ataturk hakkinda bilinmeyenler

1.

laikliği dinden çıkmak olarak gören zihniyetin kirletmeye çalıştığı kişi hakkında bilmediğimiz şeylerdir. atatürk hakkında iki madde de benden:

bir üniversitede kendisine "sizin için faşist diyorlar, ne diyorsunuz?" diyen bir öğrenciye "gerçekten faşist olsam, bu soruyu soramazdın bile..." demiştir.

bir de, zamanında yunan başbakanı türk bayrağının üstüne basıp fotoğraf çektirmesine karşılık olarak, hizmetkarları kapısının önüne yunan bayrağı koyduğunda "bayrak bir ulusun onurudur, ayaklar altına alınamaz..." demiştir.

atatürk’ün nüfus kütüğünü gaziantep’e aldırmasının nedeni ise selanik’in misak-ı milli sınırları içerisinde olmaması ve atatürk’ün buradan aday olamamasıdır. bazı görüşlerin aksine atatürk meclisi kurup pat diye kendisini içeri koymamıştır, o da halkın oylarıyla meclise girmiştir.

   neldock   06.06.2007 12:54 ~ 18.04.2008 17:38
   #451602
2.

atatürk ile enver* arasında harb okulundan beri ileri gelen bir mücadele mevcuttur. ikisininde gözü harbiye nazırlığındaydı. enver abdülmecit'in torunu naciye sultan'la evlenmiş ve damat olmuştu. aynı yolu atatürk'te seçmiş ve vahdettin'in kızı sabiha sultan'la evlenmek istemişti. ama sabiha sultan'ın o dönemde sevdiği başka biri vardı. bu yüzden bu evlilik gerçekleşmemişti.

   ramiz   06.06.2007 13:20
   #451650
3.

- bir röportajında

"bm: birleşmiş milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna;

atatürk: şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı.biz müracaat etmeyiz üye olmak için, davet gelirse düşünürüz." dememiş kişidir.

birleşmiş milletler 24 ekim 1945 de kurulduğu için ve kurucu üyelerinden biri de türkiye olduğu için bir de kendisi de o sırada hakkın rahmetine kavuştuğu için söyleyemeyeceği sözdür. söz konusu cemiyet milletler cemiyetidir.cemiyetin türkiyeyi davet ettiği ve oy birliği ile üyeliğini onayladığı doğrudur.

   apeas   06.06.2007 13:33 ~ 13:34
   #451666
4.

atatürk 1937 yılında yayınlanan bir geometri kitabı yazmıştır. bu kitapta kullanılan yeni terimler ayrıntılarıyla açıklanmış ve üzerlerine örneklerde verilmiştir. atatürk’ ün matematik dünyasına kazandırdığı diğer bazı terimlerden de şöyle örnekler verebiliriz;

bölen - maksumunaleyh
bölme - taksim
bölüm - haric-i kısmet
bölünebilme - kabiliyet-i taksim
çarpı - zarb
çarpan - mazrup
çarpanlara ayırma - mazrubata tefrik
çember - muhit-i daire
çıkarma - tarh
dikey - amudi
ondalık - aşar’i
parabol - kat’ı mükafti
piramit - ehram
prizma - menşur
sadeleştirme - ihtisar
pay - suret
payda - mahrec
teğet - hatt-ı mübas
iç açılar tersi - zaviyetan-ı mütekabiletan-ı dahiletan

   trident   06.06.2007 13:37 ~ 13:47
   #451673
5.

<bkz: atatürk hakkında bilmediklerimizi bilmek istememek>

   metallicblack   26.06.2007 11:30 ~ 11:36
   #502012
6.

atatürk hakkında bilmedikleriniz için;
<bkz: şöförler odası>*

   seytanin avukati   26.06.2007 11:38
   #502024
7.

