ataturk un turk milleti hakkindaki sozleri

1.

çerçeveletilip duvara asılası, arada mürekkebi şifa niyetine içilesi sözler.
ama hepsi içinde benim favorim şu;
"birgün, ressamlar türk’ün simasini kaybederlerse, yildirimi alsinlar, yapiversinler."
yahu türk bundan daha iyi anlatılabilir miydi efendiler? fransızlar olsa kolay, alayı dallama. almanları gördükçe de düdük aklıma geliyor mesela. yerlerine düdük çizsen olur. hepsi düdük gibi adamlar. çinliler dersen karınca gibi. bir tek ruslar’da derin derin iç çekiyorum. ne bileyim, kızları fena değil aslında. yıldırım değil tabi. yıldırım türk’e has. yıldırım diyorum yahu, boru mu? sen yıldırım gibi rus gördün mü hayatında? olmaz, olamaz. yıldırım türk’tür, türk kalacak!

diğer sözlerin de hepsi birbirinden şahane.


"türkiye türklerindir."
bak, bu da süper mesela. eğer bu söz olmasaydı türkiye kimlerindi bilemeyecektik. ki atatürk olmasaydı piç olurduk zaten. iyi ki var, iyi ki bu sözü söylemiş.

"dünya yüzünde, türkten daha büyük,ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlik tarihinde görülmemistir."
yabancı hayranlarının suratına tokat gibi inecek bir söz daha! ulan, bakın burda dünyanın en eski, en temiz milleti duruyor ama siz vatan hainleri, liboşlar hala yok şu birliği, yok bu birliği peşindesiniz. utanın be utanın!
ayrıca geçen bi yerde okudum, çinde 20 bin yıllık pramitler bulunmuş. ordaki pramitleri yapan türkler mısırdakileri de yapmış olabilirler. hatta inkaların, mayaların da piramitleri var biliyorsunuz. ki inkalar, mayalar ve elvis presley’in türk olduğunu zaten biliyoruz. abraham lincoln’un da dedesi türkmüş. lincoln’un galatasaray’a gelme sebebi de oymuş.

"hayattaki yegane üstünlügüm, türk dogmaktir!"
son derece doğru bir söz daha. yani mesela kendimi ele alıyorum. aslında türk olmasam son derece tırt bi adamım ben. ama türk’üm. işte film orda kopuyor hacı. türksün ya, bitti.


"türk aleminin en büyük düsmani komünizmdir. her görüldügü yerde ezilmelidir."
atamız her zamanki gibi düşmanı gördüğü an tanırdı. mesela komunizmi görür görmez de türklüğe zarar vereceğini anlamıştır muhakkak. ha tabi lenin’e "yoldaş" diye mektup yazacaktır ama bunlar hep o eşsiz dehanın, yüce şahsiyetin politikada ne kadar zeki olduğunu gösteren delillerdir.
eğer atam yaşasaydı bugün aynı sözü liberalizm için de söylerdi muhakkak. ama ömrü vefa etmedi.

   exnihilo   16.06.2008 20:51 ~ 20:52
   #948190
2.

atatürk ün bursa nutkundan yada atatürk ün gencliğe hitabesinden olmadı nutuk'tan çeşitli paragraflardan istediğimiz adet alıp okuyabileceğimiz kıymetli kelime grupları.düşünceli kelime birleşimleri..

   nenedir   16.06.2008 20:59
   #948202
3.

zeki, çevik ve ahlaklı olduklarını düşündüğüyle ilgili birkaç şey okumuştum.

   ecetemelkuran   16.06.2008 22:16
   #948267
4.

<bkz: ne mutlu türküm diyene>

   bilac   16.06.2008 22:19
   #948268
5.

türk milleti çalışkandır!

-aman ne çalışçam du bi patron öhö ben çok aerkşuu! hastayımm bu gün işe gelemeyeceğim fırk! hanım sen çalış bundan sonra

türk milleti zekidir!

-sen bana dün "sen iyi bilirsin" dedin ya ne demek istedin? dün hep bunu düşündüm, söylesene , amann söyleme benim seviyemde değilsin zaten!

türk milletinin karakteri yüksekdir!

-şu en yakın arkadaşımız olan hasanın karısnda ne göt var değil mi?

paşam keşke genelleme yapmasaydık. anlıyorum ki bunlar temenniymiş, boşa çıkardığımız için üzgünüz.

   okkes   14.08.2008 18:46
   #1004409
6.

ayrıca;


"türk milletinin karakteri yüksektir. türk milleti çalışkandır. türk milleti zekidir... türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir… türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır..."

"türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır."

"türk’ün haysiyeti, onuru ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür."

"türk milleti güzel her şeyi her medeni şeyi, her yüksek şeyi sever, takdir eder. fakat muhakkaktır ki, her şeyin üstünde taktir ettiği bir şey varsa o da kahramanlıktır."

"bizim milletimiz, vatanı için, hürriyeti ve egemenliği için fedakar bir halktır."

"türk esirlik kabul etmeyen bir millettir."

"bizim başka milletlerden hiç bir eksiğimiz yok. cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, yüksek amaçlar uğrunda ölmesini biliriz."

"büyük şeyleri büyük milletler yapar."

"türk milletinin son yıllarda gösterdiği harikaların yaptığı siyasi ve sosyal inkılapların gerçek sahibi kendisidir. milletimizde bu kabiliyet ve tekamül var olmasaydı, onu yaratmaya hiçbir kuvvet ve kudret yeterli olamazdı."

"bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna canını vermeye razı olmasaydı ben hiç birşey yapamazdım."

"giriştiğimiz büyük işlerde, milletimizin yüksek kabiliyet ve yüksek sağduyusu başlıca rehberimiz ve başarı kaynağımız olmuştur."

"türk kuvvet ve zekasının yenmediği ve yenemeyeceği güçlük yoktur."

"bizim milletimiz derin bir maziye maliktir... türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

"benim hayatta yegane fahrim, servetim türklükten başka bir şey değildir."

"bu memleket tarihte türk’tü, halde türk’tür ve ebediyen türk olarak yaşayacaktır."

"türklük esastır. bu mevcudiyeti tarih içinde araştırmak, birbirini izleyen bir tarih zinciri içinde tesbit edilecek türk medeniyeti ile övünmek yerinde olur. fakat, bu övünmeye layik olmak için bugün çalışmak lazımdır."

"gerektiğinde vatan için bir tek fert gibi yekpare azim ve karar ile çalışmasını bilen bir millet elbette büyük bir gelecege layık ve aday olan bir millettir."

"bir milletin başarısı, mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşmasıyla mümkündür. bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin güç birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir. eğer aynı başarı ve zaferleri gelecekte de tekrarlamak istiyorsak, ayni esasa dayanalım ve aynı şekilde yürüyelim."

"eskiden dinler, bilimler, sanatlar, bütün bilgelikler ve şiirler, bir merkezden ışığın dağılması gibi doğudan batının karanlık bölgelerine doğru yayılırdı."

"bizim halkımız, menfaatleri birbirinden ayrılır sınıflar halinde değil tam aksine varlıkları ve çalışmalarının sonuçları birbirine gerekli olan sınıflardan ibarettir. bu dakikada dinleyicilerim çiftçilerdir, sanatkarlardır, tüccarlardır, ve isçilerdir. bunların hangisi diğerinin muarizi olabilir?"

"çiftçinin sanatkara, sanatkarın çiftçiye ve çiftçinin tüccara ve bunların hepsinin birbirlerine ve işçiye muhtaç olduğunu kim inkar edebilir?"

"bugün vardığımız barışın ebedi barış olacağına inanmak safilik olur. bu o kadar önemli bir gerçektir ki, ondan bir an bile gaflet, milletin hayatını tehlikeye sokar. şüphesiz, hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gösterildikçe, mukabil saygıda asla kusur etmeyeceğiz. fakat, ne çare ki, zayıf olanların hukukuna saygının noksan olduğunu veya hiç saygı gösterilmediğini çok acı tecrübelerle öğrendik. onun için her türlü ihtimallerin gerektireceği hazırlıkları yapmakta, asla gecikmeyeceğiz."

"biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği yapan bütün milletlere saygı duyar ve riayet ederiz."

"türk milleti insanlık aleminin samimi bir ailesidir."

"milletler gam ve keder bilmemelidir. vaktiyle kitaplar karıştırdım. "dünyadaki geçici ömür esnasında neşe ve saadete yer bulunamaz" diyorlardı. başka kitaplar okudum. diyorlar ki "bari yaşadığımız müddetçe şen olalım". ben kendi karakterim itibariyle ikinci hayat görüşünü tercih ediyorum..."

"esas kıymeti kendine veren ve mensup olduğu millet ve memleketi ancak şahsiyeti ile ayakta gören adamlar milletlerinin mutluluğuna hizmet etmiş sayılmazlar. kendisi gidince ilerleme ve hareket durur zannetmek bir gaflettir."

