aperatifle karin doyurmak

1.

dışarıda özellikle de balıkçı veya kebapçıda yemek yemenin en dayanılmaz yeridir. zira balıkçıda iseniz karşınıza cızlama* , karides ve salatadan oluşan , ekmekle takviye edilmiş aperatifler gelir . diğer durumda ise önünüze sıcak lavaş , tereyağ , ezme vs.. gelir . her iki durumda da aç durumda olan bünye dayanamaz olabildiğince yer. zira kebapta , balıkta * ağır pişen ve geç gelen siparişlerdir.

ama vakit çabuk geçer önünüze siparişler gelir ve siz ya yarım ekmek yada 3 lavaş yemiş ; salatayı yarılamış ; ilk gelen tabakları silip süpürmüşsünüzdür. açlığınız yatışmıştır ve tam o sırada önünüze asıl yemek istediğiniz yemek gelir ama bu seferde siz isteksizsinizdir.*

neyse biraz zaman daha geçer siz hafiften başlarsınız ama maalesef artık mideniz kaldırmaz , yiyemezsiniz o güzelim kebabı kalırsınız öyle ve yarım tabağı arkanızdan ağlar bir vaziyette bırakarak kasaya doğru uzaklaşırsınız.

bir hüzünde burda yaşarsınız çünkü sadece tadına baktığınız yemek için çatal kaşık hariç herşeyi yiyen biri ile aynı parayı ödersiniz.adalet midir bu !!*

arkanıza baka baka da olsa parayı öder ve çıkarsınız. belki başka bahara der ve güzel geceyi mutsuz noktalarsınız. ama olsundur damağınızda ustanın müthiş ezmesi veya karidesin o garip tadı kalmıştır. sağlık olsundur.

   tosbaa   04.09.2007 09:32 ~ 09:33
   #651705
2.

meyhanede mezelere yumulmak içki adabına göre çok ayıptır, hele de eski bitirim abilerle demleniyorsanız sizi bir daha oturtmazlar masalarına, mezeler altı üstünde meze yapmak içindir, doymak için değil.

   kardio   04.09.2007 09:41 ~ 09:42
   #651711
 
reklamı kapat

yazdır