avrupa birligi

1.

1951 paris antlaşması ve 1957 tarihli roma antlasmasi ile kurulan avrupa ekonomik toplulugu'nun ardindan gunumuze kadar gelen olusum. avrupa birligi ismini 1991 tarihli maastricht antlasmasi ile almistir. uluslararasi bir kurulustur ancak git gide uluslarustu bir kurulus haline gelmeyi planlamaktadir. gerci butunlesmeyi bir ust level'e tasima calismasi olan avrupa anayasasi girisimleri sonucsuz kalmistir fakat yenilen pehlivan gurese doymaz.*.avrupa'da baris ve huzurun yolunun ekonomik birlikten gectigini, ekonomik birligi, siyasi birlik icin onemli adim olarak kabul eden kurulus, gunumuz uluslararasi siyasetinde onemli bir aktor konumundadir.

   kingston   31.03.2006 02:18
   #556
2.

toplumun büyük kesiminin sırf "girsek de elektronik eşyaları ucuza alsak" zihniyeti ile onayladığı ama genelde zarardan öte bişeyi olmayan birlik. buraya girebilmek adına vermediğimiz taviz kalmamıştır.

   ugokhan   28.08.2006 12:14 ~ 27.06.2007 22:40
   #26698
3.

yıl 2050. ab komisyonu başkanı odasında otururken, yardımcısı
içeriye heyecanla girer:
-efendim, türkiye tüm isteklerimizi yerine getirdi. onları ab'ye alacak mıyız?

ab başkanı:
-yok canım, henüz olmaz. git, duyur, tüm türkiye ingilizce
konuşacak, türkçe'yi yasaklıyorum.

-efendim onu 5 sene önce yaptılar. hatırlamıyor
musunuz?

-o zaman söyle, kokoreç yasaklansın.

-aman efendim, onu yemeyi 2005'te bıraktılar.

-ya ne bileyim? kınayı yasaklayın.

-ooooo. beyefendi.onu çoktan
bıraktılar. ab başkanı düşünüp taşınmış ve;

-dağıtın lan avrupa birliği'ni...

   esekherif   18.09.2006 17:22
   #46922
4.

avrupa ülkeleri kendi başlarına hiç bir zaman siyasal,askeri birl güç olarak abd ve rusyanın karşısına çıkamayacaklarını anladıktan sonra güçlerimizi birleştirmek en mantıklısı diyerek kurdukları topluluk.şayet bugunde dunya polıtıkalarında ne kadar etkılı oldugu tartısılır.kendı ıcınde bıle bır bırlık oldugu soylenemez.ornegın ıngıltere amerıkanın kendıne bıctıgı gorevı yerıne getırerek her seferınde ortak ordu gıbı olusumları baltalamıstır.amerıka ve rusya hıc bır zaman guclu bır avrupayı kendılerıne rakıp olarak ıstemedıgı ıcın ıcten ve dıstan bu bırlıgı parmaklarlar.

   giray   21.10.2006 02:52
   #84227
5.

avrupa birliği'nin temelini, ıı. dünya savaşı sonrasında sanayi açısından özellikle önemli iki temel hammadde olan kömür ve çelik sektörünü güçlendirmek ve bunları uluslarüstü bir otorite ile kontrol ederek barışı sürdürmek amacıyla 1951'de kurulan avrupa kömür ve çelik topluluğu oluşturmaktadır. avrupa kömür ve çelik topluluğu, 18 nisan 1951'de belçika, almanya, fransa, hollanda, lüksemburg ve italya arasında imzalanan paris antlaşması ile kurulmuştur. yine bu ülkelerin imzaladığı 25 mart 1957 tarihli roma antlaşması ile bir başka topluluk daha, avrupa atom enerjisi topluluğu (euratom) eklendi ve bu anlaşmayla, aynı tarihte avrupa ekonomik topluluğu (aet) kurulmuş oldu. 1958'de yürürlüğe giren roma antlaşması üye ülkeler arasında önce gümrük birliğini, yani malların gümrük vergisi ödenmeksizin üye ülkeler arasında serbestçe alınıp satılmasını öngörmüştür. bu yapının oluşturulmasının öncüleri fransız planlama teşkilatı başkanı jean monnet ve dışişleri bakanı robert schuman olmuştur. jean monnet ve ekibinin titizlikle hazırlamış olduğu ve robert schuman'ın 9 mayıs 1950'de ilan ettiği metin "schuman bildirgesi" adını alacak ve daha sonraları 9 mayıs, avrupa günü olarak kabul edilecekti.

