b9 vitamini

1.

suda çözünür. adını latincedeki folium * kelimesinden almıştır. ilk kez 1941 yılında ıspanaktan elde edilmiştir. bazı kitaplarda vitamin m olarak gösterilir. uygun mikarlardaki folik asit vücutta enerji eldesinde, proteinlerin yapılmasında, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasında ve barsaklardaki fonksiyonların doğru gitmesinde kilit faktörlerdendir.

bitkilerin yeşil bölümlerinde, kabakta, lahanada, ıspanakta, yeşil sebzelerde, patateste, havuçta, bira mayasında, sütte, yumurtada, peynirde ve karaciğerde bol miktarda bulunur.

folik asit eksikliği tüm hücresel fonksiyonları etkilesede en çok hücrelerin kendilerini tamir etme ve yeni hücre yapımı fonksiyonlarını olumsuz olarak etkiler. en hızlı hücre yenilenmesi olan, kırmızı kan hücreleri gibi hücreler bundan çok etkilenirler. kansızlık * bu hastalarda görülür.

folik asit eksikliğinde dilde hassasiyet, ağız köşelerinin çatlaması, mide barsak sisteminde rahatsızlık hissi, ishal görülebilir. bu tip beslenme devam ederse de büyümede gerilik, güçsüzlük ve sersemlik hali ortaya çıkar.

   hicbisee   27.11.2007 01:27
   #742716
2.

b9(folikasit) bu vitamin kırmızı kemik iliğinin gelişmesine yardımcı olur, büyümede görevlidir ayrıca hücre yapımını hızlandırır.

bulunduğu besinler; süt, karaciğer, ıspanaktır.

eksikliğinde kansızlık, iltihaplanmalar, saç dökülmesi ve kepeklenmesi görülür.

   banabinicksoylesene   16.04.2009 17:42
   #1319756
 
reklamı kapat

yazdır