<bkz: demokrasiyi her türlü kötü emellerine alet olarak kullananlar hakkında bilmediklerimiz>

   pandick   26.06.2007 11:45
   #502028
8.

atatürk ve kitap

milli eğitim bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre edebiyattan tarihe, hukuktan dini kitaplara kadar her alanda okuyan mustafa kemal yabancı dillerde özellikle türk tarihi ve türk dili ile ilgili olarak yazılan kitapları elçilikler aracılığı ile getirtip, türkçe'ye tercüme ettirmiş. çankaya köşkü'nde ve anıtkabir'deki müzede 10 binin üzerinde cilt bulunuyor. atatürk okuduğu tüm kitapların üzerine de el yazısıyla mavi ve kırmızı kalemler ile not alıp, eleştiriler yapmış. atatürk'ün okuduğu kitapların 1233'ü tarih, coğrafya ve biyografi, 121'i felsefi, 161'i dini, 387'si dil bilimi, 261'i askeri, 204'ü siyasal bilimler, 150'si hukuk üzerine. atatürk, 544 adet de edebiyat ile ilgili eser okumuş. araştırmaya göre yaşamında uykuya çok az yer ayıran atatürk günün neredeyse tamamını okumaya, okuduklarını tartışma ve uygulamaya ayırmış. atatürk yurt içinde yaptığı tüm gezilerde de özel kütüphanesine ait kitapları sandıklar ile yanında götürmüş. atatürk'ün yakın çalışma arkadaşlarının aktardıklarına göre iki gün iki gece hiç durmadan sadece banyo yapıp, koltuğunda dinlenerek kitap okuduğu ifade ediliyor.

atatürk'ün harp meydanlarında dahi okumaktan dur olmadığına şahit olanlardan biri de fevzi çakmak'tır. çakmak, sakarya meydan muharebesi ile büyük taarruz arasında kalan zamanda paşa'nın islam tarihi okuduğunu anlatmaktadır.

cengiz otacı'nın araştırmasına göre, atatürk, kültür savaşını kazanacak malumatla donanmak için dolmabahçe sarayinda her zamankinden daha fazla okumaya adamisti kendini. değişik sahalardan kitapları topluyor, okuyor, yurtiçinde bulunmayan kitapları yurtdışından getirtiyor, vâkıf olmadığı dilde yazılmış olanları kısa zamanda tercüme ettiriyordu.

   sunal   26.06.2007 11:58
   #502043
9.

benden önce yazılanlar içerisinde bu yazdıklarım var ise özür dilerim kısmen bakmadan yazıyorum.
* atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu,

* bir geometri kitabı yazdığını. üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat mustafa kemal olduğunu,

* bir röportajda "birleşmiş milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur,
atatürk: "şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. biz müracaat etmeyiz üye olmak için. davet gelirse düşünürüz". bm yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz dediğini,

* yıl 1938, general mcarthur´un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der:
"şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile mustafa kemal´i görmek için neler vermezdim" dediğini,

* yıl 2000, abd başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı :
"bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı mustafa kemal atatürk´ tür. çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" dediğini,

* yıl 1938, ata`nın ölümünde tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı :
"allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına mustafa kemal gibi lider getirir"

* norveççe`de `atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu,

* kurtuluş savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var.
ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat atatürk tarafından atanmış üsteğmen kara fatma olduğunu,

* `atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan wanderbit üniversitesi profesörlerinden doktor kirk landin`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını,

* yunan başkomutanı trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her cumhuriyet bayramında atina´daki türk büyükelçiliğine giderek, atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu,

* "minber" adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

* yıl 1996, haiti cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. diyor ki: "bütün ömrüm boyunca türkiye´nin lideri mustafa kemal atatürk´ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm" ,

* yıl 2005, amerika´nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan mr. johns`un önerisi "türkiye ekonomiyle savaşta bir tek atatürk´ ü örnek alsın yeter" dediğini,

ve atatürk :

"milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum."
m. kemal atatürk

-->ayrıca<--

http://www.dedekorkut.net/...nt/category/29/103/131/

http://www.byturk.us/...et-t92937.html?p=328896

http://www.paylasbenimle.com/forum/index.php?topic=6680.msg8

kendini tutamayan edit:eeey !. bilip bilmeden anlamadan ve dinlemeden eli eksi butonuna giden ipne ne var ? hangi madde battı söylede ikikere alt alta yazayım. önce araştır sonra gocun.

   ceaser   26.06.2007 12:23 ~ 01.07.2007 18:39
   #502085
10.

kendi kendini yok eden bir önermeden ibaret hede. eger bir bilgin yoksa o konu hakkında bilgi veriyo olman nekadar tutarlı ve mantıklı olabilir, tezini ortaya cıkaran hede.

   coco_flower   04.07.2007 03:13
   #518839
11.

biliyorum yazı biraz uzun olabilir ama lütfen hiçbir zaman yapmadığınız birşeyi yapıp okuyunuz.

