aslan baspinar

1.

1966, yozgat darıcı dogumlu heykeltras. henuz cocuk yaslarda camurdan ve agac kutuklerinden yaptıgı heykellri, maden tetkik arama enstitusu'nden jeoloji muhendisleri'nin koyune gelmesyle kesfedlmis.

koye maden aramaya gelen jeologların yonlendirmesiyle cuvallar dolusu agac heykel calısmalarını yanına alarak ankara'ya gitti.

1982 yılında duyarlı universite hocaları destegıyle gazi universitesi egitim fakultesi heykel bolumune misafir ogrenci olarak girmis ve bir sure burada calısmalarına devam etmis. pek cok sergi acmıs ve oduller almıs.

   alon so good   02.05.2009 11:48
   #1354914
2.

anayasa mahkemesinin onune konulan açık gözlü adalet tanrıçası heykelinin yaratıcısı.

roportajından; anıtkabir'in müzesindeki rölyeflerle malıköy tren istasyonu heykellerini de yapan aslan başpınar, şunları söyledi: 'çalışmam beğenildikten sonra 7 ay içinde anayasa mahkemesi önündeki toplam 4 farklı heykeli tamamlayarak mahkemeye teslim ettim. anadolu genç kızı adalet tanrıçası themis değildir. zaten böyle bir talep olsa onu yapardım. benden yerel ve farklı bir şey istendi. bir marangozun, bir mobilyacının veya bir demircinin nasıl eseri üzerinde emeği varsa benim de burada özgün yorumum, emeğim var. heykelin kıyafeti de kurtuluş savaşı sırasında giyilen yöresel kıyafetlerdir. göğsündeki ay yıldızı ise 1922 yılında basılmış bir puldan görmüştüm, onu örnek aldım.'
aslan başpınar, heykelin gözlerinin neden kapalı olmadığı yönündeki sorumuza 'yargıçların da gözü açık. dediğim gibi bu themis değil' yanıtını verdi.

   alon so good   02.05.2009 11:51 ~ 12:00
   #1354917
 
reklamı kapat

yazdır