"bir millet kendi kuvvetine dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz."

"dünyada hiç bir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte, anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez."

"artık bugün demokrasi fikri daimi yükselen bir denizi andırmaktadır. 20.yüzyıl, birçok müstebit hükümetlerin bu denizde boğulduğunu görmüştür."

"türkiye cumhuriyetinin temeli, kahramanlığı ve türk kültürüdür."

"türk milleti yeni bir iman ve kesin bir milli azim ile yeni bir devlet kurmuştur bu devletin dayandığı esaslar "tam bağımsızlık" ve "kayıtsız şartsız milli egemenlik"ten ibarettir.yeni türkiye devletinin yapısının ruhu milli egemenliktir. milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir..."

"komünizm bu yurdun en büyük düşmanıdır. görüldüğü yerde ezilmelidir."

"türk miletine doğru ve güzeli veriniz, anlatınız, muhakkak kucaklar."

"biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız."

"ilerlemek yolunda vuku bulacam her mühim teşebüssün, kendine göre mühim mahzurları vardır. bu mahzurların asgari hadde indirilmesi için tedbirde ve teşebbüslerde kusur etmemek lazımdır."

   okkes   14.08.2008 18:48
   #1004413
7.

"ingiliz kralı vııı. edward istanbul’a atatük’ü ziyarete geldigi zaman,
atatürk kendisine bir akşam ziyafeti vermiştir. sofraya hep türk
garsonlar hizmet etmekte idi. bunlardan bir tanesi heyecanlanarak,
elindeki büyük bir tabakla birdenbire yere yuvarlandı. yemekler de
halılara dağıldı. misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. atatürk ise kral’a dönüp:
- "bu millete her şeyi ögrettim, fakat uşaklığı öğretemedim!"
dedi.

   kitap okurken uyuyakalan inek   14.08.2008 21:55 ~ 21:56
   #1004703
8.

beni türk hekimlerine emanet edin!

atam... çok şey değişti. eskiden ağzına tükürse doktor, iyileşirmiş hasta şimdi bir antibiyotikli iğne için hastaneye giden kolunu bırakıp çıkıyor, bir tahlil için 5 tüp kan alınıyor. aynı hekimden mi bahsediyoruz acaba? karıştırmayalım.

   anathema   15.08.2008 15:22
   #1005968
9.

ne mutlu türk olana değil ne mtlu türküm diyene demiştir.iyi harmanlamak gerekir.

   pandick   15.08.2008 15:26
   #1005971
10.

"atatürk, din, laiklik, kemalizm" konularında mide bulandırıcı bir kalıp var. "o devrin şartları öyle gerektiriyordu çünkü."
hayır, öyle gerektirmiyordu oysa. milliyetçilik denen kavramla imparatorluk çocukları zaten halk nezdinde hiç tanışmamışken "ittihatçı"ların zorlamasıyla milliyetçilik bir devlet ideolojine dönüştü. ki o ittihatçıların ilk icraatı da zaten bir cihan imparatorluğunu leylek yuvası kadar bir devlete dönüştürmek oldu. (o çok övündüğümüz misak-ı milli osmanlı'ya göre leylek yuvası kadardır canlarım, açın haritayı bi bakın isterseniz)

hakeza "devrin şartları öyle gerektiriyordu" argümanını bir an için doğru kabul etsek bile hala daha aynı argümana sığınarak "türkiye türklerindir" demenin mantığını izah edebilir misiniz bana? "ne mutlu türküm diyene" hangi dostluk bağlarını pekiştiriyor açıklayabilir misiniz? bana anadoludan kovulan azınlıkların, vergilere bağlanan istanbul'lu gayrı müslimlerin resmini çizebilir misin abidin?

