assos

1.

çanakkalenin antik tiyatrosu ve denizin altıntaki taştan iskelesiyle ünlü ilçesi.

çarsısının 4 dakikada turlanması kalan vaktin çok sıkıcı geçmesine neden olmaktadır..
<bkz: behramkale>

   okkes   02.10.2006 23:59 ~ 03.10.2006 00:00
   #67958
2.

mugla merkez de bi net cafe nin adı köşeyi donunce de assos extra diye bi oturaklı cafe vardı ama hala var mı bilmiyorum. *

   bendebiseybilmiyorum   03.10.2006 00:12 ~ 31.07.2007 17:10
   #67979
3.

çanakkale’nin ayvacık ilçesinin behramkale köyünde bulunan assos, asya’nın batıda ki son noktası olarak bilinen babakale’ye (lekton) 20 km. uzaklıktadır. troya’dan sonra bölgede ki en büyük antik kenttir.

gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan biri, aristo hayatının bir dönemini burda geçirmiştir. milattan önce 347 ve 344 yılları arasında bir felsefe okulu kurmuş ve işletmiştir. amacı eflatun'un ( platon ) ünlü eseri devlet'te ((republic ) sözünü ettiği ideal devlet şeklini hayata geçirmekti. bu amaçla atina'dan kalkıp buraya gelmiştir.
defalarca gittiğim ve her defasında yeniden aşık olduğum kent. ömrümün geri kalanını burada geçirmek istiyorum.

   kacinkurbaasiyim   14.12.2006 15:11
   #143511
4.

kentin kuruluşu


kolonistlerce kurulan bu koloni şehirlerinin kuruluşlarına baktığımızda sistemli bir hareket gözlüyoruz. şehir kuruluşlarında göçmen kafilelerin başında bunlara önderlik eden ve genellikle aristokratlar arasından seçilen bir önder bulunur ve kentin kurulmasıyla görevlendirilmiş bu kişiye ”oikist” adı verilir. bu kişiler kentin kurulup, halkın teşkilatlanmasında büyük önem taşıyorlar. kolonistlerce buna önemli derecede önem veriliyor.
assos’un tarihi yaklaşık olarak m.ö.2000’li yıllara kadar dayanmaktadır. m.ö.7.yy.da lesbos (midilli)’dan gelen kolonistlerce (aioller ve bithymyalılar) kurulan assos; yıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve bunları içinde barındırarak günümüze kadar getirmiştir.
kentin kurulum şeması dönemin kolonistlerince geliştirilen yöntemlerle şekillenmiştir. assos’un temellerini atan kolonistlerin yerleşim yeri olarak burayı seçmelerindeki en önemli nedenlerden biri kentin hem denize hem karaya egemen olmasıdır. assos kenti topoğrafik kurulum yeri açısından tam bir kıyı şehridir. deniz ticaretine önem veren bu koloni şehirleri öncelikle ticari yollar üzerine ve savunulması kolay kıyılara kurulmuşlardır. kuruluş yerinin topoğrafik yapısına göre kıyıdaki bir tepenin üzerine kurulu olan assos; denizden gelecek saldırılara karşı kıyısının sarp olması ve karadan gelecek olanlara ise önceden önlem alabilecekleri bir görüş alanına sahip olmalarıyla birlikte, kuzeyindeki tuzla çayı ile korunaklı ve güvenli bir akropol izlenimi yaratmaktadır.
assoslular m.ö.6.yy.da kentlerini geliştirirken iki şeyi öncelikle ele almışlar. ilk olarak kent surlarını inşa etmişler, sonrada surların tepesinden kentin koruyucusu olan tanrıça athena’ya bir tapınak yapmışlar . ve şehir bu tapınak çevresinde gelişme göstermiş. kentin gelişiminde ünlü filozof aristo’yu da unutmamak gerekir.

