asafated

1.

yılların death metal grubu asafated in kurulma tarihi 1992 yılının sonlarına dayanır. 1993 yılında ise tam olarak kadrosu oturan grup bakırköy de kurulmuştur. atilla tutumlu (gitar) , muzaffer kuvvet (davul) ve sonra tanju can (bas/vokal) biraraya gelirler. hakan nurcanlı nın (gitar) da katılımıyla 1994 yılında 2 şarkıdan oluşan humanity landscape adlı demolarını kaydederler. demo humanity lanscape ve divine suffocation şarkılarını içermektedir.

muzaffer ve hakan ın ayrılmasıyla değişiklik yaşayan grupta muzaffer in yerine davul a okan geçer. grup 3 kişi olarak 1995 yılında 2. demoları lonely i çıkartırlar. grubun en sağlam şarkılarından biri olan ve video klibi de çevrilen goner ilk kez bu demoda yer almaktadır. demo goner, lonely, divine suffocation (re-mix) olmak üzere 3 şarkıdan oluşmaktadır.

kadroya cem ömeroğlu nun (gitar) da katılmasıyla 1996 yılında ilk albümleri kaybolmuş masumiyet ada müzik etiketiyle piyasada yerini alır. türkiye de ki metal müzik tarihine damgasını vurmuş olan bu albüm ile asafated birçok dinleyici kazanmıştır. özellikle death metal olarak yapılmış ilk albüm denilebilir. albüm eski demolarda bulunan ve yeniden çalınan diğer parçalar dışında albüme türkçe olarak ismini veren lost ınnocence (kaybolmuş masumiyet), violent desires, 7 (ınstrumental) adlı grubun yeni parçalarından oluşmaktadır. liriklerde yaşam ve sosyal içerikli sorunlara değinilmiştir.

ada müzik firmasıyla çeşitli sorunlar yaşayan grup 1999 yılında zihni müzik etiketiyle tout va bien adlı ep çıkartır. kadroda tanju can ve atilla her zamanki gibi yer alırken gitara cenk turanlı geçmiştir. davulcuları ise ayrılmış olduğundan kayıtlarda drum machine kullanılmıştır. ep eski sound a göre daha farklı olsa da gerçekten başarılı ve kaliteli bir müziğe sahiptir. buried ın mud, not 4 u gibi sağlam ve sert şarkılar içermektedir. tout va bien ise fazla söz bulunmayan diğer şarkılara göre daha yavaş bir şarkıdır. ve asafated kaybolmuş masumiyet ten sonra tout va bien ile de kendini kanıtlamıştır.

grup bu demodan sonra dağılma aşamasına gelir. 2002 yılında bazı yeni elemanların katılımıyla tekrar toparlanırlar. 2003 te ise eskişehir de zoo fest 2 isimli festivalde yer alırlar. eski kadrodan tanju can, atilla ve cenk aynen dururken davulda cenotaph ve suicide grubundan goremaster ile bas gitarda oğuz han bulunmaktadır. 2004 yılında ise rock the nations ıı festivalinde yer almayı planlayan grup festivalden bir süre önce dağıldıklarını açıklayarak katılamayacaklarını belirtmişlerdir.
tanju can o tarihten sonra bir süredir içinde bulunduğu yeni projesi grind death grubu uçk grind ile yoluna devam eder.

diskografi
tout ta bien- ep -1999
kaybolmuş masumiyet -1995
lonely -1995
humanity landscape -1994


www.hayaletiz.com

   jasikevicius   19.10.2007 01:33
   #680580
2.

yarın aksam saat 23:00 da istanbul kemancı rock bar da 2009 kadrosu ile konser verecek olan grup. katılanlar parmak kaldırsın.

   salt okunur   06.02.2009 22:24
   #1187696
3.

7 şubat tarihinde kemancıyı kırıp geçirmiş grup. parçalanan bass gitar, gökten yağan bira eşliğinde yapılan pogo, sahneye çıkıp üstümüze atlayan fakat kimse tutmayınca kafa üstü yere çakılan genç ile birlikte mükemmel olan, rüya gibi bir gece yaşatmış grup. tek üzücü yanı ise tek konser, tek gece için bir araya gelmiş olmaları ve bu gecenin tekrarının çok zor görünmesi. bu gece için tarihlerinde ilk ve tek olarak grup adına sadece 50 tane olmak üzere t-shirt tasarlayıp bizlere sunmuşlardır.

yazarın notu: bu geceden harika iki anı ile çıkmış olmanın haklı gururu ile yaşamaya devam ediyorum. 1. bir çift baget ve 2. yukarıda bahsettiğim t-shirtlerden birisi.

   salt okunur   09.02.2009 09:22
   #1190636
 
reklamı kapat

yazdır