1-ayasofya camisi ilk öncelikle hıristiyanlar için özel bir anlamı vardır,bu
unutulmamalıdır.fakat daha sonradan camii yapılan bu eser her iki din içinde önemli olduğu nedeniyle her iki tarafında çekememezlik yapmasını önlemek,tarihi değerine dikkat çekmek ve gün geçtikçe çürüyen yapının daha fazla çürümesine engel olmak için müze yapılmıştır.

2-ilk dört halifeden sonra çürümüş bir oluşumun ülkede yaşayan insanları daha fazla himaye altına almasının doğru olmadığını bilen atatürk hilafeti kaldırmıştır.çürümüş diyorum çünkü 1. dünya savaşında ülkenin en çok ihtiyacı olduğu zamanda halifenin emrine karşı çıkabilen çıkan bir müslümanlık vardır zamanında…

3-kendi dini dışında hiçbir dine saygısı olmayan bir yazara cevap yazmak yazarın böyle bir yazıyı yazarken yaptığı gafletten daha büyük bir gaflet olacağı için buna yorum yapmıyorum.

4-işte en çok bu maddeye şaşırıyorum sayın okurlar*.öncelikle atatürk asla kendi kendine cumhuriyeti ilan etmemiştir.o dönemde halk tarafından şehir delegasyonlarından kopup gelmiş insanlar tarafından tbmm de görüşülmüştür ve saltanatçı ve hilafetçi liderlerin muhalefetine karşın büyük bir çoğunlukla cumhuriyet ilan edilmiştir.’lan okurlar atatürk bi gece çat diye cumhuriyet ilan etti.yeminlen bu diyen’ arkadaşa gerçekten bi siktir git çarpılcaksın demek istiyorum.

5-"türk milletindenim,
islam ümmetindenim,
garb medeniyetindenim." diyerek hem içinde yaşadığı ülkenin ırkından gurur duyan bir insanın kendi milletinden,ülkesinden tiksinen yazarlardan daha yararlı bir insan olduğu kanısındayım.

6-atatürk'ün nüfus kütüğünü gaziantep'e aldırmasının nedeni ise selanik'in misak-ı milli sınırları içerisinde olmaması ve atatürk'ün buradan aday olamamasıdır. bazı görüşlerin aksine atatürk meclisi kurup pat diye kendisini içeri koymamıştır, o da halkın oylarıyla meclise girmiştir.

7-o dönemde normal bir şey bu dönemde de normal bir şey.her kimsenin giydiği şey bizi ilgilendirmez.ne var bunda yani ? hatta arkadaş unutmuş annesinin cenazesinde en önde imamla birlikte cenaze namazı kılmıştır atatürk.

8-savaşın bitmesinden bir gün öncesine kadar türklüğü ve ülkesini savunan bir padişahın savaş bitiminin ardından tamamen zıtlaşıp mandacılara sempati besleyen bir padişaha dönmesini kaldıramamış insandır atatürk.

9-evet bu doğrudur.hatta bu şiiri daha 24 yaşında yazmıştır ve şiirde aynen şu şekildedir

beşike hadisesi
gafil, hangi üç asır, hangi asır,
tuna ezelden türk diyarıdır.
bilinen tarih söylememiş bunu,
kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
dinleyin sesini doğan tarihin,
aydınlıkta karaltı, karaltıda şafak.
yaşanan tarihi gömüp doğru tarihe gidin.
asya'nın ortasında oğuz oğulları,
avrupa' nın alpler' inde oğuz torunları,
doğudan çıkan biz, batıda yine biz;
nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz.
hep insanlar kendini bilseler,
bilinir o zaman ki hep biriz.
türk sadece bir milletin adı değil
türk bütün adamların birliğidir.
ey birbirine diş bileyen yığınlar!
ey yığın yığın insan gafletleri!
yırtılsın gökteki gafletten perde,
hakikat nerede?
mustafa kemal atatürk

10-ya acaba ismet inönünün peydahladığı bu adamlar öldürülceklerinide biliyorlar mıydı acaba ?

