparıyor.izin verme anne ne olur toprağına el sürdürme.eve gidince aklıma geliyor bide bunun için ağlıyorum anne.bak kavanoz yanımda, toprağından bir avuç daha alayım.biliyor musun anne her gelişimde aldığım topraklarınışu kavanozda biriktirdim.üzerine de resmini yapıştırıp başucuma koydum.her sabah onu öpüyor kokluyorum.kimseye söyleme ama annebazen de konuşuyorum onunla.ne yapayım seni çok özlüyorum anne.ha unutmadan,öğretmen yarın anneyi anlatan bir yazı yazacaksınız dedi.ben babama yazdıracağım.öğretmen anlarsa çok kızar ama banane kızarsa kızsın.ben seni hiç görmedim ki neyi, nasıl anlatacağım anne.senin adın geçince sol yanım acıyor anne.hiç bir şey yutamıyorum.bazen de dayanamayıp ağlıyorum.kağıda da böyle yazamam ya anne.ben gidiyorum anne,toprağını öpeyim, sende rüyama gel beni öp.mutlaka gel anne,sen rüyama gelmeyince sol yanımın acısıyla uyanıyorum anne.sol yanım acıyor anne..işte tam şurası,sol yanım çok acıyor anne.seni çok özledim, anne çook

   sex on the beach   19.07.2008 00:32
   #978901
107.

tanrının yarattığı en özenli melek.vakti zamanında ilgili durumla alakalı bi yazı okumuştum.
dünyaya yeni gelecek olan bebek tedirgin oluyor ve tanrıya ;
-allahım ben dünyada nelerle karşılacağım.ya herşey kötü olursa diyor.
-tanrı ; senin için bi melek yarattım o sana her koşulda yardımcı olacak ve seni sevecek.
-peki ben onu nasıl tanıyacağım
-herkes ona farklı şekilde hitap etsede sen ona anne diyeceksin

   volkansaruhan   19.07.2008 00:37
   #978903
108.

meleh meleh dıye sozlerıme baslayıp seytan seytan dıye bıtırmekten korkmakla bırlıkte oncelıklı olarak onu çok sevdiğimi ve kaybetme korkusu barındırdıgımı dıle getırmek ardından bır zamanların populer sacmalıgı sıhırlı annemın jenerıgınden esınlenerek besteledıgım parcamı paylasmak ısterım ; evde hep gıcık bırı ,sanki o bizden değil,hem gercek hem de deli,sinirli annem o benim sinirli annem. hemen akabınde sozluk okuma gıbı bır ozellıgını bılmedıgım fakat oyle bır eylem ıcerısınde bulunursa evden kovulma rıskını goze alamayacagım ıcın su dızelerı paylasmak isterim;annem benım melegım bıtanem herseyım.işin esprisi bir yana annenın degerı bır yanadır ve en acısını omrunde asla anne kelımesını kullanmamıs bır ınsan tanıdıgında anne demenın ne kadar guzel bır duygu oldugunu anlamaktır.

   ikikalasbihevesmishersey   03.08.2008 03:46 ~ 06.08.2008 21:09
   #991431
109.

bulaşık makinesinin parlatıcı kısmına özel parlatıcı yerine sirke dökerken yakaladım.(ekonomi yapıyor aklı sıra)kızınca da darılıyor arkadaş.

   bilinc6   21.09.2008 14:56
   #1036572
110.

can, canan, cavidan(yok benimkinin adi cavidan degil)...

"yoklugun cehennemin öbür adidir" demis ya ahmed arif...dostum biliyorum, onu sevgili icin demis...ama yok, anne icin benimkisi.
yoklugun cehennemin öbür adi...evde tüm isler beni bekliyor yoksa. ehe mehe...bu da espirim olsun senin gül cemaline...
yoksa sabahlari yatagimin icine girip sicakligima ortak olusunu ve "kurban olurum sana" deyisine kurban...birbirimizi ilerleyen günlerde cesitli sebeplerden ötürü yiyecek de olsak...olsun be, varligin evimizin taci. yirim o 4 ayda yaptigin göbeginden!

   cemkirik limon dilimi   13.10.2008 11:18
   #1054603
111.

