atreides

1.

bir dune hanedanı, milleti.
dune 2000'de favori ırkımdı.

   nicholai alexandrovic hel   28.09.2010 14:53
   #2186257
2.

frank herbert'ın dune serisinde yarattığı hanedan. kökleri yunanlara dayanır. aşağıda yazılanlar, birçok insan için hiçbir anlam ifade etmeyen kelimelerdir. yazarın yüzlerce sayfada anlattıklarının kısa ve bolca saçmalanmış bir özetidir.

----- spoiler -----

caladanlı hanedan. dük leto atreides döneminde imparatorluk tarafından (ki o zaman imparatorluk corrino hanedanının elindeydi) arrakis* gezegenine yollandılar ve bir komplo sonucunda neredeyse hepsi katledildiler. alia atreides'e hamile olan leydi jessica ile oğlu paul atreides sağ kalabildi. güçlü bir halk olan fremenler tarafından korundular -kendilerinden biraz şüphe edilmesine karşın- ve fremenler ilerleyen dönemlerde müeddib adını verdikleri paul'ün birleştirici gücü sayesinde harkonnen zulmü altındaki gezegenlerini bağımsız kıldılar.

atreidesler, müeddib'in döneminde harkonnenlerin elinden arrakis'i, corrinoların elindense imparatorluk tahtını aldılar. müeddib, bir fremen kızı olan chani ile evlendi* ve daha sonraki yıllarda radyoaktif bir kaza sonucu gözlerini yitirdi. chani bu dönemde ikizlere* gebeydi ve doğumda hayatını kaybetti. müeddib ise annesiz kalan çocuklarını babasız bırakarak ortadan kayboldu.

müeddib'in ortadan kaybolduğu, ölü sanıldığı dönemde imparatorluğun başında paul'ün kız kardeşi alia atreides vardı. paul'ün döneminde ortaya çıkan ve alia'nın döneminde etkisini iyice kuvvetlendiren "müeddib dini", iktidarı sürdürebilmek için kullanılan bir araç haline getirildi. alia, zihninde taşıdığı kötülüklerden dolayı birçok şeyin yozlaşmasına, çürümesine neden oldu. bu da atreideslere karşı bir düşmanlığı doğurdu.

daha sonraki dönemde, bir dizi ilginç olayın sonucunda insanüstü güçler kazanmış bulunan müeddib'in oğlu ii. leto atreides, 4000 yıl boyunca imparatorluğu yönetti; ki kendisi tarihe tanrı-imparator olarak geçmiştir. çocuk sahibi olamazdı -çünkü vücudu başka bir canlıyla ortak yaşam kurmuştu- bu nedenle sonraki atreidesler, leto'nun kız kardeşi ghanima atreides ile farad'n corrino'nun* soyundan gelir.

----- spoiler -----

   metallicblack   08.11.2010 01:01 ~ 01:07
   #2229913
 
reklamı kapat

yazdır