ancak roma antlaşması'nda nihai hedef sadece ekonomik değil ortak tarım, ulaştırma, rekabet gibi diğer birçok alanda ortak politikalar oluşturulması, ekonomik politikaların yakınlaştırılması, ekonomik ve parasal birlik kurulması, ortak bir dış politika ve güvenlik politikası oluşturulmasıdır. belirtilen bu amaçlara, süreç içerisinde daha sonra imzalanacak olan diğer anlaşmalarla aşamalı olarak ulaşılmaya çalışılmıştır. şu an itibariyle, maastricht antlaşması(1992)(avrupa birliği'ni kuran antlaşma sayılmaktadır), amsterdam antlaşması (1999) ve nice antlaşması (2003) sonrasında avrupa birliği, bazı üyeler dışında parasal birliğe girmiş (eur), ortak dışişleri ve güvenlik politikasını benimsemiş, adalet ve içişlerinde, suça ilişkin konularda polis ve hukuk işbirliğine karar vermiştir.


<bkz: kim okur lan bunu>
<bkz: aglama evlat metin ol>

   soslan   30.10.2006 14:27 ~ 14:32
   #94144
6.

girmek için uğraşlar verdiğimiz topluluk. ne yazıkkı bu yolda cabalayan kişiler yoneticiler halkın bir kısmı tarafından acımasızca eleştiriliyor, sonrada '' ne olucak yaaa girsek '' mantıgıyla sağda solda salakca konuşuyorlar...

   turuncusapkalibagyan   07.01.2007 01:23
   #171579
7.

milleti pekte ilgilendirmese de hükümetin peşinde koştuğu önemli bi meseledir.
avrupa birliğine girmemizi zorlaştıran en güçlü etken ise müslüman bir toplum oluşumuzdur,avrupanın korkusu ise avrupa birliğine girdikten sonra islamiyetin sesini duyuracağı ve avrupa insanının da müslüman olacağı endişesidir.
türk insanı avrupa birliğine girmek için birçok şeyden ödün verdiğimizi zannedebilir ama aslında avrupa bu konuda sömürülmekte ve avrupa'dan birçok yardım alınmaktadır.

   ran   07.01.2007 01:44
   #171650
8.

bu dönem seçmeli derslerimde bulunan ama seçmediğim ders. (daha doğrusu alamadığım ders)

<bkz: kocaeli üniversitesi>

   nuni   20.02.2007 19:14
   #228128
9.

kurumdan nefret eden ingilizler,onları siktir etmek için fırsat bekleyen fransa,tanımadığımız g.kıbrıs , yunanistanın tanımadığı makedonyanın adaylığını kabul etmesiyle birlikten başka her bi boka benzeyen , geleceği olmayan hede.

   swarem   23.02.2007 20:19 ~ 20:20
   #233592
10.

türkçe bilmeyen topluluk.

   okkes   23.02.2007 20:19
   #233595
11.

türkler öcüdür düşüncesinin yogun oldugu birliktir.

   jeremies   23.02.2007 20:23
   #233608
12.