kentin planı


assos merkez olarak önemli bir yerde bulunuyor. haritaya baktığımızda kentin güneyinde ege denizi ve lesbos adası, kuzeyinde troya şehri, batısında lekton (babakale) şehri, doğusunda ida (kaz dağı) ve güney doğusunda pergamon şehri ile çevrilidir.
bu önemli merkezler arasında bulunmak assos’u ve halkını hem kültürel hem de ekonomik açıdan etkilemiştir. bunu buradaki athena tapınağı’nın mimari planından ve aristo’nun buraya açtığı felsefe okulundan görebilmekteyiz.
assos’un planına baktığımızda deniz ticaretine daha çok önem verildiğini anlıyoruz. kentin önemli kültür ve ticaret binaları denize bakan güney yamacına kurulmuş. bu binaların hemen bitiminde sahilde liman yer alıyor. kent döneme damgasını vurmuş gösterişli bir sur ile çevrili. şehrin güney kapısının iki yanında nekropol bulunuyor. halk ise daha çok şehrin kuzeyine yerleşmiş.kentin mimari yapıları


mimari açısından günümüze önemli yapılar bırakan bu kentte çağın bütün binalarını görmemiz mümkün. kenti tepesinde bulunan athena tapınağı zemini ve birkaç sütunu ile günümüze gelmiş. agora; akropol’ün güney yamacında olup; çevresinde dönemin resmi yapıları yer almaktaydı. agora’nın m.ö. ıı.yy. dan kalma kalıntıları görülebilir. bu yapı daha sonra kiliseye dönüştürüldüğünden, özgün planı hakkında bir bilgi yok.
bouleuteiron (meclis); agoranın doğusundadır. kürsü, heykeller ve küçük anıtsal yapılardan oluşuyordu.
gymnasium; m.ö. ıı. yy.da yapılmıştır. agora ile batı kapısı arasında yer almaktadır. dört yanı dorik üsluptaki sütunlarla çevrili, taş döşeli bir avlu biçimindedir. 32x40 m ölçülerindedir.
tiyatro; m.ö. ıı. yy.da agora’nın yakınına kurulmuştur. geleneksel grek tiyatro planına uygun olarak, at nalı biçimindedir. roma döneminde yenilenmiştir. son yüzyıla dek tümüyle korunan yapı, günümüzde çok hasarlıdır. restorasyon çalışmaları devam etmektedir.
stoa (revak); bu galeriler den biri agora’nın kuzeyinde, öbürüde güneyindedir. kuzeydekinin m.ö. ııı. yy.ın sonunda ya da ıı. yy.ın başında yapıldığı düşünülmektedir. iki katlı, dorik üsluptadır. aynı dönemden olan güney stoa, üç katlıydı. orta katta 13 dükkân bulunuyordu. alt katta ise sarnıç ve 13 hamam yer almaktaydı.
nekropol; helenistik ve roma dönemlerindendir. nekropol’ün batı ve doğu kapılarını bağlayan yol boyunca, mezar ve anıtlar sıralanmıştır.
assos’ta ayrıca osmanlı dönemimde (xıv. yy.) yapılmış hüdavendigar camii ve tuzla çayı üzerinde bulunan behramkale köprüsü bulunmaktadır.


kentte hüküm süren devletler

ünlü tarihçi homeros burada leleglerin yaşadığını söylüyor. strabon ise en eski adının pegasos olduğunu söylüyor fakat pegasos ile assos kentleri aynı kentler değildir. m.ö. 7.yy.da aioller ve bithymyalı göçmenler tarafından kurulan assos, m.ö. 560’larda lydyalıların kontrolüne geçmiş. m.ö.545 yıllarında persler egemen olmuş. m.ö. 387’de antiasians barışından sonra banker eubolos, kendini assos’un hakimi ilan ediyor. hizmetlisi hermaios eubolos’u öldürüp, yönetimi ele geçiriyor. hermaios, platon ve aristo’nun öğrencisi. m.ö.348–347 aristoteles’i assos’a davet ediyor ve aristoteles burada üç yıl ders veriyor. m.ö. 345’te rodoslu memnon, hermaios’u bir dostluk şölenine davet ediyor ve hermaios burada esir edilip pers başkentine gönderilip çarmıha gerilir. bu arada memnon, hermaios’un mührünü çalıp bu mühür ile çevreye mektup yazar ve egemenliğin pers’lerin eline geçtiğini bildirir. m.ö. 334’te granikos savaşından sonra b. iskender’in (makedonya’nın) egemenliğine girip, m.ö. 133’lerde ise bergama krallığı’nın egemenliği altında. bergama krallığı assos’u roma’ya bırakıyor. imparator germanikos burada kültünü ilan eder. 1200’lü yıllarda ise assos osmanoğulları egemenliğine girmiştir.


