avrupa ekonomik toplulugu

1.

avrupa kömür çelik topluluğu'nu oluşturan ülkelerin, 1957 yılında imzaladıkları roma antlaşması ile oluşturdukları, nihai hedef olan siyasi birliğin sağlanması yönünde ekonomik dengeyi sağlamak adına malların, hizmetlerin, sermayenin ve emeğin serbestliğini sağlayacak bir ortak pazar oluşturmayı öngören topluluk.

   kingston   27.06.2006 19:35
   #10400
2.

25 mart 1957 de imzalanan roma anlaşması ile kuruldu ve bu anlaşma 1 ocak 1958 yılında yürülüğe girdi. bazı avrupalı devletler arasındaki gümrük fiyatlarının kaldırılması yönünde kurulmuş uluslararası bir örgüttür bu. amaç; ticaret formalitelerini azaltıp zamandan kazanmak, birbirlerinin ekonomilerine yardımcı olmak ve avrupa ekonomik entegrasyonunun alt yapısını hazırlamak. 12 yıllık bir geçiş dönemi içinde malların, kişilerin, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımının sağlanmasını ve sosyal avrupanın kurulmasını öngörmüştür. geçiş döneminde ortak tarım ve ulaştırma politikaları saptanacak, üye devletlerin ekonomi politikaları ve gerekli ulusal mevzuatları yakınlaştırılacak ve rekabetin bozulmamasına ilişkin önlemler alınacaktır. 12 ve 22 yıllık olarak ayırmışlar ürünlerin gümrük vergilerindeki indirim tarifelerini. ilk sene pek bir gümrük vergisi indirimi olamamış. ancak ilerleyen yıllarda %10 şeklinde indirilmiş ve sıfırlanmış avrupa devletlerinde. türkiye cumhuriyeti de ecevit hükümeti zamanında 1974 den başlamak üzere anlaşmış. 2 senede bir indirime gidilecek. lakin dönemin spekülatörleri yüzünden ecevit bey resti çekmiş. spekülasyon da bizim adeta bir sömürge pazarı gibi kullanıldığımızmış. ulan o zaman böyle bir düşünce bile yokken, şimdi o günleri mumla ararız bre! verin 5 milyar dolar, yoksa askıya alırız demiş. avrupa devletleri de bizi o topluluğa almak için can atıyorlar ha! bir sovyet tehlikesi var zira. ama ne oluyor, biz giremiyoruz o topluluğa. ve 1950 li yıllardan beri süregelen bütün yatırımlar bir anda çöpe gidiyor. 1996 da tekrar başlıyor türkiye cumhuriyeti gümrük vergilerini indirmeye. lakin bu sefer iç vergileri arttırıyor ve vatandaşın ağzını-götünü endoskobik-kolonoskobik hareketlerle yokluyor.

avrupa ile türkiye ilişkileri açısından yapılmış en büyük hata olarak değerlendiriliyor otoriteler tarafından bu hamle. ne hamlesi lan! enayilik resmen...

daha sonra da 1993 senesinde modifiye edilip avrupa birliği ile perçinlenir.

   delicevatinyigeni   03.02.2009 05:58 ~ 05:59
   #1182999
 
reklamı kapat

yazdır