'23 aralik 1930 tarihinde giritli esrarkes mehmet ve 5 arkadasi menemene gelir, mehmet denen kisi burada yesil bir bayragin altinda mehdiligini ilan eder ve,
musluman olan bu bayragin altindan gecsin der.
izmirden 70 bin kisinin geldigini ve menemeni isgal edeceklerini, oglene kadar bayragin altindan gecen gecer gecmeyen kilictan gecer... diye ortaligi galeyana getirirler.

menemen posta muduru durumu ankaraya ve alaya bildirir, bunun uzerine 24 yasinda kubilay isimli genc astegmen komutasindaki bir manga asker bolgeye intikal eder.
kubilay sungu tak emri verir ve asilerin elebaslari ile konusmaya gider,
"ne istiyorsunuz" diye sorar, "biz seriat istiyoruz." derler, kubilay, "peki ben size seriati gosterecegim" der ve giritli mehmet'e bir tokat atar. mehmet de elindeki tufegi atesler kubilayi bacagindan vurur. bunun uzerine askerler tufeklerini doldurur ve mehmet'e uzaktan ates eder. ancak askerlerin tufeklerindeki mermiler tatbikat mermisi oldugu icin kurusıkıdır ve esrarkese bir sey olmaz. iyice galeyana gelen capulcu basi,
- iste, diye bagirir, "ben mehdiyim, bana kursun islemiyor." bunu goren halk ta galeyana gelir ve giritli esrarkesi desteklemeye baslarlar. giritli ve arkadaslari yerde surunerek kacmaya calisan kubilay'i yakalar ve sahte mehdi pasli bicagi ile kubilay'in bogazini keser. kesik basi tasidigi sancaga asmak ister ancak ip yoktur. karsidaki bir eskici dukkanindan ip isterler ve bu ip ile kesik basi mizraga baglarlar.

sonrasinda asker makineli tufekler ile isyani bastirir sahte mehdi ve arkadaslari oldurulur.

haberler ataturk'e ulastigi zaman, ata sinirden kuplere biner, sahte mehdinin ve arkadaslarinin ayaklanmasi bir yana halkin da bu capulculara destek vermesi onu cok kizdirir.
hukumet meydaninda bir subayi din adina girtlakilyabiliyorlar ve binlerce menemenliden hic kimse cikip karsi koymuyor mu ?
yunan isgali sirasinda bu hainler neredeydi ? namuslarini sereflerini koruyan bir ordunun subayina reva gorulen bu mudur ? bu olayi yapanlar kadar destekleyen menemenliler de bu olaydan sorumludur ve cezalarini cekmelidirler. der.

akabinde 150 civari kisi yargilanir iclerinden 37'si idama mahkum edilir ve yaslari ufak olanlar disindakiler halka ibret olsun diye menemen'in ortasinda asilir. asilanlar arasinda sahte mehdiye ip veren eskici dukkani olan adam da vardir.

kaynak;

can dundar'

11-atatürk ‘eğer bir insan halen saltanatı destekliyorsa babam gelse idam ederim’ düşüncesinde olan bir kişilik olduğu için normal karşılanması gereken eylem.

12-bu iddianın doğruluğunu bilemiyorum araştırınca yorumumu ekleyeceğim

13-atatürk’te bir müslüman idi.onu hem bu kadar eleştiren hem de zamanı gelince ‘ abi bak atatürkte şöyle yapmış örnek alın’ diye çığırtan insanlara sadece gülüyorum.

14-şöfor ? hmm bu ülkede parası olan birçok atatürk düşmanı olduğu bilinen bir gerçek.

15-‘yaaa cahil insanlar siz bunu atatürk başlattı diyorsunuz ama o değil ohh canıma deysin eki ki ki.’ diyen arkadaşa sormak istiyorum.madem padişah bu kadar özgürlük yanlısı idi niçin damat ferit denilen kişiliği 2 kez göreve getirdi?niye onun dediklerine karşı çıkmadı? niye atatürkün mücadelesinde yanında yer almadı?kendini kahraman yapmak mı istiyordu?hiç sanmıyorum.bir padişahın halkın gözünde kahraman olmasına gerek yok o daha ana karnında kahraman olur milletin gözünde.

16- silâhımız elimizden alınmış, ordularımız dağıtılmıştı. artık askerî bir direniş düşünülmezdi. o halde ne yapmalıydı? onlar diyorlardı ki “siyaset yapalım”. bunlara göre düşmanlarımızın aralarını açmalıydı. bu maksatla bazılarına tavizler vermeliydik ve karşımızdakileri birbirine düşman etmeliydik. bunun adına “siyaset yapmak” diyorlardı.işte böyle beyinden düşünme yetisi kalmamış siyasetçileri ve padişahı ülkeden atarak en iyisini yapmış liderdir.

