armin laschet

1.

almanya nordrhein-westfalen eyaleti entegrasyon bakanı.

uyum yasasi ile ilgili konusmasi;

mayis 2008'de turkiyede yaptigi konusmasi; *

ıstanbul bizim için çok önemli kültürlerin değiştigi bir yerdir. türkiyede 2000 e yakın alman firması çalışmakta ve bunlar almanya türkiye arasında ekonomik hacmi çok yükseltmistir .
bilim ve ekonomik birbirlerine bağlı birbirlerini dengeleyen iki faktördür almayadan birileri türkiyeye gelip üniversite kurmustur bu demek oluyor ki bilim ve ekonominin sınırları yoktur. o zman biz niçin uyumu konuşuyoruz? bana gore alman devletinin son günlerde yasadigi uyum sorunudur.

almanya her zaman göçmenlerle olmustur ama 2.dünya savasından sonra almanya ve doğu almanya arasında duvar kurulduktan sonra almanya ya maalesef doğulardan hiç kimse gelmemiştir bundan sonra başka yerlerden göçmen almaya karar vermişlerdir.
1955 de italyadan 1960 da türkiyeden gelmistir türkiyeden gelenlerin çoğuda maalesef okumamış tabakadan gelmişlerdir bu almanya ya gelen türkler köyden geldikleri için türkiyenin modermn halini bilmiyorlardı. şunu düşünmemiz gerekiyor bu insanların eğitimleri zaten çok sınırlıydı ve kendilerini belki istemeyen bir devlete geldiler burada yaşadılar ve bunların çocukları da burada doğdu almanya onlar için göçmen ülkesi oldu açık bir göçmen ülkesi yapan amerika böyle yapmıyor o ne yapıyor gelecek olan insanları önceden ayarlıyor eğitiyor sonra amerikaya alıyor.

ama tabiki almanya böyle düşünmemişti, gelenler kendini eğitirler diye düşündüler, 40 sene sonra uyum için çözüm düşünmeye başlıyorlar dedi bu son 2 yıl bu konuda çok öenmli adımlar atılmıştır özellikle 2006 yılında alman basbakanı bayan a.merkel alman uyum yasası hazırladı ve bu düzenlenmesine almanyadan sanatçılarda katıldılar. ılk defa bir alman içişleri bakanı dediki islamiyet almanyanın gerçeğidir almanyada 3000 e yakın müslüman yaşamaktadır bundan dolayı alman devleti ilkdefa içişleri bakanlığı nezdinde bir islamiyet zirvesi yaptı.

bizim almanlar için vatandaslık tarifi çok değişiktir, mesela amerikada nerde doğuyorsan oranın vatandaşı oluyorsun bizlerde ise kana gore yani geçmişe gore bakıyorsun yani anneniz babanız alman ise alman oluyorsunuz almanyadaki , islamiyetle alman tarihi almış olmadığı için vatandaşlık konusunda sorun ortaya çıkıyor. alman vatandaşlık kanununa örnek olarak kazakistanda doğmuş alman aile çocuğu, almanyaya geldiği gün alman vatandaşı olabiliyor ama almanyada doğan büyüyen türk vatandaşı alman olamıyor çok komik bir resim ortaya çıkıyor. o zaman bu tarifi getiriyorlar göçmenlik geçmişi olan, insanlar ;bu ne demektir, ya annesi babası alman ya da annesi babası alman olmuş bir yabancı veya dogudan gelen o zaman nufusun yuzde 25 ini gocmenlik gecmişi olan insanlar teşkil ediyor toplumumzu benim bakan oldugum eyalet almanyanın en buyuk eyaletidir koln born buradadır 16 mılyondur nufusu, işçilerin çok geldiği bir yerdir nufusun 4 milyonu yani yuzde 25 i göçmendir , çocukların yuzde 38 i göçmendr buyuk şehirlerde yuzde 48 dir oran.