-abi uyan avrupa birliğine girdik
+ne?
-sana mesaj kaygılı laf söyledim
+zikimi ye
-mesaj kaygılı mı?
+yok sade ye!

   okkes   07.03.2007 23:41
   #253546
13.

sakatat düşmanı topluluk.

ağızlarının tadını bilseler burunlarının bokunu yerlerdi

   matarama su ko   08.03.2007 00:03 ~ 00:04
   #253579
14.

adalet ve içişleri

özgür ab vatandaşlarının ab sınırları içinde herhangi bir yerde seyahat etme, çalışma, yaşama hakları garanti altına alınmıştır. bu haktan tam olarak yararlanabilmek için insanların kendi hayatlarına yönlendirmeleri ve iş güvenliklerini sağlamaları gerekmektedir. insanlar uluslararası suça karşı korunmalı ve birlik düzeyinde temel haklarına saygı gösterilmeli ve adaletten eşit faydalanmalıdırlar. bu durum ab’nin güven, adalet ve özgürlük alanı yaratmasının nedenidir.

araştırma ve yenilik

ab dünyanın tüm bilimsel bilgi kapasitesinin neredeyse üçte birini üretir. araştırma ve yenilik, ab halklarının beklediği refah ve yaşam kalitesinin taşınması amacına hizmet eder. ortak programlar ab ülkelerinin çalışmalarını birleştirir. ana araç altıncı çerçeve programıdır. bu program üye ülkeler ve diğer bazı ülkeler ve ab’nin kendi ortak araştırma merkezi’ndeki araştırmalara fon sağlar.

balıkçılık

ab balıkçılık endüstrisi, topluluğun en önemli besin ve istihdam kaynaklarından biridir. bu sebeple balık avlanmasının sınırlandırılması gerekmektedir. ab, balıkçılık sektörüne ve tüketicilere yarar sağlamak amacında olan, ortak bir balıkçılık politikasına sahiptir.

bilgi toplumu

on beş yıl önce varolmayan cep telefonları bugün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. internet kesintisiz, erişilebilir bilgi akışı sağlar.yüksek kapasiteli dijital sistemler gibi hizmetler ve programlar sunularak daha önce ayrı olan yayın ve telekominikasyon dünyası biraraya getirilmektedir. bilgi teknolojisindeki bu devrim evde, işte ve okulda bilgi toplumunu oluşturmaktadır. ab politikaları ve faaliyetleri bu devrimi başlangıcından beri desteklemekte ve yönlendirmektedir.

bölgesel politika

ab dünyanın en zengin bölgelerinden biri olmasına rağmen, bölgelerarası gelir dağılımı ve fırsat eşitsizlikleri bulunmaktadır. gelirleri ab ortalamasının altında olan ve mayıs 2004’te üye olan ülkeler bu farklılığı daha da derinleştirecektir. bölgesel politikalar aracılığıyla kaynaklar zengin bölgelerden fakir bölgelere aktarılır. böylece, hem finansal dayanışma hem de güçlü ekonomik entegrasyon sağlanmış olur.

bütçe

berlin’in charlottenburg semtindeki küçük bir fırın ile slovenya’nın jozef stefan enstitüsü’ndeki dilbilim öğretmenleri ve krakow teknoloji üniversitesi’ndeki araştırma mühendisleri ile lizbon’un tren istasyonunun ortak ne noktası olabilir ki? bunların hepsi ab bütçesinden fon sağlamışlardır. ab’nin yıllık bütçesinin büyük bir kısmı avrupa toplumlarının faydasına kullanılmaktadır. ab bütçesi, çevre temizliği, gıda güvenliği ve kanser araştırmaları gibi alanlara aktarılmaktadır.

çevre

çevrenin korunması günümüz ve gelecek nesillerin yaşam kalitesi için temel şarttır. ancak, zor olan bunu ekonomik büyüme ile paralel olarak uzun dönemde sürdürebilmektir. ab çevre politikası yenilik ve iş fırsatlarını teşvik eden yüksek çevre standartları inancı üzerine oturtulmuştur.

