askin somutluk soyutluk dengesi

1.

somut: elle tutulur gözle görülür daha doğrusu 5 duyu organımızla da algılabildiğimiz şeydir.
soyut: duyu organlarıyla algılayamadığımız, akıl veya mantık yürüttürek anladığımız ya da hissettiğimiz şeydir.

aşk'a gelince kitapta yazanı soyut olduğu. hissedersin çünkü elle tuttuğun gözle gördüğün bir şey yoktur ama işte karın ağrıtır, gözün daha önce sanki hiç görmemiş gibi görür, kulakların duyar tey sol tarafından gelen küt küt sesini, burnun koklar sana yabancı gelen ama aslında çok da bilindik kokuyu, hele de öpüşmüşsen onla tadar dilin en tatlısından en şekerlisinden, ama böyle de mayhoşluk da barındıran şurubumsudan.

böyle bakınca da aşk somuttur. başta aşın en başında hissettiğin soyuttur da aslında bütün bu yukardakiler o aşkın getirdiği salaklığın sana hormonel yansımasıdır. sendeki fiziksel tepkidir. hissettiğin içinde duyumsadığın soyuttur. ama elinden geldiğince somutlaştırmak istersin onu duymak istersin seviyorum seni deyişini, dokunmasını istersin en kuytularına, ne bileyim derdin görmektir duymaktır. ama yapma bunu bak yapmıycaksın yani. yapınca noluyo biliyor musun soyutu ölüyo yavaş yavaş aşkın unutuluyo soyut olan o içinde sakladığın daha kutsal olan ölüyor. dengede olcak hepsi dengeli olcak. çok peşine düşmeyeceksin seni seviyorumların ben güzelmiyimlerin. bırak adam/kadın hissettiği zaman söylesin somutlaştırsın olayı zorlamayla güzelik olmaz.

son söz denge iyidir dengeli sevin, dengeli sevişin, fazla düşünmeyin hissedin elle tutun gözle görün ama kalple hissedin.

   oryantalistoryantal   30.11.2008 01:09
   #1098854
 
reklamı kapat

yazdır