bad el harab ul basra

1.

seçimler öncesi chp'ye zarar vermemek için bildiğim birçok konuyu içime gömerek sustum, bundan sonra da bu parti ve liderine ilişkin hiçbir şey yazmayacağım.

çünkü bir faydası olacağına inanmıyorum.

ama bu konudaki son yazımda size bir tanıklığımı aktarmak zorundayım.

bunu bir borç olarak görüyorum:

deniz bey lütfen hatırlayın:

19 aralık 2002 tarihinde karlı bir ankara gününün akşamında mehmet sevigen'in evindeydik.

ben cumhurbaşkanı ile görüşmeden geliyordum.

abdullah gül başbakandı, tayyip erdoğan'ın ise meclis'e girme umudu kalmamıştı.

cumhurbaşkanı sezer bir gün önce, tayyip erdoğan'ın "milletvekili olmadan başbakan olma" önerisini reddetmişti.

türkiye'nin kaderi o akşam o evde değişti, çünkü siz "tayyip erdoğan başbakan olacak!" diye tutturdunuz.

sizi "çok tehlikeli bir oyun bu!" diye uyaran parti dışından önemli şahsiyetlere kızdınız, "hayır!" dediniz "iki ay dayanamaz. göreceksiniz iki ay dayanamaz."

sizin bu iddianıza karşılık ben ne dedim: "erdoğan herhangi bir kişi değil, bütün tarikatların birleşerek erbakan'ın yerine seçtiği siyasetçi; arkasında amerika, avrupa desteği de var. program türkiye'yi ılımlı islam cumhuriyeti yapma programı. sizin dediğiniz gibi iki ayda gitmeyecek; tam tersine, bu odada bulunan herkesin siyasi hayatını bitirecek."

iki ay dayanamaz iddianızı, "görüşleri gereği ımf ile anlaşma yapmaz, ekonomiyi zora sokar ve dayanamazlar." tezine oturttunuz.

ama bunların hepsi bahaneydi çünkü siz iki partili rejimin işinize yaradığını anlamış ve seçim sonuçlarına sevinmiştiniz. çünkü size ana muhalefet partisi lideri olmak ve soldaki rakiplerinizi yok etmek yetiyordu. bu iş birliğini daha sonra da sürdürdünüz.

o zaman ben sizin tayyip erdoğan'la seçim öncesinde beylerbeyi'nde gizlice buluştuğunuzu ve bir anlaşma yaptığınızı bilmiyordum.

bu gecenin tanıkları var: önder sav, eşref erdem, mehmet sevigen, bülent tanla, yaşar nuri öztürk.

belki bazıları sizden korkar ve tanıklık etmez ama bir kısmı da bu sözlerin doğru olduğunu açıklar. yani tanıklar var. ötekiler de söylemese bile içten içe bunun doğru olduğunu bilir. siz de bilirsiniz.

tartışmanın sonunda dediniz ki: "bu gece birbirimizin fotoğrafını çektik. iki ay sonra çıkarıp bakalım. ama rotuş yapmadan. hangimiz haklı çıkmışız?"

şimdi, 2007 seçimlerinin ardından o fotoğrafı cebinizden çıkarıp bakın deniz bey.

ve düşünün; meclis grubunda "erdoğan'ı başbakan yapıyor diyorlar. evet yapıyorum. var mı itirazı olan!" diye bas bas bağırmanıza değdi mi?

erdoğan'la beylerbeyi'nde gizlice buluşmaya ve size oy veren milyonları hiçe sayarak gizli anlaşmalar yapmanıza değdi mi? (deniz bey, biliyorsunuz ki bu gizli buluşmanın da tanığı var.)

başbakan olmak, elbette erdoğan'ın demokratik hakkıdır. ama bunun için olağanüstü çaba harcamak chp'nin birinci görevi değildir. üstelik dokunulmazlık kaldırılmadan.

bir milletvekilinin mazbatasını iptal ettirip, anayasa'yı değiştirip, grubu baskı altına alıp, siirt seçimlerini es geçip erdoğan'ı meclise sokmak ve dokunulmazlık zırhına kavuşturmak için verdiğiniz canhıraş çabanın yüzde birini partiniz için verseydiniz sonuç bambaşka olurdu.

