b hucreleri

1.

b hücresi, humoral bağışıklık yanıtında büyük bir rol oynayan lenfositlerdir. bu hücreler ilk defa 1960'larda kuşlarda tespit edilmişlerdir. 'b' kısaltması, kuşlarda bu hücrelerin olgunlaştığı organ olan bursa fabricius'dan gelmektedir. öte yandan bursa fabricus kuşlara ait bir organdır ve memelilerde bulunmaz.

insan vücudu her gün milyonlarca farklı b hücresi tipi üretir ve her tipin zarında belirli bir antijene bağlanabilecek özel (özgün) bir reseptör proteini vardır. insan vücudunda kan ve lenfte milyonlarca b hücresi antikor üretmeden dolaşırlar. herhangi bir b hücresi antijen karşılaştığında ve bir yardımcı t hücresinden ilave sinyal aldığında; aşağıda tanımlanan iki farklı b hücresi tipinden birine farklılaşır. b hücreleri doğrudan bu hücre tiplerinden birine dönüşebilecekleri gibi, bir ara adımdan sonra da dönüşebilirler.

#plazma b hücreleri, antikor üretirler ki bu antikorlar antijenlerin yıkımına, antijenlere bağlanarak ve böylece bağlandıkları antijenleri fagositler için daha kolay hedefler haline getirerek, yardımcı olurlar.

#bellek b hücreleri, ilk bağışıklık yanıtında karşılaşılan antijenlere özel olarak oluşurlar ve uzun süre canlı kalırlar. bu hücreler ilgili oldukları antijenin tekrar görülmesi halinde hızlı yanıt verebilirler.
*

   metallicblack   19.08.2007 13:14
   #620150
 
reklamı kapat

yazdır