dış ilişkiler

ab’nin ticari, ekonomik ve finansal ağırlığı onu bir dünya gücü yapmaktadır. ab küresel düzeyde pek çok ülke ve bölgeyi kapsayan ikili ve çok taraflı antlaşmalar ağına sahiptir. dünyanın en büyük ticaret hacmine sahip ve dünyanın ikinci en güçlü para birimine sahip olan ab, beş kıtadaki yardım projelerine de ayda bir milyar euro harcamaktadır. ab’nin dış politikada söz sahibi bir konuma gelmesi birliğe önemli küresel sorumluluk yüklemektedir.

dış ticaret

ab dünyanın birinci ticari gücüdür ve dünya ithalat ve ihracat hacminin %20’sini gerçekleştirmektedir. zengin ve fakir ülkelerin karşılıklı çıkarları çerçevesinde, ab, üye ülkeler arasındaki serbest ticareti 50 yıla yakın süredir başarıyla üstlenmiştir.

eğitim, öğretim ve gençlik

başka ülkelerde eğitim, öğretim ve çalışma kültürlerarası anlayışa büyük katkıda bulunmaktadır. her yıl yüz binden fazla avrupa birliği vatandaşı, farklı kültürleri tanıma imkanı sunan ve ab vatandaşı olmanın sağladığı olanaklardan faydalanmayı kolaylaştıran ab kaynaklı sınırötesi programdan yararlanabilmektedir. ab aynı zamanda ulusal eğitim ve öğretim kalitesinin yükselmesini teşvik eder, çünkü bu alanlar iş ve gelişme için çok önemlidir.

enerji

petrol kıtlığı ve enerji kesintileri seyrek meydana gelir ancak bu durum da enerjiye hayatın her alanında ihtiyaç duyulduğunun hatırlatıcısıdır; ulaşım için, konutları kış mevsiminde ısıtmak yaz mevsiminde soğutmak için, fabrikaları, şirketleri, çiftlikleri işletmek için enerjiye ihtiyaç vardır. ancak pek çok enerji kaynağı tükenmiştir. ancak enerji kullanımı kirliliğin kaynaklarından biridir. sürdürülebilir kalkınma petrolün daha az ve akıllıca kullanılması anlamına gelmektedir.

ekonomik ve parasal ilişkiler

sürdürülebilir bir büyüme ve avrupa birliği’nde istihdam yaratabilmek için, üye ülke hükümetleri ekonomilerini sağlıklı ekonomik işletme temellerine dayandırmalıdırlar. başarının anahtarı; yakın siyasi işbirliği, oydaşma ve denk muamele esasına dayanmaktadır. ortak para politikası bu sürecin bir parçasıdır.

genişleme

1 mayıs 2004’te gkry ve malta’yı da kapsayan sekiz merkez ve doğu avrupa ülkesinin birliğe dahil olması, yüzyıllardır süregelen ayrılığın sonunu getiren, tarihi bir başarıdır. yeniden birleşmiş avrupa; dört yüz elli milyon vatandaşına ekonomik yararlar sağlayan tek pazarı ile, daha güçlü, daha demokratik ve daha istikrarlı bir kıta anlamına gelir.

gıda güvenliği

son yıllarda sağlık sektöründe patlak veren gıda sektörüne bağlı krizler tüketicilerin gıda güvenliği üzerindeki güvenini sarsmıştır. bu duruma karşılık ab küresel bir ‘tarladan tabağa’ adlı, vatandaşlarının gıda sektöründeki güvenlerini tekrar kazanmayı amaçlayan bir strateji geliştirmiştir.

işletmeler

başarılı ve modern olmasına rağmen avrupa iş ve sanayi dünyası bu şöhreti muhafaza edemeyebilir. teknolojik gelişmelere ayak uydurmak ve rekabeti sürdürmek kalıcı bir mücadeledir. bu sorunu başarılı bir şekilde karşılayabilmek, sürdürülebilir büyüme ve daha fazla refah için gereklidir. ab’nin girişimcilik politikası yenilikleri, girişimciliği ve hizmetler ve üretimde rekabetçiliği teşvik etmede önemli bir rol oynar.

