bagdatli ruhi

1.

bağdat doğumlu olduğu bilinen şairin doğum tarihi bilinmemektedir. bağdat doğumlu olduğu için bağdatlı ruhî olarak anılmıştır. gerçek ismi osman'dır. babası osmanlı ordusunda bir askerdi, kendisi de sipahi olmuştur. dönemin önemli, ünlü isimleriyle arkadaşlık kurmuştur. çeşitli savaşlara katılmıştır. eleştirel tarzı ve yalın üslubu ile ünlenmiştir. toplumun sorunlarına ilişkin yazmayı tercih etmiştir. 1605 yılında şam'da öldüğü bilinmektedir.

bağdatlı ruhi'nin en çok etkilendiği şair hiç kuşkusuz fuzuli'dir, fuzuli'nin oğlu fazlı ile de arkadaşlık kurmuştur. revaçta olan aşk, kahramanlık gibi konular üzerine yazmaktansa yaşadığı bölgelerin idari sistemlerinin meseleleri, toplumun sorunlu ve eksik noktaları, yanlış din anlayışı gibi konularda, eleştirel bir stilde yazmıştır.

hiç kuşkusuz bağdatlı ruhi'nin en ünlü ve en önemli eseri terkib-i bend isimli manzumesidir. 17 bendlik bu ünlü manzumeye türk edebiyatının önemli isimleri (şeyh galip, ziya paşa gibi) nazireler yazmıştır.


<bkz: wikipedia>

   laura   05.05.2007 10:16
   #374825
2.

fuzuli' nin arkadaşıdır. hep atışırlarmış. anlatılır: birgün bağdat sokaklarında gezerken, miskin bir sokak köpeği görürler. ruhi hemen, "bu köpek ne gezer fuzuli fuzuli" diye laf sokar. fuzuli'nin cevabı gecikmez: "koy kıçına tekmeyi çıksın ruhi".

   muskani   05.05.2007 10:24
   #374836
3.

terkibibend'i yazmıştır. terkibibend'in her bend'inde zengin cimriler, bencil insanlar gibi farklı konular işlenmiştir, hepsi de taşlama tarzındadır. en akılda kalan beyitleri şunlardır:

sim ile zeri kendine kat kat siper etsen
merg okunu geçmez mi sanırsın siperinden

merg=ölüm
sim=gümüş
zer=altın

   humulus lupulus   14.05.2007 18:35 ~ 18:36
   #395313
 
reklamı kapat

yazdır