aylik

1.

maaş anlamında. aynı zamanda bir ay için kullanılan gibi de.

   pul koleksiyoncusu   06.10.2008 13:32
   #1048988
2.

hala oynanıyor mu bilmem ama bizim zamanımızda mahallelerde maç dışında oynanan en popüler top oyunuydu. değişik yerlerde değişik sayı adlarıyla anılan çeşitleri** olsa da temel amaç aynıydı; kaleye gelen kişiyi gol atarak belli bir sayıya getirmek ve oyundan atmak. en son kalan da oyunu kazanırdı. "sayı" denilen de kalecinin yediği çeşitli gollerle (normal,kafa, sektirme vs.) "aldığı" puandı. "aylık" kelimesinin başındaki sayıysa kaleye geçen insanın kaç "sayı"da oyundan atılacağını ifade ederdi. bizim oralarda 21 aylık şeklinde oynanırdı, hiçkimse "aylık oynayalım" demezdi, "21" deyince her şey anlaşılırdı.
kuralları ve puanlamaları şehirden şehire hatta mahalleden mahalleye değiştiğinden bir genelleme yapamayacağım, ancak bizim kurallarımız şu şekildeydi:

-topa -yerden- en fazla bir defa dokunulabiliyordu. yoksa kaleye geçiyordunuz.
-top auta giderse topa en son değen kaleye geçiyordu.
-kaleci topu sektirmeden havada yakalarsa da topa vuran kaleye geçiyordu.
-normal vuruş 1, kafa 2, beşik 5 puandı. sektirmeler de kaç tane sektirildiyse o kadar puandı (yalnız bu son kural biz çok ufakken işe yarıyordu. sonra büyümeye başlayınca herkes sektirmesini geliştirdiğinden bu kural oyunu zevksiz kılmaya başladı çünkü herkes 20 saydırıp bir de şut çekip kaleciyi tek vuruşta oyun dışına atabilmeye başlamıştı. buna da 6 ve üzeri saydırmaları 6 sayı saymak suretiyle bir çözüm getirmiştik)
-kaleci kaleden çıkınca sayısı (puanı) 7'den azsa sıfırlanıyordu. yoksa bir daha kaleye geçtiğinde kaldığı puandan devam ediyordu.
-eğer kalecinin sayısı bir şekilde 21'i geçerse mod(21) üzerinden yeniden hesaplanıyordu, yani oyundan çıkmıyordu. örneğin, sayısı 19 olan birisi beşik yerse toplam 24 olduğundan puanı 3'e düşüveriyordu. bu yüzden kalecilerin son puanlarında oyun ayrı bir dikkatle oynanırdı.
-bir de biz "dış madde" diye bir şey uydurmuştuk. şöyle ki; eğer normalde dışarıya gitmeyen bir top çevredeki kaya vs. şeylerden sekerek dışarıya giderse o topa vuran kişi "dış madde" kuralı uyarınca kaleye geçmiyordu.
-oyundan en son 2 kişi kaldığında penaltı çekilirdi. kazanan şampiyon olur mutlu mesut evine çıkardı.

ekleme: yerden atılan gollerin sayılıp sayılmadığını inanın hatırlamıyorum.

   fena   07.04.2009 01:44 ~ 01:50
   #1301998
3.

haftalık olarak biter. kira, fatura, aidat, ev alışverişi bir haftada tüketir çünkü.

   melian   11.11.2012 18:56
   #2568080
 
reklamı kapat

yazdır