17-islam’ın kaldırılması??? ee yuh artık.her boku siyonizme bağlıyarak gerçeklere gözlerini kapayan insanlara birkaç sözüm var.laiklik kelimesini sadece din ve vdevlet işlerinin birbirinden ayırmak olarak bilen toplumun bir çocuğu olarak laikliğin kelime anlamını açıklamaktan onur duyarım.laikliğin etimolojik olarak açıklaması rahip sınıfına mensup olmayan kimse veya halka ilişkin, halktan demektir.fakat laikliğin temelinde önemli olan 2 şey vardır.bunlardan biri vicdan hurriyeti diğeri ise ibadet hurriyetidir.burda islam’a karşı hangi madde vardır ? kamusal alanlarda ibadet edemiyorsanız çokda sikimizde olduğunu söyleyemiceğim.

18-ya lan neyse ben sana bir şey demiyorum.atatürk’ü aradım senden çok özür diliyormuş cübbeyle sarıkla gezemediğin için.o devrimi yaptığım güne lanet olsun diyor *

19-atatürk'ün nüfus kütüğünü gaziantep'e aldırmasının nedeni ise selanik'in misak-ı milli sınırları içerisinde olmaması ve atatürk'ün buradan aday olamamasıdır.

neyse sevgili laf-macun * okurları yazımı okuduysanız ne mutlu bana,zahmet edip okumadıysanız da sağolun.

son olarak yazımı oldukça güzel bir deyişle bitiriyorum .

’büyük dinimiz çalışmayan insanlıkla hiç ilgisi bulunmadığını bildiriyor.bazı insanlar çağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar.asıl küfür onların zannıdır.bu yanlış tefsiri yapanların maksadı islâmların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir?her sarıklıyı hoca sanmayın,hoca olmak sarıkla değil diğmaladır.’ mustafa kemal atatürk

   rotting jihad   24.07.2007 19:56 ~ 27.07.2007 02:38
   #567964
12.

ali şükrü bey derim, susarım. anlayan anlar.

   td   09.09.2007 01:00
   #659444
13.

atatürk hakkinda bilmedigimiz hicbir sey olmadigi,atatürk hakkinda bilmedigimiz tek seydir.

   petrucci   09.09.2007 01:18
   #659473
14.

o, yüce bir dağa benzer. ---eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler---. bu dağın azametini kavrayabilmek için, ona çok uzaklardan bakmak gerekir.
claude farrer / fransız edibi

ingiltere önce, cesur ve asil bir düşman, sonra da sadık bir dost olarak tanıdığı büyük adamı selamlamaktadır.
sunday times


atatürk, eskimiş bilimlerle boş yere kafasını yormamış olduğundan daha taze ve cesur düşünen bir önderdir. kendisi için, bugünkü avrupa' nın en güçlü devlet adamıdır diyebileceğimiz atatürk, hiç şüphesiz devlet adamlarının en cesur ve orijinalidir.

herbert sideabotham (yazar)


o büyük insan yalnız türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.
emanullah han, afgan kralıdünya, bu savaş ve barış kahramanı büyük adamın ölümü ile yoksul düşmüştür.
pester lioyd gazetesiişte atatürk hakkında söylenmiş birkaç söz.tüm dünya atatürk'ü eşsiz bir kahraman olarak gösterirken; ülkemizde atatürkle alıp vermediği olan şeref yoksunu insanlar hala onu karalamaktadır.hem de çok aciz ve komik şekilde.


bu ülkenin yobazları atatürk'ün kendilerinden daha çok vatanını seven, milletini seven, dinini seven biri olduğunu bilmelilerdir.bundan ötesini konuşmak traktörlere kalır. orda da devreye it ürür kervan yürür atasözü uygun düşer...

   kontrolaltdeleyt   09.09.2007 12:33
   #659771
15.

atatürk'ün herkesin bilmediği farklı bir yönüdür.
atatürk´ün gördüğü son rüya :
26 eylül 1938 tarihinde atatürk, rahatsızlığı ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmıştı.prof.dr.afet ınan,olayı şöyle anlatıyor :
"o geceyi rahatsız geçirdi,ilk hafif komayı o zaman atlatmıştı.ertesi sabahki açıklamasında" :
"demek ölüm böyle olacak" diyerek "uzun bir rüya gördüğünü" söyledi ve "salih´e söyle ,ikimizde bir kuyuya düştük,fakat o kurtuldu" dedi.
atatürk´ün,burada "kuyuya düşme" sembolü ile gördüğü rüya vizyonu,kendisininde söylediği gibi ölümün habercisiydi.
salih bozok´un kuyudan kurtulması ise bilindiği gibi,atatürk´ün vefat ettiği gün ,buna çok üzülen salih bozok´un da intihar etmesi ve sonunda onun kurtarılmasını simgeliyordu.
ışte bu atatürk´ün son rüyası idi...