size o gün söylediğim gibi, türkiye'nin kaderini değiştirdiniz.

deniz bey; sözlerimde en ufak bir çarpıtma varsa çıkıp söyleyin. "öyle değildi. böyle konuşmadık." deyin.

genel sekreterinizin ve en yakınlarınızın tanık olduğu bu konuşmayı inkâr edin.

ya da başınızı önünüze eğin ve tarihin hakkınızda vereceği yargıyı düşünün.

deniz bey; çok ağır şeyler yazdığımın farkındayım. o akşamki tartışmaya kadar bir dostluğumuz vardı, bunları yazmak istemezdim.

ama hem duruma doğru teşhis koyamamanız, hem de aşırı derecede inatçı olma huyunuz yüzünden hepimizi tehlikeye attınız.

tayyip erdoğan'ın yüzde 34 oyla meclisin üçte ikisini ele geçirmesinin manivelası oldunuz.

daha önce refah partisi'nin belediyeleri ele geçirmesi de sizin oyları bölmeniz sayesinde gerçekleşmişti..

tayyip erdoğan'ların ve yine çok yakın dostunuz olan melih gökçek'lerin en büyük şansı sizdiniz.

chp'nin ise en büyük şanssızlığı oldunuz.

bu ülkenin sola şiddetle ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bütün uyarılarımıza rağmen partiyi sağa çekmekte, kürtlerden, alevilerden, solculardan ayırmakta ısrarlı oldunuz.

erdal inönü, hikmet çetin, murat karayalçın, fikri sağlar, ercan karakaş, mehmet moğultay, seyfi oktay, celal doğan ve daha birçok sosyal demokratla el ele tutuşup halkın karşısına çıkmanız gerekirken; eski mhp'lileri, eski anap'lıları, idamla yargılanmış sağcı militanları parti vitrinine çıkarmakta ısrar ettiniz.

size defalarca "bir şeyin aslı varken kopyasına kimse bakmaz!" dememize rağmen, sol politikaları değil, mhp çizgisini tercih ettiniz.

sağcıları ve sekreterinizi meclis'e sokarken, ismet paşa'nın avrupa konseyi'nde komisyon başkanı olma başarısını gösteren torunu gülsün bilgehan'ı meclis dışında bıraktınız.

inanın ki bunları yazarken samimi olarak üzülüyorum. keşke haklı çıkmasaydım, keşke sizin tahminleriniz doğrulansaydı diyorum ama durum ortada.

yazık oldu deniz bey, hem size, hem partinize, hem de size inanan temiz yürekli sosyal demokratlara.

artık bundan sonra istifa etseniz de bir etmeseniz de.

bad-el harab-ül basra!"

zülfü livaneli'nin vatan gazetesinde çıkan yazısından alınmıştır.

   iskembedolmasi   24.07.2007 17:53 ~ 17:54
   #567770
2.

basra harap olduktan sonra anlamına gelen arapça deyim.

vakti zamanında bir fakir kişi basraya gelir. kimse kendisine misafirperverlik göstermez. yorgundur, açtır ilgilenen olmaz. en sonunda kasabın biri sokak köpeğine atar gibi önüne bir parça et atar. adam alır çaresiz eti, pişirecek yer aramaya başlar. kimden ateş istediyse olumsuz cevap alır. en sonunda ellerini açar ve dua eder: "allahım! şu eti pişirecek bir parça ateş ver, yoksa eti çiğ çiğ yemek zorunda kalacağım."
duasının ardından basra'da büyük bir yangın çıkar. herkes telaş içinde malını canını kurtarma derdine düşmüşken bu bir köşede etini pişirir. daha önce ateş istediği ama alamadığı biri bunu görür ve şöyle der:

- sonunda istediğin ateşi buldun.
- bad-el harab-ül basra! (basra yanıp harap olduktan sonra).

   acemi tenekeci   08.07.2008 13:45
   #968527
3.

sol frame'de görünce yönetici adı sandım birden.

   lll   08.07.2008 13:45
   #968528
 
reklamı kapat

yazdır