ateist askerin sehit olmasi

1.

kadın programlarından ve makas aldırmaktan arta kalan vakti olursa, zekeriya beyaz hocamızın, açıklık getirmesi gerektiğini dü$ündüğüm konu.

şehit : allah yolunda öldürülen müslümana şehit denir.

şehitlik : şehitlik, allah katında yüksek bir rütbedir.

ateizm : dinsel öğretiyi kabul etmeyen felsefi görüştür.

ateist : ateizm yanlısı, tanrı tanımayan.


kuran ı kerim’de şehitler hakkında şöyle buyurulur: (bakara, 154) “allah yolunda öldürülenlere (şehitlere) ölüler demeyin. bilakis onlar diridirler. lakin siz onu anlayamazsınız.”

şehit olan kişi, isyankar ya da günahkâr olursa söyle buyrulmuştur.

allah (c.c.) : “şüphesiz iyilikler, kötülükleri yok eder.” (hud, 44)

hz. peygamber, bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur: “kötülüğün ardından bir iyilik işle ki onu silsin. doğum neticesinde ölen de şehittir. hatta zinadan meydana gelme bir çocuğu doğurma esnasında ölen kadın da şehittir. fakat böyle bir hamile kadın karnındaki çocuğu düşürmeye çalışırken ölünce şehit olmaz.”

udud savaşında bir asker gelip sordu; “ya rasulallah! hemen harp edeyim de sonra müslüman mı olayım?”

rasulullah (s.a.v.): “müslüman ol, sonra harp et.” buyurdu. o da hemen müslüman oldu, sonra vuruştu. nihayet şehit edildi. bunun üzerine rasulullah; “az işledi, fakat çok kazandı.” buyurdu. (buhari, 8/277)

kafirler hangi şartlarda olursa olsun onlar asla şehit olamazlar. zira kafirin bütün amelleri seraba benzer. beklentileri olmasına binaen umduklarını bulamazlar.

görüldüğü üzere; ateist bir asker, cenk esnasında ölürse malesef şehitlik kavramından faydalanamıyor.

şahsi fikrim; düşünün ki, inançsız dahi olsa, ülkesini, ailesini ve insanlarını savunmak için harp eden bir bireyin öldüğü takdirde bu mertebeden faydalanması gerekir. eğer bu mantığa göre düşünürsek, " iman etmek " insanlara dikte edilmeye çalışılan bir kavram olup çıkar. islamiyet müsamaha dini ise eger, ya da islamiyette zorlama yoksa, yukarıda bahsettiğimiz konu ile ilgili küçük bir çelişki var gibi (!)

"""" udud savaşında bir asker gelip sordu; “ya rasulallah! hemen harp edeyim de sonra müslüman mı olayım?” rasulullah (s.a.v.): “müslüman ol, sonra harp et.” buyurdu """"

şimdi adam kapmış kılıcı savaşmaya gelmiş, savaşma sebebi karı kız olmadığı aşikar. buna rağmen önce kelime i sahadet getir sonra savaş denilmiş.

seçme sansı adı altında bir dikte, dayatma ve zorlama, ki zorlama burada yokmuş gibi dursa da, bence, dolaylı yoldan olsa dahi bir zike zike durumları söz konusu.

ya müslüman olup şehit olacaksın ya da müslüman olmayıp necati (!) aynı amaç uğrına kan dökülüyorsa eğer, neden böyle çifte standart yapılır anlam vermem mümkün değil.

   ederleziavela   06.11.2007 16:14 ~ 16:56
   #710328
2.

ateist olan kişi allah yolunda savaşmayacağına göre baştan yanlış olan bir cümle.ayrıca şehitlik tartışmalarına girilmesi çok sakıncalı olur eğer ki bu tartışmalara girilirse kutsal kitapta yazıldığı gibi sadece allah yolunda cihad edenlerin şehit olacağı ortaya çıkar ve bugüne kadar şehit zannedilenler için dumura uğranılır o yüzden bu işlerden bilmeden yazmaktan uzak durulması gerektiğini gösteren cümle.

   hadigari   06.11.2007 16:19
   #710338
3.

<bkz: şehit olmak isteyip beleşten cennete gitme hayalleri>

   admine   06.11.2007 16:27
   #710349
4.

yanılmıyorsam* şehit dinle alakası olmayan bir arapça sözcük. şahit ile aynı anlamda. olaya tanılık eden manasında.

o zaman bir sorun yok zaten. bir de şöyle bir şeyler var:

- yerliler daha fazla ilerlemek istemiyor sahip.
+ neden?
- yaşamak istiyorlar sanırım?
+ e o zaman şöyle sağlam bir rüşvet versek? cennetten triplex belki? savaşırken ölen en yüce duygunun insanıdır diye söyleyelim? cennette kızlar teklif ediyormuş diyelim?
- baba büyüksün.

   blue in deeper green   06.11.2007 16:28 ~ 16:33
   #710351
5.

#710338

o vakit söyle bir tespit daha çıkartabiliriz.

şehit olan tüm türk askerleri allah yolunda şehit olmuştur. efendim insanlar askere giderken allah aşkı bir yana, vatan aşkı ile de yanıp tutuşuyorlar. mevcut askerliğin amacı, islamiyeti yaymak değil, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaktır.

doğal olarak, askere gidip şehit olan her türk evladının asli görevi türkiyeyi savunmaktır. peki bu hakkın rahmetine kavuşan arkadaşlarımızdan bazılarının inançsız olduğunu düşünün, hangi statude yer alacaklar ?

eksi veren arkadaşlarım, lütfen şehit, din, iman gibi konularda yapılan söyleşilere direkt eksi oy vermek yerine, yazılanı idrak etmeye çalışın.

öyle hassas bir dönemdeyiz, irdelemeyin bu konuyu, zaten iki iki dörttür mantığı sanırım neolitik çağ'da kaldı.

   ederleziavela   06.11.2007 16:41 ~ 16:57
   #710393
 
reklamı kapat

yazdır