   lavinia   09.09.2007 13:46 ~ 13:48
   #659852
16.

hala onun yaptığı büyük şeyleri göremeyecek kadar kör olan ve basit hesaplarla kirletme politikası izleyen küflü beyinlerin anlayamayacağı türden ulu önderimizin yaşamış ve yapmış olduğu olaylardır.

   lavinia   09.09.2007 13:53
   #659866
17.

http://www.kisaca.net/radikal_ataturk_islam

   zyucel   09.09.2007 14:06
   #659880
18.

ulu önder mustafa kemal atatürk sirozdan değil sıtmadan dolayı vucudunu saran bağırsak zarı iltahabından vefaat etmiştir.2007 yılında olmamıza karşın halen doktor raporları gün yüzüne çıkartılamamıştır.kim bilir belki bağzılarının korkusu vardır bu durumdan.doktorları arasında yahudi kökenli ve ingiliz asıllı yabancı kişiler vardır.hatta ulu önder 'beni türk doktorlarına emanet edin' sözünü belki bu niyetle söylemiştir.günümüz doktorlarının en büyük iddiası ise suriyeden trenle anadoluya geçmekte olan atatürk'ün rahatsız olduğu daha sonra gelen yabancı doktorların ustunden yıllar gecen hastalığa kasıtlı olarak farklı teshıs koyarak hatalı ilaçlarla hastalığı hızlandırmış olmasıdır.aynı zamanda ne gariptirki baş yaveri atatürk'ün tüm anıları yazdıgı defterlerini kaybetmiştir.kendisi intihar etti denmektedir lakin bu günlerde öldürüldüğü neredeyse kanıtlanmış gibidir.baş fotoğrafcısının evi ulu önderin vefaat ettiği gün yanmış tüm arşivler ortadan kalkmıştır.ne tesadüf öyle değilmi.bizde bu nedenle böyle büyük bir kişinin video bantlarını bile yabancı ülkelerden lütfenle almaktayız.işte size bilinmeyenler.

   darak11   09.09.2007 17:10
   #660118
19.

ilknur güntürkün kalıpçı'dan dinlenildiği zaman ayrı bir tat veren bilgilerdir.

   waboose   09.09.2007 17:20
   #660133
20.

1."ata" lafını sevmezdi
"atatürk" hitabını ilk kez donemin türk dil kurumu başkanı bir
konuşmasında kullanmış, mustafa kemal de çok beğenerek soyadı olarak
almıştı.kendisine "ata" diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

2.en sevdiği yemek
manastır askeri lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı
boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. tatlıya
düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih
ederdi.

3.en büyük hayali dünya turuna çıkmaktı
ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp türk dili ve tarihi üzerindeki
çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

4.başucu kitabı "çalıkuşu"ydu
binlerce kitabi vardı. ama bunların arasında bir tanesini hayatı
boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. reşat nuri
güntekin'in ünlü "çalıkuşu" romanını hep yanında taşır, her gün rast
gele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu.

5.kabul salonundakı at yavrusu
atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. "fox" adını verdiği köpeği,
gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. hayvanlara düşkünlüğü o
dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş
bir tayla annesinin cankaya kosku kabul salonuna getirilmesini bile
emretmişti.

6.tam bir salon adamı
en sevdiği dans valsti. müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.kla...
bati müziği dışında anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

7.gömleklerinin tümü beyazdı
gömleklerinin hepsi beyazdı. bu gömlekler ilk yıllarda isviçre`de
özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük
edebilmek için beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

8.dolabında laciıverte yer yoktu
takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. lacivert takım
giymeyi sevmezdi.

9.ölçüleri
boyu 1.74 idi. hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu
hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46'ya kadar düşmüştü. 43 numara
siyah rugan ayakkabı giyerdi.

10.rumeli şivesi
özenli ve temiz bir türkçe konuşurdu. ancak bazı kelimeleri rumeli
şivesiyle telaffuz ederdi.