günümüzde assos antik kentiçanakkale’nin ayvacık ilçesinin behramkale köyünde bulunan assos, asya’nın batıda ki son noktası olarak bilinen babakale’ye (lekton) 20 km. uzaklıktadır. troya’dan sonra bölgede ki en büyük antik kenttir. prof. dr. ümit serdaroğlu ve ekibinin uzun çalışmaları ve bölgede ki yapıların orijinal mimarileri bozulmadan oluşturulan tesisler sayesinde assos şirin bir ören ve tatil yeri olmuş. tarihin 21.yy.daki yansıması olan assos 238 m yükseklikte yer alan bir tepeden ege’yi seyrediyor. assos’un bu keyifli seyirdeki gözleri tepedeki athena ise denizin yosun kokusunu sahildeki limanla soluyor.
assos’a gittiğinizde ilk önce en tepeye çıkıp athena tapınağını görün. eşsiz manzarası ve güzelliğiyle burası sizi büyüleyecektir. daha sonra aşağıya inip köyün içinde dolaşırken buradaki medusa başları ve athena tapınağı figürlerinden birer tane alırken burada ki kadınların sattığı yüzlerce yıldır üretilen zeytinyağları ve kekiklerden de almayı unutmayın. temiz havası, denizi, tarihi, huzurlu, sessiz ortamı ve deniz ürünlerinin yanı sıra; assos, bünyesindeki tesisleriyle de konuklarına kültür ve dinlence dolu bir tatil imkânı sunuyor.

   resul balay olmak   17.01.2007 01:12
   #183941
5.

herseyiyle beni buyuleyen yer.ozellikle bozcaada dan gelme troya sarabını alarak arkadaslara athena tapınagından gunesin batısını izlemekten daha guzel birsey olamaz.emekli oldugumda kesinlikle tasınacagım mekan,umarım dogası ve huzuru bozulmaz o zamana kadar...

   chewbacca   07.05.2007 15:58
   #378581
6.

kişisel olsa da anlatmak zorundayım *

assos'a yıllar evvel babamlarla gitmiştik ve tam gelmek üzereydik ki ben babamla kavga etmiştim.

gerizekalı huylarım olduğundan ötürü assos'ta kaldığımız pansiyonda babamla kavga ettik diye gidene kadar hiç yataktan çıkmadım. paso yattm.

odaları temizleyen kadın kardeşime " abiniz felçlimi " diye sormuş. *

bunu duyunca zaten dirildim haliyle, o gazla deniz havuz ne var ne yok girdim.

   cayvesigara   07.05.2007 16:02
   #378589
7.

herhangi bir cennet parcası zannedip büyük heveslerle gittiğiniz, gittiğinizde de bu ne yaaa,bu mudur diye düşündüğünüz dünyanın en pahalı otel ve pansiyondan bozma motellerinin olduğu yer. fazla abartılmış bir balıkçı köyü.

arabanızı parkedecek yer bulmanız bile imkansızdır. heryer istanbul pilakalı jeeplerle doludur.

   sezinti   07.05.2007 16:21
   #378639
8.

dünyadaki en girilesi denizi bulabileceğiniz yer

   humulus lupulus   07.05.2007 16:39
   #378661
9.

mucehverat firmasi. renkli taslari pirlanta ve swaovski ile kombin ederek kullanir.

   witchorexia nervosa   08.11.2007 02:52
   #713460
10.

aileler için ideal olan tatil mekanı. tarihe meraklı değillerse havlu , güneş yağı, can simti dalıp ördek gibi takılabilirler. edremit çanakkale yolundan sapıp buraya doğru giden yolda rallici olmak lazımdır. yolları özellikle kadınlara göre değildir zira iki araç yanyana çok zor ve tehlikeli geçmekte. bunun dışında tatil sezonunda çok kalabalık.

   yenitara   27.08.2012 16:36
   #2548293
11.

sigara markası.
http://www.cigarettespedia.com/images/b/bf/assos_12m.jpg

   danyall   27.08.2012 16:37
   #2548296
 
reklamı kapat

yazdır