görsel - işitsel politikalar

günümüzde televizyon bilgi ve eğlencenin temel kaynağıdır. her insan günde ortalama üç saatini, film, spor haberleri ve diğer programları izleyerek geçirir. görsel-işitsel sektör ab’ye bir milyon iş olanağı sağlar. bu sektör büyük ticari çıkarlar ve kültürel çeşitlilik , kamu hizmetleri ve sosyal sorumluluk konularını içerir. birlik ortak çıkarların olduğu yerlerde kural ve rehberler oluştururken, her bir ulusal hükümet kendi görsel-işitsel politikasını yürütür.

gümrük

gümrük birliği, ab’ni oluşturan en temel yapıtaşlarından biridir. bu durum, birlik içersindeki gümrük vergilerini kaldırmış, yerine ithal mallara yönelik tek bir vergi sistemi yürürlüğe koymuştur. üye ülkeler arasında gümrük kontrolleri kaldırılmıştır. gümrük görevlileri artık sadece ab’nin dış sınırlarında bulunmaktadır. bunlar sadece ticaretin devamını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda çevrenin ve kültürel mirasın korunmasını sağlamaktadırlar.

güvenlik ve dış politika

avrupa birliği’nin uluslararası ilişkilerde tek ses olarak hareket etmesi fikri avrupa’nın bütünleşme süreci kadar eskidir. ancak birlik ortak güvenlik ve dış politika konusunda gösterdiği başarıyı, tek pazar ve ortak para birimi konusunda gösterememiştir. komunizmin çöküşünü izleyen jeopolitik değişiklikler ve balkanlar ve ötesinde meydana gelen krizler ab üyelerine tek bir ağızdan konuşma ve hareket etme çabalarını arttırmıştır.

genel sağlık

ülkeler ve kıtalar arasında düzenli olarak seyahat eden insanların olduğu bir dünyada ulusal sınırlar içine giren bulaşıcı hastalıklar engellenemeyerek ab vatandaşlarını tehdit etmektedir. sigara bağımlılığı, yetersiz beslenme veya kirlilikten kaynaklanan hastalıklar tüm ab ülkeleri için endişe konusudur. tek pazarda tıbbi ve kan ürünlerinin güvenliği paylaşılan bir sorumluluktur. sağlık alanı üye ülkelerin öncelikli sorumluluğu olmasına karşın, ab bu konudaki zorlukların etkin çözümünde yönlendirici rol oynayabilir.

iç pazar

10 yıldır avrupa tek pazarını doğal kabul ediyoruz. sınırların kaldırılması ile insanlar, mallar, hizmetler ve sermaye tek ülke içersinde dolaşırcasına avrupa düzeyinde serbestçe hareket etmektedir. ab vatandaşları birlik iç sınırları içinde iş ve zevk için dolaşabilmekte veya tercihlerine göre kendi ülke sınırları içinde kalıp tüm ab ürün çeşitlerinden yararlanabilmektedirler. 1993’te tek pazar ab’nin en büyük başarısı ve en zorlu mücadelesi olmuştur.

insan hakları

insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ab’nin temel değerlerindendir. kuruluş antlaşmasında yer alan bu değerler, temel haklar şartının kabulü ile pekiştirilmiştir. insan haklarına saygı, sadece birliğe katılmak isteyen ülkeler için değil, aynı zamanda birlikle ticari ve diğer antlaşmalara sahip olan ülkeler için de bir önkoşuldur.

insani yardım

her hafta televizyonlarda ve gazetelerin ilk sayfalarında felaket haberleri ve görüntüleri yayınlanmaktadır. ab, doğal ya da insan kaynaklı felaketlerde din, dil, ırk ve politik görüş ayırmaksızın, yardıma muhtaç halka mümkün olan en hızlı şekilde ulaşmayı amaç edinen bir insani yardım ağının merkezidir.