bu çocuklar (turkler) 20 sene sonra alman toplumunu onlar tasıyacak temsil edecektir ve yaslanan alman toplumunun 20 sene sonra bakımını emekliliğini bunlar taşıyacaktır çünkü almanlar doğurma oranı çok düşük sahiptirler. o zaman alman toplumu yaşlanmakta . biz bugun uyumu konuşuyorsak bu biz almaların menfatinedir çünkü doğum oranları bunu bize zorluyor bizim için türk kökenli göçmenlarin almayada eğitimli olması bizim menfatimizle ilgilidir. demin asimilasyon cumlesi kuruldu biz asimilasyona karşıyız istediğimiz entegrasyondur herkes kendi dinini yaşasın ve koruyabilsin imkanına sahp olsun, müslüman çocuklar tabiki göçlerin getirdiği almanca okuması çok önemli çocuklar okuldan once kreşe gonderiliyor ama turkler krese gondermiyorlar, okuldan once almanca sınavı yapıyoruz, almayadaki eğitim sistemi şöyledir 4 yıl müşterek okuldan sonra insanlar 3 okula gönderilir akademik isteyenler gymnasiuma gonderilir, halfschule en duşuk akademik okuldur turk cocukları maalesef turklerin cogu halfschuleye gidebiliyorlar ve okulu bitirmeyenlerin cogunluğuda göçmenlerdir, okullarında başarılı olamayan çocuklar hayatlarında da başarılı olamıyacaklar.

almanya da eğitim sorumluluğu her eyaletin kendi sorumluluğunda, her eyalet kendi bu soruna çözüm yolu bulmalı. tabi bunun dışında toplumun bizlerinde (almanların) sizi istiyoruzu göstermemiz lazım entegrasyonlarını sağlamamız lazım. medyanın da görevi çok önemli biliyorsunuz ki bundan 1 ay once 5 çocuk 9 kişi yangında öldü(mart ya da nisan 2008) bu olay bir yabancı düşmalığımı olayına döndürüldü buda gösteriyorki hepimizin üstünde bulunduğumuz buz çok ince heran kırılabilir bu konud a medyanın çok önemli bir mesaj vermesi lazım bu olayda türk polisde çok yardımcı oldu ve o sırada başbakan erdoğanda almanyada bulunuyordu yapmış olduğu konuşma çok uyumluydu yumuşakdı.

yapılan çalışmalar bu olayda yuzde yüz kundaklama olmadığını gösterdi ben bundan dolayı 28 şubat ve 28 mart arasındaki tarihlerde benim bulunduğum eyaletteki yangınlarla ilgili tespit bilgi aldım 84 tane yangın olmuş bunun içinde 11 tanesi yabancıların olduğu yerlerde bu demek oluyorki almanyanın genel olarak yangın sorunu var. bundan 1 ay once ben munihte 61 senesindeki ilk gelen türklerin olduğu siyaset meydanı programına katıldım burda bir kadın bana birşey anlattı çocuğu br hastenede yatıyormuş, doktorlar vücudunda darp izii keşfetmişler, babası dövüyormuş bundan dolayı da gençlik dairesi çocuğu mahkeme kararıyla ailesin elinden almış bu olay maaleef bizim alman toplumunda çocuklara karşı bir şiddet eğilimi olduğunu gösteriyor bundan dolayı çocuğun annesi dediki bana diyor (laschet) eskiden evlerimizi elimizden alıyordunuz şimdi de çocuklarımızı alıyorsunuz dedi o zaman bu olayın medyada aktarılması toplumda şu imajı ortaya çıkarıyor almanyada göçmenlerin evleri yanlızca yakılmıyor birde çocukları ellerinden alınıyor

türk devletide oralarda yaşayın, orada kalın orası da vatanınız gibi mesajlar verirlerse bu insanlarda alman vatandaşı olurlarsa o zman almanyanında siyasetine bunlar etkili olacaktır bu sayede bu insanlar türkiyenin devletine iş yapacaklarıdr bunun örneğini görüyoruz, italyanlar, yunanlılar çok etkin amerikada.
bizim bunun dışında da toplumda çok başarılı örneklere ihtiyacımız var bir kemal şahin örneğin başarılı bir economist olması, bunun dışında bizim almanyada sanatta, sporda, sinemada ve gerçekten alman federal hükümetleri başarılı isimler olması bizim alman ulusunun başarısıdır.

   alon so good   13.12.2008 19:03 ~ 19:11
   #1117088
 
reklamı kapat

yazdır