aram andonyan

1.

1879 yılında istanbul'da doğan ermeni gazeteci/yazar. henüz ermeni meselesi olmadan önce balkan savaşlarını objektif bir biçimde anlatan (osmanlı yanlısı) kitabı da var. savaşın çıkmasıyla paris'e giden aram andonyan buradaki ermeni kütüphanesine (agbu nubarian library) müdür olarak tayin ediliyor. tehcir olayından sonra the memoirs of naim bey: turkish official documents relating to the deportation and the massacres of armenians adlı bir kitap yayınlıyor. bu kitap da, sözüm ona tehcir sırasında ermenilerin ihma edilmelerini içeren bir dizi mektup ve telgraf deşifre ediliyor. olayın ilginç yanı kitap fransa'da değil osmanlı tebasındaki azınlıkları kışkırtan ingiltere'de basılıyor be birçok avrupa ülkesine dağıtılıyor.

yıllar sonra şinasi orel ve süreyya yüce'nin hazırladığı ve tamamı resmi belgelere dayanan "ermenilerce talat paşa'ya atfedilen telgrafların gerçek yüzü" isimli çalışması aram andonyan'ın iddialarının götten uydurulmuş olduğunu ispat ediyor.

aslında bu ermeni meselesi çok basit bir konu. ancak konuyu dallandırıp budaklandıran anti-türklerin aram andonyan'dan hiçbir farkları yok bilesiniz. bir imparatorluğu parçalamanın en basit yolu azınlıkları kışıkırtarak orduyu zayıflatmaktır. ruslar ve ingiziler de bunu layıkıyla başardılar bildiginiz gibi.. araplar, bulgarlar, ermeniler, kürtler ve rumlar siz osmanlı değilsiniz, siz arapsınız, ermenisiniz, bulgarsınız, rumsunuz, kürtsünüz, kendi devletinizi kurun kışkırtmalarıyla silahlandırılıp iç savaşa sürüklendi osmanlı... ordu zayıflayınca bitirici darbeyi ruslar ve ingilizler vurdu.

aynı oyun, aynı tezgah yıllardır kürtler üzerinde de uygulanıyor. düne kadar dolaylı yoldan pkk'yı destekleyen ab/abd aynı oluşumu terör örgütü listesine aldılar.

   ederleziavela   19.03.2010 22:46 ~ 22:53
   #1988052
 
reklamı kapat

yazdır