istihdam politikası

avrupa istihdam ve sosyal politikasının sloganı, daha çok ve daha iyi iş olanakları ile fırsat eşitliğidir. ab dünyanın rekabet oranı en yüksek ve en dinamik ekonomisine sahip olma iddiasındadır.
sosyal politika gündemi ekonomi, istihdam ve sosyal politikalar çerçevesinde ele alınır.

kalkınma

ab ve üye ülkelerden gelen sermayenin yaklaşık yarısı fakir ülkelere yardım etmek için kullanılmaktadır ki bu da birliği dünyanın en büyük yardım yapan kuruluşu kılmaktadır. ancak kalkınma politikası yalnızca temiz su ve yol yapımı sağlamayı içermez. birlik ticareti de; pazarını fakir ülkelere açarak ve onları birbileri ile daha çok ticaret yapmaya teşvik ederek, bir kalkınma aracı olarak kullanır.

kültür

dil, edebiyat, plastik sanatlar, görsel sanatlar, el sanatları, mimari, sinema ve radyo yayıncılığı avrupa’nın kültürel çeşitliliğinin tüm dallarıdır. farklı bölge ve ülkeleri temsil etmelerine rağmen hepsi avrupa’nın ortak kültür mirasına aittirler. avrupa birliği’nin önemli iki amacı vardır: bu çeşitliliği korumak ve desteklemektir, aynı zamanda diğerlerine de erişebilir hale getirmeye çalışmakır.

ortak tarım politikası

ortak tarım politikasının amacı çiftçilere makul yaşam standartları sağlamak ve tüketicilere adil fiyat üzerinden kaliteli besin sunmaktır. bu ihtiyaçların karşılanma şekli yıllar içersinde değişmiştir. şimdiki anahtar kelimeler besin güvenliği, kırsal çevrenin korunması ve para için değerdir.

rekabet

etkili rekabet açık piyasa ekonomisi için çok önemlidir. rekabet fiyatları düşürür, kaliteyi arttırır ve tüketicilerin seçeneklerini genişletir. rekabet teknolojik yeniliklere imkan tanır. bunun gerçekleşmesi özel sektör ve hükümetlerde dürüstlük ve adillik çok önemlidir. avrupa komisyonu özel sektör ve hükümetlerin mal ve hizmetlerin adil ticareti hakkındaki avrupa birliği kurallarına uymalarını temin için çok geniş güçlere sahiptir.

tüketiciler

ab içerisindeki her vatandaş birer tüketicidir ve avrupa birliği onların sağlığını koruma, güvenliklerini sağlama ve ekonomik standartlarını iyi seviyede tutma konularına oldukça özen gösterir. avrupa birliği tüketicilerin eğitim ve bilgi haklarını yükseltir, onların çıkarlarının güvence altına alınmasına yardımcı olur, ve onları kendilerine yardım edecek olan tüketici dernekleri konusunda cesaretlendirir.

ulaşım

sınırların kaldırılması ve ulaşım sektöründeki fiyatların düşüşü, avrupa birliği vatandaşlarına bugüne kadar hiç görülmemiş derecede, ülkeler arası hareketlilik sağlamıştır. bu sayede farklı ülkelerde üretilen mallar tüketiciye doğrudan ulaştırılabilmektedir. ab, ulusal pazarları rekabete açarak ve fiziksel ve teknik engelleri ortadan kaldırarak bu gelişime katkıda bulunmuştur. ancak büyüme oranı sürdürülebilir değildir.

vergilendirme

doğrudan vergilendirme, hükümetlerin kendi sorumluluklarındadır. ab vergilendirme politikası katma değer vergisi ve tek pazarı doğrudan etkileyen gider vergisi gibi dolaylı vergilerin oranlarına odaklanır. ayrıca vergi kurallarının ab çapında sermayenin serbest dolaşımını sağlayacak ve vergiden kaçınmak için yaratılacak fırsatlara neden olacak sermaye dolaşımını engelleyecek şekilde olmasını sağlar. aynı zamanda ab politikası aynı zamanda ab vatandaşlarının birlik içinde herhangi bir yerde çalışma hakkını sınırlayabilecek vergi kurallarını hedef alır.

