antihistaminikler

1.

antihistaminik, histaminin etkisini önleyen maddelerdir. histamin, kişinin alerjik olduğu madde ile karşılaştığında veya iltihap durumlarında ortaya çıkan önemli bir kimyasal ajandır. en iyi sonuç için bu ilaçlar alerji şikayetleri ortaya çıkmadan alınmalıdırlar.
antihistaminiklerin ortaya çıkardığı en sıkıcı yan etki "uyku hâli" vermeleridir. bu durum gece yatmadan önce alındığında iyi olabilse de gündüz sıkıntı yaratabilir. hatta bazen zararlı olabilir. araba veya tehlikeli olabilecek makina kullananlara bu ilaçlar önerilmez. ilk dozlar en fazla uyku verirler, sonraki dozlarda biraz bağışıklık gelişir.
günümüzde yeni çıkan antihistaminik türleri ile kısmen de olsa bu şikayetlerin önüne geçilebilmektedir.

konu başlıkları


1 histamin
2 antihistaminik
3 antihistaminik türleri
4 kullanımı

4.1 yan etkileri


5 birinci kuşak antihistaminikler
6 ikinci kuşak antihistaminikler
7 üçüncü kuşak antihistaminikler

//


histamin
vücuttaki dokuların çoğunda, mastosit adı verilen hücrelerin içinde bulunan ve salgılandığında bazı etkileri olan kimyasal bir maddedir. kbb'de en önemli yeri alerjik durumlarda aşırı miktarda salgılanarak belirtilere yol açmasıdır. histaminin en önemli etkileri damarlarda genişleme, damar geçirgenliğinin artması ve damar dışına sıvı çıkması, kaşıntı, ciltte kızarıklık olarak sayılabilir. bu etkiler kbb açısından önemli olan etkileridir. bunun dışında alt solunum yollarında, kalpte, mide barsak sisteminde ve merkezi sinir sisteminde de etkileri vardır.
histamin etkisini göstermek için dokularda bazı reseptörlere tutunur. bu resptörler 2 tiptir ve h1 ve h2 olarak isimlendirilir. kbb bölgesindeki reseptörler h1 reseptörleridir. h2 ise daha çok mide-barsak sisteminde bulunur.

antihistaminik
histaminin vücuttaki etkilerini ortadan kaldırmak için dışarıdan verilen ilaçlara antihistaminik denir. bu ilaçlar histaminin dokularda tutunduğu reseptörlere, daha önce tutunarak histaminin etki etmesini önler. histamin reseptörlere tutunduktan sonra verilen antihistaminikler ortaya çıkmış etkileri yok etmezler ancak yeni oluşacak etkilere izin vermezler.

antihistaminik türleri
mide barsak sistemini etkileyen h2 histamin reseptörleri için kullanılan antihistaminikler bir tarafa bırakıldığında kbb için kullanılan antihistaminikler kabaca klasik antihistaminikler ve yeni kuşak antihistaminikler olmak üzere 2 türdür. klasik antihistaminikler genel olarak gün içinde daha sık kullanılmak zorunda oldukları gibi yan etkileride daha fazladır. klasik antihistaminik olarak en sık difenhidramin, yeni kuşak antihistaminik olarakta en sık loratadin, astemizol ve cetryzin sayılabilir.

kullanımı
antihistaminiklerin en sık kullanıldıkları hastalık alerjik rinittir. bunun dışında alerjinin de rol oynadığı düşünülen sinüzit ve üst solunum yolu infeksiyonlarında da kullanılırlar. başka ilaçlara veya bazı yiyeceklere bağlı olarak gelişen alerjik solunum ve cilt problemlerinde de antihistaminikler kullanılırlar. her hasta değişik antihistaminiğe duyarlıdır. bu nedenle hangisinin seçileceği hastaya göre değişir. birinden fayda görmeyen hastaya diğeri verilir. antihistaminikler genellikle ağızdan kullanılmalarına rağmen parenteral (kas veya damar içi) ya da burun spreyi şeklinde kullanılabilirler.

yan etkileri
klasik antihistaminiklerin en önemli yan etkisi olarak sedasyon (uyku hali) sayılabilir. bu nedenle özellikle araba kullanan ve iş makineleri gibi tehlikeli olabilecek aletleri kullanan kişiler uyarılmalıdır. yeni kuşak antihistaminiklerde bu etki çok daha azdır. bunun dışında özellikle prostatı olan hastalarda şikayetinin artması, göz içi basıncının artması (glokom), ağız kuruluğu, tansiyon yükselmesi ve bazı kalp ve sinir sistemi yan etkileri görülebilir. bazen antihistaminikler sedasyon yerine uyarıcı etki yaparak sinirlilik ve uykusuzluk hali oluşabilir. bu durum hastaya göre değişmektedir.

birinci kuşak antihistaminikler

etanolaminler(difenhidramin, dimenhidrinat, karbinoksamin, klorfenoksamin)
etilendiaminler (mepiramin, antazolin, tripelamin)
alkilaminler (deksklorfeniramin, deksbromfeniramin, feniramin)
piperazinler (buklizin, hidroksizizin, sinarazin, meklizin)
fenotiyazinler (alimemazin, prometazin)
piperadinler (siproheptadin)


ikinci kuşak antihistaminikler

terfenadin
astemizol
akrivastin
loratadin
ketotifen
ebastin


üçüncü kuşak antihistaminikler
bu preparatlar normal dozlarda non sedatif olarak bilinmekle beraber yüksek dozlarda sedasyona neden olmaktadır. kardiyotoksik etkileri yoktur. üçüncü kuşak preparatlar feksofenadin , setirizin, levosetirizin ve desloratadin olarak sıralanabilir.

   fusible   27.07.2009 11:05 ~ 11:07
   #1507882
 
reklamı kapat

yazdır