avrupa normlarinda mulakatla ise alinip ulkem normlarinda calisma standardi

1.

ülkem şirketlerinin insan kaynakları bölümünün acaba bize uyarmı diye düşünmeden avrupalı meslektaşlarından kopya yöntemlerle mülakatları yapıp meslek isimlerini değiştirip içeriklerin ve çalışma koşullarında ise geleneksellikten kopamamaları.

sekreterlerin yönetici asistanı diye lanse ettirilip, yine sadece telefonlara baktırılması.

örnektir:
ayakkabılarını çıkarıp sandalyenin üstüne çıkarmısın.
güdülen amaç:işe alınacak elemanın rahatlığını ölçmek.
ihtiyaç duyulan kadro:pazarlamacı.

   34u442   28.07.2007 17:13
   #576506
2.

dunyada kabul gormus, bir ise turk gibi basla ingiliz gibi bitir sozune ters dusen durum.*

   yumuklu sucurta   28.07.2007 17:17
   #576518
3.

aslında herhangi bir insiyatifi olmayan, sadece daha kurumsal görünmek amacıyla açılan kıytırık insan kaynakları departmanının abuk subuk mülakatına katılmakla başlayan olaylar zinciri. aslında bu departmanın değil, alınacak elemanı patronun belirlediği anlaşılır sonunda. abuk subuk sorular ile ikinci mülakata genel müdürle devam edilir. ki genelde genel müdür firmanın sahibidir. genel müdür tarafından ikinci mülakata çağırılmadıysanız pek heveslenmeyin. mülakat yapmıştık ama dönmediniz diye bi serzenişte bulunursanız kendileri itiraf edicektir zaten olayın vahamiyetini.

o kadar kurumsallığın arkasından sizinle koyun pazarlığı eden bi adamla karşı karşıya kalırsınız genelde. askeri ücretli müdürler. bekçi köpeği ile sehba arasında statüler sizi beklemektedir. özel sektöre hoş geldiniz. norm falan beklemeyin zira hiçbir norm yoktur. muhasebe müdüründen menemen yapması. fabrikadaki mühendisten araba yıkaması bile istenebilir.

   phosgen   28.07.2007 22:18
   #577089
 
reklamı kapat

yazdır