yolsuzluk

sigara kaçakçılığı, sahte para basımı, varolmayan portakal üretimlerini sübvanse etmek, tüm bunlar avrupalı vergi mükelleflerinin sırtına yüklenmektedir. avrupa kaçakçılıkla mücadele bürosu (olaf) ab’nin ve vergi mükelleflerinin mali çıkarlarıyla ilgilenen üç yüz elliden fazla memura sahiptir.

   soulfly   08.03.2007 00:06
   #253581
15.

bir stand-up gösterisinde dinlediğim kadarıyla harici kurucusu türkiye olan hristiyan kulübü. bi çeşit haçlı ordusu olduğunu düşünürsek oldukça mantıklı.

   childmucur   08.03.2007 00:14 ~ 21.12.2008 14:59
   #253590
16.

ulusalcı, faşizan, statükocu ve dünya gerçeklerinden bîhaber kitlenin her fırsatta eleştirmek için bir bahane aradıkları birlik.

   exnihilo   08.03.2007 10:31
   #253838
17.

kokoreçi yasaklayacaklarmıymış neymiş . çocugumu keserim ulan bunu yaparlarsa, buradan yetkililere sesleniyorum, allah' ıma kipatıma dograrım ulan sizi kokoreç gibin, bu tip bir hareketi aklınıza getirmeyin karsınızda beni bulursunuz.*

   zibidigibi   04.05.2007 01:56
   #372033
18.

kokoreç severlerden "ağzıma giren çıkana karışamazlar" şeklinde tepki alan oluşum.

   blue in deeper green   04.05.2007 01:58
   #372034
19.

girmeye çalışırken giren birlik.

   kazmaloji   04.05.2007 02:01 ~ 02:02
   #372036
20.

avrupa birliği barışı korumak, ekonomik ve sosyal ilerlemeyi pekiştirmek
amacı ile bir araya gelmiş 27 üye devlet’den oluşur.

birliğin içinde ortak kurumları bulunan üç topluluk yer alır.

bunların içinde ilk kurulanı avrupa kömür ve çelik topluluğu (akçt) olmuştur. avrupa kömür ve çelik birliği’ni kuran ve aynı zamanda bugünkü avrupa birliği’nin temelini oluşturan paris antlaşması, almanya, belçika, fransa, hollanda, italya ve lüksemburg arasında 18 nisan 1951 tarihinde paris’te imzalanmış ve 25 temmuz 1952 tarihinde yürürlüğe girmiştir. bu altı ülke daha sonra 1957 tarihli roma antlaşması’yla avrupa ekonomik topluluğu (aet)’nu ve avrupa atom enerjisi topluluğu’nu (euratom) oluşturmuşlardır.

avrupa ekonomik topluluğu, 1957 yılında altı batı avrupa devleti (almanya, fransa, belçika, hollanda, lüksemburg ve italya) arasında imzalanan “roma antlaşması” ile kurulmuştur. aet’ye hukuken ve fiilen uluslararası bir kuruluş olma niteliğini kazandıran antlaşma, 1 ocak 1958 tarihinde yürürlüğe girmiştir. aet’nin nihai hedefi avrupa’nın siyasal bütünlüğe ulaşmasıdır. bu hedefe varmak için öngörülen ekonomik dengeyi sağlamak üzere, ilk araç olarak üye ülkeler arasında malların, hizmetlerin, sermayenin ve emeğin serbestçe dolaştığı bir ortak pazar ve gümrük birliği kurulması öngörülmüştür. roma antlaşması’nın 2 nci maddesinde aet’nin hedefi şu şekilde ifade edilmiştir:

"topluluğun görevi, ortak pazarın kurulması ve üye ülkelerin ekonomik politikalarının giderek yaklaştırılması suretiyle, topluluğun bütünü içinde ekonomik etkinliklerin uyumlu olarak gelişmesini, sürekli ve dengeli bir yayılmayı, artan bir istikrarı, yaşam düzeyinin hızla yükseltilmesini ve birleştirdiği devletler arasında daha sıkı ilişkileri gerçekleştirmektir.”