esk türkçede yani aslında esas türkçe dilinde öz türkçede kullanımı anadır. anamızın tatlı kucağıdır bizim huzur bulduğumuz yer, anacığımızın güzel elleridir bizim öpmeye doyamadığımız, anacığımızın yumuşacık dizleridir başımızı dayayıp uyuduğumuzbelki sessiz sesiz ağladığımız, anamızın gözüdür akşam babalarımız içip de morarttığı, anamızın evidir kocamızdan dayak yeyip döndüğümüz, anamızın amıdır birileri sinirlenince koduğu, anamızdır bizi azarlayan birine karşı alıp da gittiğimiz anamızdır işte aslında ne yüce olan ve ne çok ayaklar altına alınan.

   oryantalistoryantal   13.10.2008 12:02
   #1054614
112.

zamansız gidişinin ardından hayatta hiç bir şeyin onun yerini tutmayacağını her nefes aldığınızda hissettiğiniz varlık ve yaşadığınız her olayda ,içinizden bile adını geçridğinizde "keşke şu an yanımda olsaydı" diye hüngür hüngür ağladığınız dünyadaki en öncelikli kişdir.

   ry cooder   14.10.2008 02:03
   #1055460
113.

hepmizi farklı kadın doğurdu ama hepmiz onlara aynı şeyi söylüyoruz.anne...

   yaklasmayin yazarim   14.10.2008 02:07
   #1055465
114.

cinsiyetin ne olursa olsun, cehennemin dibine gitsen de görünmez bağının asla kopmayacağı,
yetmiş yaşına gelsen de sıkıştığında, dara düştüğünde koynunda uyumak istediğin,
kokusunu unutamayacağın tek kadın.

herkes gitse de, yapayalnız kalsan da, ölmüş olsa bile seni asla bi' başına bırakmayacak,
yüreği senin için pamuktan yapılmış,
seni ne yaparsan yap hep benimseyecek,
asla terk etmeyecek,
gitmiş gibi görünse de gitmeyecek,
hakkında kötü bir şey söylerken dili, beyni, ruhu acıyacak,
kimselere değişilmeyecek,
saçlarını en masum koklayan,
en içten okşayan kadın.

   cenin   09.11.2008 02:34
   #1080845
115.

büyürken benzemek istediğim, ergenlik çağına gelince ileride hiç benzemek istemeyeceğimi sandığım, biraz daha büyüyünce birebir kopyası olmak isteği oluşturan müthiş kadın, atom karınca, sabır abidesi.

   haijin   09.11.2008 03:21
   #1080856
116.

"ee bu bulasiklari kim yikiycak simdi?"
diye soran kadin. oysa ki sorunun cevabini biliyor. hey alla'm yea!

   cemkirik limon dilimi   13.11.2008 16:44
   #1084832
117.

- kola var mı anne
- köfte var.

anne işte, böyle bir şey. *

   cayvesigara   18.11.2008 18:30
   #1089369
118.

<bkz: ana gibi yar bağdat gibi diyar olmaz>

   1ronin   18.11.2008 19:03
   #1089399
119.

"ben bugün baklava yapicam. sen de gidip hemen tereyagi ve nisasta aliyosun" diye emir verebilme yetisine sahip yegâne yaratik.
"bana ne yeaa, böhüü" deseniz de bir ise yaramiyor, tutuyorsunuz marketin yolunu.

geldiginizde küntleri yogurmus bile hanim...ben 22 yillik kiziyim, bir kere baklava actigini görmedim...o 52 yasinda bir kadin, hayatinda ilk defa baklava aciyor. lan ne becerikli bir annem varmis! hemen iki tepsi baklava acip tekini komsuya, tekini de bize ayiriyor. serbetini dökmüyor ki, babam gelene kadar yemeyelim...
babam da bayramdan 3 gün önce geliyor. serbetler dökülüyor, her ögün sonrasi 3 dilim de baklava yeniyor...zaten kücük olan tepsinin baklavasi bitiyor...

"olsun, kizim gider yarin yine nisasta alir. ben bi tepsi daha yaparim" diye gaz veren insan.

   cemkirik limon dilimi   07.12.2008 02:01
   #1105336
120.

şu saatte tuvalete gitmek için kalktığımda uyanıp, uykulu gözlerle, önünü bile göremezken, "oğlum, karnın mı acıktı" diye sorabilendir.insan üstüdür.canımdır.

   biber   04.01.2009 21:15
   #1148150

  1234567891011  

 

sayfa

  / 15 

reklamı kapat

görseller

yazdır