savaşın kazanılmasını da bu "gaz" sözlere bağlayan tarih cahillerinin atatürk'ün türk milleti ve türkiye hakkındaki sözlerinin tarihlerine bir kez daha bakması gerekiyor esasında. bu sözler savaş öncesinde veya esnasında değil, savaşın sonrasında kurulan devlet içinde söylenmiştir. ilkokuldaki "hain padişah istanbul'dan kovuldu, yerine genç türkiye cumhuriyeti kuruldu" cümlesinin ötesinde biraz olsun araştırma, inceleme, değerlendirme çabasına girmiş olsaydınız; henüz olmayan "türk" varlığının zorlamayla yaratılmaya çalışıldığını da öğrenirdiniz. ittihatçılara kadar kullanılmayan "türk" kelimesinin son 200 yılın icadı olduğunu da, esasında "türk" kavramının bilinçli bir devlet politikası eseri olarak "kimlik" yapıldığını da öğrenirdiniz. genç cumhuriyet; vahim sonuçlar doğuran bir cihan harbi sonrası kadrosuzluk nedeniyle yine ittihatçılara emanet bir şekilde ve yine aynı faşizan parti programlarıyla yönetildiğini anlayabilmeniz için kafanızı emre kongar'ın "tarihimizle yüzleşmek" kitabından başka kitaplara çevirmeniz gerekiyor canlarım.

bir de "ben kalkarım, onlar otursun diyenler" sınıfı varmış, tüm bu sözleri eleştirenler de o sınıfa giriyormuş. beni olayları düz mantıkla değerlendirmekle eleştirenlerin bu anakronizmi karşısında nutkum tutuldu açıkçası.

hepsini geçiyorum bir kalemde. tarihi değiştirme şansımız yok zira ama kim bana "birgün, ressamlar türk’ün simasini kaybederlerse, yildirimi alsinlar, yapiversinler" sözünü açıklayabilirse 40 yıl kölesi olurum.

pls, tşk, öptüm bye.

   exnihilo   15.08.2008 15:27
   #1005973
11.

<bkz: 5 kuruşluk aklıyla atatürk ü eleştirmeye kalkmak>
<bkz: oha diyorum>
<bkz: hatta çüş>

   pandick   15.08.2008 15:28
   #1005974
12.

atatürk ve atatürk'ün sözlerine yönelik eleştirileri "5 kuruşluk akılla atatürk'ü eleştirmek" olarak geçiştiren yazarcanlar esasında istemeseler de benim tam da işaret ettiğim şeyi ıspatlama şansı veriyorlar bir yandan. zira zaten burada anlatılmaya çalışılan şey; "kemalist algı"nın atatürk'ü "eleştirilemez, sözlerinin aksi düşünülemez, düşünülmesi teklif dahi edilemez" noktasına koyduğu, dolayısıyla eleştirildiği zaman kendi algı kapıları yeterince açık olmadığı için resmin bütününe bakmaları mümkün olmadığından sadece "oha" diyebilecekleridir. bu "oha" tepkisi, "5 kuruşluk akıl" ithamı bir itirafı da içinde barındırıyor. "kemalizm" olgusunu eleştirebilmek için sizin bir yeterlilik sınavına girmeniz ve onu başarıyla geçmeniz bekleniyor. ne yazık ki bu sınavı yapanlar da "kemalist" olduklarından sizin geçebilmeniz mümkün değil. yani elinde birer atatürk resmiyle sıralanmış gandalf'lar "you shall not pass!" diye salt aklın tüm yollarını kesmişse insanlara artık anlatmanız gereken bir şey yoktur.
biat etmeniz bekleniyor. zira tüm şark gibi türkiye cumhuriyeti de bu "biat" kültürünün bir parçası. dün tanrılara ve peygamberlerine biat ederken bugün de "tanrısal ışığıyla aramızda dolaşan yarı tanrı"lara biat edip onları biricik önderimiz kabul etmemiz gerekiyor. bir "önder"in askeri olmak, bir bütünün parçası olmak nedense tüm şarklıların hayata tutunabilmelerinin tek yolu. "birey" olabilmeyi öğrenemediğimiz için hayatımızı yarıtanrılara adamaktan başka bir şey yapamıyoruz. yani "dinci" olsanız da, "kemalist" olsanız da esasında siz sadece tarih sahnesinde çoktan ununu elemiş, eleğini asmış "şarklı" kafasından başka hiç bir şey değilsiniz. o kafa değişmedikçe olmanıza da imkan yok.

tanım: eleştirilmesi bazılarının aklını bir hayli karıştıran sözler.

   exnihilo   15.08.2008 17:59
   #1006099
13.

<bkz: dostum yıldırım demişsin ama bu türk>
kardeşim övülmeyi haketmiyoruz bunu anladım.

   unreal   15.08.2008 18:04 ~ 18:19
   #1006102
14.

<bkz: türkiye türklerindir>
ırak da ıraklıların demi şu anda. üstünde ıraklıların sözü geçiyor.

   unreal   15.08.2008 18:20
   #1006112
 
reklamı kapat

yazdır