topluluklar bu sürecin sonunda üye devletler arasındaki bütün iç sınırları kaldırarak tek bir pazar kurmuşlardır. 1992’de maastricht’te imzalanan avrupa birliği antlaşması ile ekonomik ve parasal birlik doğrultusunda ilerleyen ve belirli alanlarda hükümetler arası işbirliğini içeren bir avrupa birliği kurulmuştur.

mevcut üye ülkeler:
-almanya
-avusturya
-belçika
-birleşik krallık
-bulgaristan
-danimarka
-estonya
-finlandiya
-fransa
-güney kıbrıs rum kesimi
-hollanda
-letonya
-litvanya
-lüksemburg
-macaristan
-malta
-polonya
-portekiz
-romanya
-slovakya
-slovenya
-yunanistan
-çek cumhuriyeti
-irlanda
-ispanya
-isveç
-italya

izlanda, norveç ve isviçre, yıllardır yapılan tüm zorlamalara rağmen birliğe girmeyi sürekli kesin olarak reddetmektedir.

ülkemizin avrupa birliği ile ilişkileri ise, topluluk "avrupa ekonomik topluluğu" halinde iken, 1959 yılında tc hükümeti tarafından yapılan ortaklık başvurusu ile başlamıştır. başvurunun aet içerisinde kabuk edilmesi sonucu 1963'te imzalanan ankara antlaşması ile, protokol resmi olarak başlamıştır. bunu izleyen ve ortaklığa yeni maddeler ekleyen katma protokol 1970'te imzalanmıştır. bu protokolden sonra 1982 yılına kadar sorunsuz devam eden ilişkiler, 1982 yılında topluluğun türkiye ile ilişkileri dondurma kararı alması ile bölünmüştür. 1986 yılında türkiye'de istikrarın tekrar yakalanması ile, türkiye-aet ortaklık konseyi toplanmış ve ilişkilerin yeniden başlatılması kararı alınmıştır.

türkiye birliğe tam üye olmak için ilk başvurusunu 14 nisan 1987'de yaptı. şu an bu başvurunun müzakereleri devam etmektedir. birlik başvuruyu gözden geçirdi ve türkiye'nin sosyal, siyasal, ekonomik alanda reformlara ihtiyacı olduğunu vurguladı. tüm bu görüşmeler esnasında, ortaklık konseyi işlevine devam etmekte, türkiye ekonomik taviz adı altında aldığı dış borçlara yenilerini eklemekteydi. imtiyazlı ortaklık statüsünün o zamandan beri türkiye'ye biçildiğini söyleyebiliriz. 1996 yılında, ab-türkiye ilişkilerinin "geçici dönem" olarak adlandırılan dönem son buldu ve görüşmelerde son dönem başladı. 1997'de ortaklık konseyi 107. toplantısını yaptı.

1999 yılında gerçekleşen helsinki zirvesi sonrası türkiye'nin adaylığı onaylanmış ve adaylık başvurusundan tam 12 yıl sonra türkiye resmen aday olabilmiştir.

2000 yılında türkiye'nin birliğe giremeyeceğini dolaylı olarak anlatan katılım ortaklığı belgesi açıklandı.

2002 yılında toplanan kopenhag zirvesi içerisinde meşhur kopenhag kriterleri alınmış ve türkiye ile tam üyelik müzakerelerine kriterlerin yerine getirilmesi koşulu ile 2005'te başlanmasına karar verilmiştir. bu tarihte başlayan ve başlıklara ayrılan tam üyelik müzakereleri, mevcut başmüzakereci devlet bakanı ali babacan önderliğinde devam etmektedir.

   ilelebetmuhalefet   02.08.2007 15:48
   #586660

1234  

 

sayfa

 / 4 

reklamı kapat

videolar

yazdır