11.hazin bir hikaye
hayatında bir donem çok önemli yer tutan mustafa kemal`in
evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren fikriye
hanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

12.cumhurbaşkanlığından ...ılıyordu.
hayatinin çoğunu geçirdiği savaş cephelerinden sonra cumhurbaşkanı
olarak geçirdiği yıllar ona bir tecrit yaşantısı gibi geliyor, çok
sevdiği halkından ve sade bir vatandaş yaşamından uzaklaştığını
düşünüyordu.

13.papa`nın temsilcisine elbise
kıyafet kanunu çerçevesinde tüm din adamlarının dini kıyafetleriyle
sokağa çıkmaları yasaklanınca, monsenyör roncalli`ye kendi terzisi
kemal milaslı eliyle bir koleksiyon hazırlattı.

14.kendisi tıraş olmazdı
sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.yataktan kalkar kalkmaz
odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesini
sigarasını içerdi. bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

15.düzen takıntısı vardı
evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran
eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

16.hoşgörülü lider
köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tutunu içmeye çalışırken eli
yanmış, "alin bunu kendi içsin" diyerek atatürk`e küfretmişti.
mahkemeye çıkarılacaktı. atatürk olayı dinledikten sonra "onu
mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin edin" dedi.

17.sigara pazarlığı
hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden dr.fissinger günde
kaç paket sigara içtiğini sormuş, atatürk "sekiz" demişti. doktor
bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek
cevap vermişti: "ben zaten bir paket içiyorum. bundan sonra bunu
sizin izninizle yapacağım".

18."bu nasıl halkçılık?"
bir sabah milletvekilleri ile trene binmişti. kondüktörün
milletvekillerinden bilet parası almamasına sasırmış nedenini
sormuştu.trenin milletvekillerine bedava olduğunu öğrenince epey
sinirlenmiş, "ne de güzel halkçılık ama" demişti.

19."laiklik adam olmaktır!"
ilk mecliste bir oturum sırasında üyelerden biri laikliğin ne manaya
geldiğini anlamadığını söyleyince gazi çok sinirlenmiş ve elini
kürsüye vurarak bir din bilgini olan üyeye cevap vermişti: "adam
olmak demektir hocam, adam olmak!"

20.kurbanları bağışlardı
gittiği yurt gezilerinde kendisi için kurban edilen hayvanlara
bakamaz böyle durumlarda sırtını döner yada kesilmelerini engellerdi.

21.yabancı dile merakı
askeri lisede öğrenmeye başladığı fransızca'yı sonraki yıllarda
geliştirdi. zengin bir kelime bilgisi vardı. konuşurken araya
fransızca sözcükler de eklerdi.

22.fasulyesine poker
kumardan hoşlanmaz ama arkadaşlarıyla fasulyesine poker oynardı. oyun
sonunda kazandıklarını iade ederdi.

23.kan görmeye dayanamazdı
cephelerde düşmanla göğüs göğüse savaşmış biri olarak en ilginç
özelliği savaş meydanları dışında kan görünce fenalaşmasıydı.

24.kulakları duyan tek kişi
fransız tarihçisi herriot ankara`ya geldiğinde gazi`nin kulaklarının
duyuyor olmasına sasırmış anılarında bunu esprili bir dille
anlatmıştı: "t.c`de bir tane kulakları duyan kişi var onu da
cumhurbaşkanı yapmışlar".

25.bir ricası baş tacıdır
bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına
rastlamış, "hafız hanim benim hatırım için başındaki örtüyü acar
mısın?" diye sormuştu. kadın bas örtüsünü açarak, atatürk`ün önünde
eğildi ve ellerini öptü.

26.bilardo ve yüzme
sportmen kişiliği vardı. her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo
oynardı.

27.en başarılı ders
eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. pozitif
bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.

28.yagcılara gecıt yok
yağcılara çok kızardı bir aksam sofrasında kendisine gereksiz şekilde
iltifat eden abdülhak hamit`e müdahale etti.

29.son yılbası gecesı
1937`yi 1938`e bağlayan son yılbaşı gecesini dışişleri bakanı tevfik
rüştü aras ile bas basa geçirmişti. o gece dolabındaki bazı
elbiseleri bakana hediye etmişti.

30.köşkteki güvercinlik
kuşları çok severdi. çankaya köşkü`nde özel bir bakıcının ilgilendiği
güvercinliği vardı.

   ki1lee   09.09.2007 17:32
   #660140

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır