asit yagmuru

1.

asidik olan yağmurun yağması halidir.

saf su nötrdür. yağmur suyu ise asidiktir. son yıllarda yağmur suyundan alınan örneklere bakıldığında ph değerinin düştüğü yani asidik oranının arttığı gözlemlenmiştir.

yağmur suyunun asitliğinin birinci sebebi karbondioksit gazından ileri gelmektedir.

gök gürültüsü ile meydana gelen yağışlarda ise oluşan tepkimelerde bolca nitrik asit meydana gelir ki bu da başka bir etkendir. otomobil motorları ve termik santraller aslında daha çok nitrik asit üretir.

başka bir sebep de havada çok az bulunan çürümeler ve yanardağlardan kaynaklanan kükürtdioksit gazıdır. en fazla kömürlerin yakıldığı termik santrallerde oluşur.

asit yağmurlarının nasıl zarar verdiğini en çok şehirlerdeki heykellerde ve anıtlarda görebilirz. mesela "tac mahal" in tahrip olma noktasına gelme sebeblerinden birisi çevresindeki fabrikalardır.
sonra akarsuların ve göllerin suyundaki asit oranını arttırarak sudaki canlıların yaşam alanını da kısıtlamaktadır.

   mileydi   28.12.2007 18:45
   #791458
2.

başlıca insanoğlunu tarafından üretilen havadaki azot ve kükürt oksitlerinin absorplanmasından asidik hale gelen yağmur suyu.

   kereviz   13.12.2008 07:08
   #1116591
3.

orman bakanlığı yetkililerinin yakın zamanda yaptığı araştırmalarda, özellikle kardeniz bölgesindeki ormanları etkilediği anlaşılan yağmur. ağaçların yeşermesine engel olduğu için, kuruyup ölmesine neden oluyormuş. elbette atmosfere bunca gaz, partikül salmanın bir karşılığı olacaktır.

   yenitara   20.11.2011 01:55
   #2456196
 
reklamı kapat

yazdır